| Maria9400 a întrebat:

Bună.
Ce părere aveți despre o relație cu un turc?
Merită?
Aș prefera să răspundă doar cine a mai trecut prin asta și e în cunoștinta de cauză.
Locuiesc de 7 ani în Germania și de 2 ani sunt singură, nu am fost interesată de o relație, deoarece m-am axat foarte mult de muncă, fittness si alte chestii.
Ideea e ca acum o lună de zile, am intrat pe acea aplicație oferită de Facebook Dating.
Am început să vorbesc cu un băiat, toată problema e ca e turc.
Nu am fost niciodată atrasă de cineva de alta naționalitate până acum.
Am început să vorbim, am schimbat Instagramul, apoi Whatsapp, în ultima lună de zile am avut parte de multe nopți nedormite.
Totul a părut în regulă, chiar ne-am atașat unul de altul, fiecare fiind curioasă de lumea de unde provine celălalt.
Până când într-o zi a început să fie gelos și să îmi controleze persoanele pe care le urmăresc pe Instagram și care mă urmăresc, mi-a spus ca este gelos și ca să șterg toți bărbații din lista, ca nu vrea să urmăresc bărbați si nici să fiu urmărită. Ca nu ar vrea să fiu luată ca o femeie ușoară. Menționez ca pe Instagram am rude /fosti colegi din liceu, deci nu am 1000 de băieți și 5fete doar. A urmat o ceartă destul de urata, a spus mai multe cuvinte urate, m-am supărat foarte tare, 3 zile la rând a fost doar ceartă, stres chiar și înțepături în piept aveam de la atâta stres. Mi-a spus chiar ca nu îi place ca merg la sală. Menționez ca nu am ajuns sa ne vedem față în față. Am hotărât să ne distanțăm unul de altul, pentru ca el o ținea doar pe a lui cu gelozia, iar eu nu pot suporta așa ceva, am un loc de muncă mai delicat și nu pot merge zilnic la locul de muncă stresată și supărată. Ne-am blocat peste tot, dar cu toate astea se simțea un gol, un dor.
După 1 zi sau 2 nevorbită, am început să vorbim din nou.
Ieri ne-am văzut pentru prima dată.
Totul a fost minunat.
Ne-am întâlnit la jumătatea drumului dintre noi doi, distanța fiind puțin destul de mare. Am mâncat împreună și am stat împreună la un hotel treji vorbind și aflând cat mai multe unul despre altul. În ultima oră înainte să plec s- a întâmplat și inevitabilul de a face sex, cu toate ca în orele state împreună la hotel nu s-a întâmplat nimic, chiar am rămas uimită ca s-a întâmplat în ultima. Ideea e ca, după ce am plecat și am ajuns acasă, deja îmi era dor de el.
Acum zice ca își dorește o relație cu mine.
Nu știu ce să fac mai departe.
Am citit multe articole despre turci, despre relațiile dintre un turc și românce.
Mi-e frică de această gelozie pe viitor.
Sunt o femeie independentă și e cam greu să îmi spună cineva ce să fac.

19 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fugi de el, turcii si arabii sunt afemeiati ăstia au 2 sau 3 neveste plus 100 de amante, sunt gelosi violenti, nu te baga cu el, acum se poarta cu tine frumos este lapte si miere relatia voastra, dar deja a inceput cu geloziile lui de om bolnav, daca te mariti cu el si te duci in Turcia incepe calvarul, stai departe de el, tu ce varsta ai? Dar el? Este casatorit are copii, ce sti despre el?

| Maria9400 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu am 26 el 27, familia lui locuiește în Turcia, El a venit aici la fratele lui. Chestia cu căsătoria nu am de unde știi? deși el spune ca e singur. Ca a pus mereu accentul pe cariera și nu pe femei

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Maria9400):

El te minte asa ca nu il crede, ei sunt afemeiati si pe lînga tine va mai avea alte femei.

| VoidEternal a răspuns:

Fugi.

Odată intrată într-o relație cu el, o sa fie 1% cum a fost când l-ai întâlnit fizic și 99% gelos și posesiv dar la modul obsesiv și de noaptea minții, până o să ajungă să-ți controleze viața în orice aspect.

Iar ăla 1% o sa fie când faci exact ce zice și cum zice el. Ți-e dor de ceva ce nu exista in realitate.

Nu te baza pe întâlnirea voastră, aia a fost ceva nou de s-a purtat diferit, bazeaza-te pe comportamentul pe care l-a avut când lucrurile erau într-o rutina. Ăla e el cu adevărat în marea majoritate a timpului. Cultura orientală in ceea ce privește femeile e clara. Femeile sunt preșul de la ușă iar bărbații miezul din gogoașă. Ei au toate drepturile tu trebuie sa fii sluga care se închină la zeu.

Mi se pare halucinant cum de la primul semn de comportament din asta nu ai rupt orice legătură cu el, ba v-ați mai și văzut ați mai făcut și "inevitabilul". Nu am înțeles de ce a fost inevitabil, dar in fine.

Chiar va place să fiți calcate in picioare? De aia liniștiți nu va e dor, aia sunt plictisitori și banali, voi vreți acțiune și suspans...

Îți zic încă o dată. FUGI!

| Maria9400 explică (pentru VoidEternal):

Păi a fost inevitabil laughing din moment ce persoana respectivă de atrage. momentan nu mă călcat nimeni în picioare, nu sunt persoana pe care să o conducă cineva și să fie călcată în picioare, asta e și scopul întrebării.

| VoidEternal a răspuns (pentru Maria9400):

Atunci sper că te-ai lămurit. Toată lumea ți-a spus același lucru.

| ioana748 a răspuns:

Of, din toata Germania tocmai pe turc l ai intalnit.
Dumnezeu sa ma ierte, este si el om, dar pentru ei femeile sunt animale de casa.
Daca tu spui ca stii cazuri fericite. poti incerca, dar ziua buna se vede de dimineață.
Daca si a permis sa ti vorbească ciudat inainte sa va cunoasteti...
Mai testeaza terenul, nu te pripi. Doar nu ai sa pleci in Turcia maine.
Si vezi, ca pun accent pe virginitate, adica au educatie rudimentară si in fine, nu mai spun nimic.
Dumnezeu sa te ajute❤️

| Maria9400 explică (pentru ioana748):

Vă mulțumesc pentru răspuns, cred ca inimii nu îi poți poruncii ce să simtă. mă gândesc să renunț 60%dar 40%la sută îl vede ca suflet pereche. e greu de explicat. Legat de virginitate, nu s-a pus problema de asta, totuși am 27 de ani acuși e logic ca nu mai există așa ceva. Adică atât eu cat și el am avut relații înainte. Chiar mi-a povestit ca în timpul facultății a locuit cu iubita lui împreună. Cu animalele de casă nu știu ce să zic. știu doar ca nu sunt omul care sa fiu privat de libertatea, de asta îmi e cel mai teamă. Pentru ca sunt o persoană de viață, îmi place să comunic și să cunosc oameni noi. Și de asta îmi e frică. ca s-ar putea ca această relație să mă facă să mă limitez.

| ioana748 a răspuns (pentru Maria9400):

Inteleg ce spui cu libertatea. In cultura și ADN ul lor ideea de libertate pentru genul feminin nu există. Ti am spus despre virginitate caci la un moment dat s-ar putea sa ti vina cu vreo a doua nevasta si sa ti tranteasca faza cu ca sa vezi ca asta e virgina din neamul meu, daca nu o exista deja. Stiu un caz, nu vorbesc din carti. Tot asa, a inceput o relatie virtuală, s-a indragostit de un musulman care i-a ascuns ca are nevasta. Dupa o perioada s-a dus la el in Dubai si acolo a aflat ca omul avea nevasta si copii, ca virgina, ca familia, ca casatorie aranjata, vrajeala. Fata era atat de indragostita incat ar fi acceptat sa fie si a doua nevasta. Zicea ca prima era cu capul in nori si i-a zis ca i place de ea. A imbracat o specific, incepuse sa i spele creierul, noroc ca familia de aici de care era destul de legata i-a spus a vina acasa sa vorbească. A venit in Romania deja imbrobodita, gata se vedea in filme nu stiu de care, mai naive sa spunem. Cand a auzit tacsu ca vrea sa fie a doua nevasta a facut atac cerebral.Si apropiatii, sora ei, au clatit o pe creier. A spus omului ca se mai gandeste. Cu timpul si a luat el si alta nevasta, fata a plecat sa muncească afara unde a intalnit un baiat de nadejde din Polonia.Nu a intrerupt legatura cu musulmanul caci spunea ca nu poate.
Vorbeau la telefon. Ce stiu este ca s-a casatorit cu baiatul acela, erau colegi de munca si era respectata si apreciata.
Sa spunem ca a fost un caz fericit caci la ce povestea, ca trebuia a fie sclava familiei, sincer cum sa fii asa spalat pe creier.
SI mai stiu doua cazuri, foste colege, care trăiau Intr o posesivitate si sclavagism iesite din comun. Cica, noroc ca erau mame de baieti. Nu stiu, mi se pare ca profilul unei femei din Romania nu prea se potriveste cu ceea ce vor ei in gradina.
Îndrăgosteala vine si se duce. Cu ce ramai apoi? Si mai grav ca la ei copilul nu se da la mama ca la noi, copilul apartine tatălui. Totusi te vad fata inteligenta, poti sa cauti informații. Nu spun sa termini acum cu el, dar sa nu faci pasi ireversibili.
Mai ales daca esti genul de persoană care apreciază libertatea, nu in sensul urat al cuvântului, stiu, dar nici sclava Isaura parca nu ti ar sta bine.
Odata ce te casatoresti cu asa ceva, in secunda doi se schimba totul. Gata, efortul de a fi fermecător nu si mai are sensul. Vraja se duce si incepe o poveste nu prea placuta pentru mireasa ce credea ca a gasit printul din povesti.lmi pare rau, dar cam asa stau lucrurile.
Asta cu sufletul pereche, cine stie poate ati avut o poveste in alta viata, dar acum suntem in viata asta si sa gandim putin coerent si rational.Pe langa destin, karma, ai si un liber arbitru, dar de la Dumnezeu. Foloseste l in favoarea ta. Sa nu stingi niciodată lumina ratiunij, are si ea rostul ei, ca si lumina sufletului.
Toate cele bune si sa ti gasesti un partener de nadejde care sa ti fie alaturi si la bine si la rau. ❤️

| Maria9400 explică (pentru ioana748):

Draga Ioana. am cele mai proaste zile din viața mea, totul a fost un calvar. Sper să pot să scap de el și să îl uit. Într-o lună de zile am devenit din om neom, din cauza lui.
Ultimele condiții ce mi le-a impus a fost schimbarea numărului de telefon și să adaug numele lui la Instagram și Facebook Am refuzat, și brusc a devenit alt om. m-a jignit, m-a făcut un câine în călduri. după bărbați, multe multe cuvinte urate. Atât de tare a durut. nici nu aveți idee. Acum a dispărut. au trecut 2 zile.mi-a fost greu. îmi e greu
Sper să nu revină înapoi.
sper să nu îl mai văd niciodată
Și să îl pot scoate din inima
Într-o lună de zile m-a făcut din om neom
Mi-a distrus visuri
Am fost jignită de un om care m-a văzut doar odată în viața lui.
O lună de zile am fost ca într-o colivie.
Sper să pot trece peste!

| ioana748 a răspuns (pentru Maria9400):

Buna,

Imi pare rau, cu siguranță nu meritai asa ceva. Nu este vina ta. Din pacate multi barbati sunt misogini si la el se adaugă cultura de unde se trage. Jignirile lui sunt zero, dar stiu ca te a durut pentru ca te ai indragostit de el. Te rog sa te linistesti si sa intrerupi legatura cu el.
Chiar daca reapare cu scuze sau alte baliverne. Chiar daca fara sa ti dai seama ai o rana de abandon si probleme de atasament nedepistate de tine, incearca sa identifici de ce te atrage astfel de fiinta si ai sa realizezi ca este vorba despre o lipsa din copilarie.
Nu trebuie sa accepti pentru nimic in lume lipsa de respect si comportamente misogine si narcisice din partea vreunui idiot. O relație este despre iubire si respect reciproc.
Sunt barbati ok si misto care stiu sa aprecieze o femeie. Cu ocazia asta ai descoperit ce ti trebuie pe acest plan, al unei relatii. O sa vina si omul potrivit.
Ai sa l scoti de la inima, caci nu vorbim de o conexiune sanatoasa ci de una toxica.
Bine ca te a ajutat Dumnezeu si si a dat arama pe fata in timp util.
A dispărut, disparut sa ramana. Este metoda de narcisist sa te faca sa ti fie dor de el.
Insa tu pari fata isteața cu respect de sine. Sa si faca jocurile astea cu cine i merge.
Tu concentrează te pe tine si nu uita ca esti importanta in viata ta.
Daca un bărbat nu te tratează ca pe o printesa inseamna ca el nu este regele tau, metaforic vorbind.
O viață ai, nu merita sa plangi pentru un involuat sarac.
Si sa stii ca doar oamenii deosebiti stiu sa aprecieze o femeie de valoare la adevarata ei valoare.
Precum un om rafinat care stie sa faca diferența intre un tablou fals si unul autentic.
Asa ca iti doresc ca Universul sa ti aduca in cale un domn care sa te merite si sa te faca sa te simti implinita ca femeie.
Seara linistita,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când iubești cu Adevărat păi iubești cu Adevărat da cu Adevărat nu sa controlezi nu sa faci ce face bolnavul ăla mintal Doamne Dumnezeule ferește ăia nu-i gelozie aveți grijă mare de tot mare de tot cu astfel de bolnavi obsedații frustrați sexuali. O fată o femeie nu este un obiect sexual.o fată o femeie de viață iar darul ăsta ia încredințat Dumnezeul femei. Nu să-și bată joc de ia toți bolnavi pământului și controleze...

| ValentinMihai78 a răspuns:

Maria de ce întrebi aici și nu cauți pe net cazuri reale de femei românce sau nu căsătorite cu musulmani și prin ce au trecut?
Am spus musulman, pentru că în Turcia ☪ există și alte comunități religioase, inclusiv ortodox.
Problema la musulmani, indiferent de naționalitate este că au două facțiuni, șiiți și suniți. Una dintre aceste facțiuni e mai democratică, cealaltă este mult mai strictă religios.
De asemenea, la modul general, musulmanii consideră familia sfântă și conlocuiesc unde se poate toate generațiile dintr-o familie.
Deci, într-un cuvânt pentru o femeie occidentală liberă cea mai proastă decizie este de a se mărita cu un musulman și nu contează naționalitatea!

| Maria9400 explică (pentru ValentinMihai78):

Sa știi ca am citit destul de multe pe internet, și am găsit și cazuri fericite. Și eu consider familia importanta, ca familia nu e nimeni. La partea asta bravo lor ca conlocuiesc, și nu abandonează bătrânii ca noi prin azile și vai de ei!

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Maria9400):

Nu neg că nu există cazuri fericite, dar după comportamentul lui dinainte de a fi împreună, arată că nu vei fi fericită lângă el!

| Robert2526 a răspuns:

Problema nu e ca e turc, problema e ca are un comportament care nu o sa fie bun intr-o relatie. Vrea sa te controleze si sa faca ce vrea el cu tine. A dat deja dovada ca nu e un om langa care sa poti sta, nu inteleg de ce te-ai vazut totusi cu el happy

| Maria9400 explică (pentru Robert2526):

Din lipsa de ocupație?
Pur și simplu din curiozitate
Nu am fost atrasă niciodată de nimeni de altă naționalitate până acum.
Dar da asta cu comportamentul sunt conștientă ca e toxic

| tunoi88 a răspuns:

Buna!

Am prieten turc si te sfatuiesc sa fugi ca nu merita. O sa fii chinuita si tinuta din scurt f rau, ba chiar o sa iei bataie si o sa fii inselata!
Stiu multe de truci si stiu cum sunt ei.
Eu ti am dat un sfat, tu faci cum crezi, dar vezi ca te arzi rau!
Mai bine acum decat mai tarziu!

| SnyYshQ a răspuns:

Stai departe de turci, musulmani, marocani… nu o sa aiba niciodata o singura relatie … decat in propria lor tara probabil… insa in strainatate migranți fiind, le place și vor să exploreze multe… dacă vrei sa te privezi de la religie și îmbrăcăminte, este fix problema ta… în schimb te sfatuiesc să îți vezi tu liniștită de sală…