| anonim_4396 a întrebat:

Buna, azi in timp ce discutam cu prietena despre unele chestii care nu merg chiar asa ok intre noi. am ajuns la aceast dialog... ea ma intreaba daca nu am fi facut dragoate in perioada asta am mai fi fost impreuna? Perioada asta insemnand pt mine aproape un an. am raspuns exact asa "probabil ca nu". dar puii mei nu am zis cu rautate sau cv. dar ma gandesc ca intr o relatie sexul este unul din factorii cheie care ajuta relatia sa reziste. pe langa iubire,intelegere, respect si multa toleranta.sad si ea a luat foc zicand ca daca ne am fi despartit ei ii rezulta ca relatia noastra e doar bazata pe asta (sex)... sincer m am simtit destul de aiurea. jignit intr un fel si dezamagit. pt ca nu as fi stat (3 ani si 6 luni) si nu as fi indurat si facut atatea pt noi. doar de dragul sexului... si eu chiar consider ca orice persoana. baiat sau fata ..nu ar putea sta cu cineva o perioada destul de lunga fara sa faca sex/dragoste...
Voi ce parere aveti? Atat la importanta sexului intr o relatie. cat si la ceea ce am zis eu? Gresesc eu?

8 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Deci voi sunteti impreuna de 3 ani si 6 luni sau de un an? Ca nu inteleg.

| love96 a răspuns:

Părerea mea e ca mai bine tăceai. Si da, sexul e important intr-o relație dar prea direct ai fost si pentru ea a fost ceva gen "ma folosește pentru sex si nu ma iubește" (cel puțin eu asa as crede). Pentru mine sexul e foarte important intr-o relație si daca partenerul nu ma satisface cum trebuie se termina chiar daca ne înțelegem si nu stiu ce. Pentru oricine sexul e important si mai ales pentru băieți ca eu sunt mai mereu cu nevoi laughing). Referitor la povestioara ta cred ca ați greșit amândoi: ea nu ar fi trebuit sa pună întrebarea si tu ai răspuns cam direct fara sa te gândești la ceea ce va crede ea.

| BeAmazing a răspuns:

Ai fost prea direct cu ea.
Pentru a o face sa uite de faza asta, incearca sa faci diferite activitati cu ea (iesiti in parc, mergeti la film, etc), cumpara-i flori, comporta-te ca si cum ai vrea sa o cuceresti (din nou) si nu mai aduce vorba de sex, las-o pe ea sa vrea sa se culce cu tine. Si da, sexul e important, dar acum, ea considera ca stai cu ea numai pentru sex, dar tu trebuie sa ii areti ca exista si sentimente (daca vrei ca relatia voastra sa mai continuie).
Mult succes!

| Emilian65 a răspuns:

Uneori gresesti si tu si nu intelegi adevaratul farmec al unei relatii.

| ychigo a răspuns:

Uite o chestie simpla: nu va iubiți fu***-vă! Iubirea duce la ceartă. Daca printre multe altele e iubirea (însemnând vorbe)ajunge sa fie mai presus decât orice(faptele-sexul) aia e o constrângere; adica ele merg pe principiul comunicam ca sa facem sex = greșit. Facem sex ca sa comunicam. Simplu. Fa-o sa înțeleagă! Succes!

| ғaĸer a răspuns:

Nu trebuia sa ii spui asta, iubita mea este la fel. Mereu imi spune aceeasi chestie. Lasa sexul ca oricum o sa faceti o gramada, spune-i mai bine cat de mult o iubesti. Faceti activitati distractive impreuna si iubiti-va. Nu o lasa sa creada ca sexul e baza pentru tine. Sper ca am fost de ajutor, hai salut!

| anonim_4396 explică (pentru ғaĸer):

Nu prea m-ai inteles happy

| ғaĸer a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus ca sexul nu-i important, doar ca prietena ta a inteles gresit.