| deliiia1234 a întrebat:

Buna,as vrea sa stiu daca iau fluomizin ovule va afecta protectia anticonceptionalelor? stiu ca in perioada tratamentului cu fluomizin nu trebuie contacte sexuale, vreau sa stiu daca nu e nevoie de 7 zile de protectie suplimentara dupa tratament. Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acest produs este un antimicrobian care actioneaza impotriva bacteriilor, fungilor si a Trichomonasului vaginalis care determina infectii vaginale. Deoarece fluomizinul este folosit pentru tratamentul infectiilor vaginale se presupune ca oricum in perioada folosirii produsului nu se vor intretine relatii sexuale.Deoarece substanta activa din fluomizin nu interactioneaza cu hormonii eliberati din comprimatele AC, cel putin teoretic nu este afectata protectia oferita de acestea (de AC) deci nu este necesara folosirea unei metode suplimentare de protectie dupa terminarea tratamentului. Totusi ar fi indicat sa-i adresezi intrebarea si medicului ginecolog care ti-a prescris AC sau celui care ti-a prescris acest produs. Multa sanatate.