| anonim_4396 a întrebat:

ce inseamna ecografie cardiaca?

funda[love struck]

Răspuns Câştigător
| Lummy a răspuns:

Tot ce inseamna cardiologie se refera la inima, deci ce ai intrebat tu inseamna ecografie la inima.

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Citeste aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ecografie_cardiac%C4%83

| mdany a răspuns:

Iti face ecografie la inima,"poza".

| iReal96 a răspuns:

Ecografia cardiaca este o investigatie nedureroasa, neinvaziva care utilizeaza ultrasunetele pentru a crea imagini cu inima dvs. Furnizeaza medicului informatii despre marimea inimii si despre functionalitatea cavitatilor si a valvelor inimii dvs.
Ecografia cardiaca se efectueaza cu ajutorul unui aparat (ecocardiograf) care dispune de o sonda care se plaseaza pe torace si furnizeaza imagini cu inima dvs.

Dureaza intre 15-30 minute; nu necesita nici un fel de pregatire anterioara.
Nu exista nici un fel de risc asociat cu ecocardiografia (nici pentru fat in cazul femeilor gravide).
Dupa efectuarea ecocardiografiei va putei intoarce la activitatea dvs normala.

| D3eaa a răspuns:

Ecografia cardiaca este o investigatie nedureroasa care utilizeaza ultrasunetele pentru a crea imagini cu inima ta.
Dureaza intre 15-30 minute;
Nu exista nici un fel de risc asociat cu ecocardiografia
Dupa efectuarea ecocardiografiei te poti intoarce la activitatea normala.

cam atat stiu. sper ca te'am ajutat