| Ioana01019 a întrebat:

Buna! Care pastila e mai buna Escapelle sau Ella One?

Răspuns Câştigător
| iulia0514 a răspuns:

Da te protejează pentru că împiedica ovulația sa aibă loc în orice caz următoarea partida sa folosești prezervativ ca nu te protejează pe viitor e doar pentru o singură utilizare!

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici una! Ambele sunt la fel de periculoase si ambele au gramezi de efecte secundare, foarte nocive pentru corpul uman.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cea pe care ti-o recomanda medicul.

| Ioana01019 explică (pentru dullcat):

Am luat escapelle, însă fără recomandarea medicului. Tin sa menționez ca era înainte de ovulatie. Crezi ca ma va putea ajuta sa nu rămân gravida?

| iulia0514 a răspuns:

Aceste pastile se numesc contraceptive de urgență și se ia maxim una pe an de preferat ar fi ca niciodată sa nu folosești se pot folosi în maxim 72 de ore de la contactul sexual neprotejat nu se administrează ca un anticoncepțional normal având în vedere că pot cauza chiar și decesul!

| Ioana01019 explică (pentru iulia0514):

Buna! e prima oară in viața mea când iau aceasta pastiluța. am luat o după 20 ore de la contactul sexual neprotejat. crezi ca ma poate ajuta sa nu rămân gravida? ținând cont ca eram înainte de ovulatie? aștept răspuns te rog, apoi ți l voi pune ca cel mai bun răspuns! Mersi!

| Ioana01019 explică (pentru iulia0514):

Pai faza e ca duminica am făcut, luni de dimineața am luat pastila, și tot luni a început sa curgă acel mucus de la ovulatie. e ok?

| iulia0514 a răspuns (pentru Ioana01019):

Dacă ovulul a apucat sa fie eliberat înainte sa iei pastila înseamnă că ai luat pastila degeaba și riscul de sarcina e de 99%

| iulia0514 a răspuns (pentru Ioana01019):

Dar cum nu știm exact data ovulați sunt șanse de 50/50 % sfatul meu este să aștepți 21 de zile după care să-ți faci un test de sarcina cu prima urina dimineața conform prospectului

| Ioana01019 explică (pentru iulia0514):

Voi face marți. adică a 10 a zi de la actul neprotejat. pastila am luat o înainte ca acel mucus sa fie eliminat. după câteva ore a început sa curgă

| Ioana01019 explică (pentru iulia0514):

Voi face marți adică a 10 a zi de la actul neprotejat. pastila am luat o înainte ca acel mucus sa fie eliminat. după câteva ore a început sa curgă

| iulia0514 a răspuns (pentru Ioana01019):

La 10 zile faci testul degeaba că-ți va da un rezultat eronat având în vedere că testul se face la minim 21 de zile de la contactul neprotejat pentru că mai devreme nu este detectabil hormonul HCG în urina

| Ioana01019 explică (pentru iulia0514):

Mulțumesc!

| iulia0514 a răspuns (pentru Ioana01019):

Cu drag!,

| iulia0514 a răspuns (pentru Ioana01019):

Da te protejează pentru că împiedica ovulația sa aibă loc în orice caz următoarea partida sa folosești prezervativ ca nu te protejează pe viitor e doar pentru o singură utilizare!