| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa va intreb ceva: la cati ani as putea sa-mi incep viata sexuala? dupa voi.care este varsta ideala?! ciclul menstrual mi-a venit prima data la 11ani si ceva.deci ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Na happy
Inceperea vietii sexuale este un lucru delicat, ce va avea consecinte asupra ta toata viata. Gandeste-te la toti oamenii care si-au inceput-o devreme si acum regreta faptul ca nu au petrecut acel moment cu o persoana cu adevarat speciala.
Sfatul meu este sa treci la acest pas numai daca esti pregatita psihic si fizic.
Pregatirea psihica se rezuma la cunoasterea si increderea totala in partener. Daca va iubiti cu adevarat si va simtiti in stare sa comiteti, atunci mergeti inainte. Daca exista si cel mai mic dubiu, amanati.
Fii sigura ca EL este acela care vrei sa apara in amintirile tale.
Fizic vorbind, inceperea vietii sexuale este recomandata dupa 18 ani. De-abia atunci corpul tau este dezvoltat indeajuns. In plus, folosirea anticonceptionalelor sau pastilei de a doua zi la o varsta frageda ar putea avea efecte tare, tare negative asupra ta in viitor.

Sper ca te-am ajutat!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din punct de vedre emedical, varsta minima este 17 ani si jumatate.

| gigiro a răspuns:

Minim minimorum-16 ani.Ideal,peste 18 ani, sau atunci cand stii pe ce drum vei merge in viata:serviciu sau studiu.

| noooname a răspuns:

Dupa 17-18 ani !

| FloareDeColt_1777 a răspuns:

Viata sexuala o poti incepe atunci cand simti ca e momentul, cu persoana iubita si esti destul de matura sa stii care sunt consecintele si sa te poti proteja.

| alinutzzza a răspuns:

Pentru adulti varsta ideala ar fi 18 ani. Dar pentru adolescenti nu exista o varsta. Eu cred ca ar trebui sa-ti incepi viata sexuala cand vrei tu, si sa ai mare grija si cu cine.winking