| Maddy95 a întrebat:

Care este varsta indicata pentru a incepe sa folosesti anticonceptionale ca mijloc de contraceptie? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

Anticonceptionalele,nu reprezinta un panaceu universal:cateodata dau gres si in unele situatii pot crea destule reactii adverse. Orice medicament, are si indicatii si contraindicatii.In concluzie, gandeste-te ce se intampla daca de la 14 ani o fata incepe sa ia pilule de acest tip. Avand o perioada fertila de pana la 44 ani, sa zicem, inseamna ca 30 de ani din viata "se drogheaza" cu aceste pastile, care au si legaturi cu hormonii.Cunosc destule doamne care s-au ingrasat excesiv,care au probleme cu masculinizarea,cu cresterea parului in zone inestetice,etc. Asadar,cu cat mai tarziu, cu atat mai bine. De regula, dupa 18 ani.

2 răspunsuri:
| AngelaRAmona a răspuns:

Am inteles cam.pe la 17-18...

| georgi002 a răspuns:

Din cate stiu eu anticonceptionalele trebuie prescrise de doctorul ginecologtongue.cred ca nu este o varsta anume...depinde de varsta la care iti incepi viata sexuala