| Miirra a întrebat:

Buna! Ce anticoncepționale îmi recomandați sa iau pentru prima data? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii si sa intelegi ca NU exista pastile anticonceptionale (AC) MAI BUNE sau MAI SLABE, aceste pastile trebuie sa fie POTRIVITE organismului fiecarei femei in parte. Pastila AC este apreciata ca fiind una din cele mai sigure si eficiente metode contraceptive care poate fi folosita de o femeie fiindca AC-ul ii garanteaza/ofera o eficienta este de peste 99% si nu prezinta riscul accidentelor care apar des in cazul folosirii prezervativului. Conform statisticilor efectuate pe plan mondial, prezervativul garanteaz doar o eficienta de 84%, si din acest motiv se apreciaza/considera ca este cea mai ineficienta metoda contraceptiva dintre cele existente/folosite la ora actuala. INSA ATENTIE, folosirea pastilelor AC se face numai dupa ce este efectuata o consultatie ginecologica prealabila, care consta in palparea profesionala a sanilor, efectuarea unui test de coagulre a sangelui si analizele hormonale necesare efectuate de catre medicul ginecolog, care pe baza rezultatelor obtinute schiteaza PROFILUL HORMONAL propriu/unic si cu ajutorul acestui profil hormonal reuseste in deplina cunoastere si siguranta sa aleaga tipul de AC potrivit de a fi folosit, care se pliaza cel mai bine pe activitatea hormonala proprie, dintre cele peste 40-50 de sortimente existente in farmacii. Medicul ginecolog explica si indica momentul propice de a se incepe folosirea lor, precum si modul corect de administrare a pastilelor AC, deoarece doar asa prin respectare intrutotul, a instructiunilor producatorului si cele ale medicului, produsul selectat va oferi protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Alea pe care ți le dă ginecologu

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tic tac

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar anticonceptionalele nu se recomanda de noi.
Mergi la medicul ginecolog pentru un consult si analize, iar acesta o sa stabileasca care sunt anticonceptionalele potrivite pentru tine.

Numai bine!

| ancaval a răspuns:

Nici un fel.