| DenisukPuyuc a întrebat:

as vrea sa stiu cum se calculeaza perioada fertila.
am un ciclu neregulat.
ultima menstruatie am avut-o luna asta. A tinut din 8 pana in 14.
Care sunt zilele fertile?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

PERIOADA FERTILA se poate determina doar in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si de regula aceasta nu prezinta abatere mai mare de 1 zi in + sau in - fata de un numar fix de zile pe o perioada de minim 6 cicluri menstruale. Pentru a determina perioada fertila este obligatoriu necesar sa se stie cu maxima precizie data inceperii urmatoarei menstruatii ceea ce este imposibil daca c.m. este neregulat. De asemenea in cazul unui ciclulu menstrual neregulat fiindca nu exista un reper fix fata de care sa poti sa te raportezi in timp cu privire la momentul de incepere/pornire a menstruatiei rezulta ca nu se poate stabili nici perioada fertila deci nici momentul in care in cazul unui sex neprotejat s-ar putea ramane insarcinata. In baza celor afirmate in cazul ciclului menstrual neregulat nu se poate stabili data exacta de incepere a menstruatiei, deci nu se poate vorbi niciodata despre intarzierea acesteia deoarece nimeni nu poate stabili ce lungime va avea ciclul respectiv. Nu este de folos/nu ajuta cu absolut nimic data de incepere si terminare a menstruatiei in vederea determinarii perioadei fertile. Trebuie cunoscuta OBLIGATORIU DATA URMATOAREI MENSTRUATII deoarece se stie precis ca ovulatia se produce intotdeauna cu FIX 14 ZILE inainte de viitoarea menstruatie, iar pe baza acelei zile de ovulatie se pot determina care sunt cele 3-5 zile de dinainte si 1-2 zile de dupa si astfel sa determini precis perioada fertila. Multa sanatate.

| peperonies a răspuns:

Toate. toate zilele sunt fertile.

| CreaţaWsz a răspuns:

Descarca-ti calendarul feminin de pe internet si noteaza in il datele in care iti vine si el o sa-ti arate perioada fertila si urmatoarea data cand iti vine. Bafta!