| SandraEve a întrebat:

Credeti ca ati putea iubi o persoana pana la sfarsitul vietii? Care credeti ca este "reteta" iubirii de durata? Ce si cum ar trebui sa alegi astfel incat sa nu regreti mai tarziu si sa imbatraniti frumos impreuna?

74 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu de acum.Și nu știu dacă aș iubi-o mereu, la un moment dat ar deveni mai mult obișnuință.
Nu mi-ai spus cum poți îmbătrâni frumos sad
Dar tu știi deja rețeta, și-anume să rămâi virgină până te căsătorești.Ce vrei mai mult de atât?

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu reteta sad aceea era doar o curiozitate

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu exista o reteta doar rebuie sa intalnesti pe cineva care sa nu vrea sa se desparta de tine orice ai face tu.

| Freya1 a răspuns:

Nu cred neaparat ca poti iubi aceias persoana pana la sfarsitul vieti.Sentimentul de iubire tine cativa ani dupa care apare obisnuinta, respectul, recunostinta.
Poti sa ai o relatie de lunga durata urmata chiar de casatorie, copii, familie doar dupa ce ai experimentat ce e aia indragosteala si dupa ce ai cunoscut ce inseamna barbatul/femeia deoarece doar atunci vei sti care este tiparul ce ti se potriveste.Ca o relatie sa dureze este nevoie ca cei doi sa se potriveasca,sa faca compromisuri,sa se inteleaga, sa lase unul de la altul, sa se respecte, sa isi ofere atentie, afectiune, timp si sa isi imparteasca sarcinile.Inca o chesti importanta este sa nu lase pe nimeni sa intervina si sa locuiasca singuri.
Cum am spus doar dupa ce experimentezi si sti cu ce se mananca viata poti sa fi in masura sa alegi acea persoana cu care sa imbatranesti.In momentul in care esti multumit tu cu tine, esti independent si pe linie de plutire in viata ta personala poti sa iti iei o persoana langa tine strict pentru iubirea pe care poate sa ti-o ofere nu pentru ca ai nevoie de bani, pozitie sociala, sa iti ocupi timpul, sa nu mai fi singur sau sa te plictisesti. Abia atunci poti sa zici ca este iubire pura si poti sa iti intemeiezi o familie.

| RAY a răspuns:

La ce replici am primit azi pe TPU categoric ca da, acesti indivizi cica nu doresc sa faca sex cu o fata, nu simt nevoia, clar ca o sa astepte si o suta de ani dupa una virgina ca na ei au nevoie de iubire, revenind la realitate, omul este o fiinta poligama nu cred in monogamie

| mgtow a răspuns:

Nu mai pot din lipsa increderii. La cate prostii face lumea m-am transformat si eu intr-un ordinar de om. Dar stiu ce am de facut ca sa nu fac pe cineva sa se simta prost. Resping orice cerere de concubinaj sau relatie & accept doar aventuri ca e mai sanatos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

"si o suta de ani dupa una virgina"
Nu ai inteles nimic, astept pana imi dau seama cã meritã din ambele parti si se intâmplã. Nu se poate obliga cu forta daca nu vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate garanta ca pana la sfarsitul vietii, dar acele amintiri rãmân, nu e ca si cum se uitã toate momentele petrecute impreunã.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa inteleg ca mai nou baieti numai vor sex desi realitatea contrazice asta

| SandraEve explică (pentru MihaiNicu23):

Sau sa te iubeasca foarte mult, atunci cred ca ar putea ierta multe

| SandraEve explică (pentru Freya1):

Asa este...foarte bun raspunsul :*

| SandraEve explică (pentru RAY):

Daca tu asta crezi, asa vei trai..in poligamie. Dar sper totusi sa apara o fata care sa iti schimbe parerea. Eu cred ca e chiar fumos sa iubesti mult o persoana, sa nu te mai saturi de ea si sa imbatranesti frumos alaturi de ea. Mai frumos decat sa schimbi partenerii in mod neincetat

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Dar tu chiar crezi ca vei muri cu cel care te va desvirgina?

| SandraEve explică (pentru mgtow):

Norma, daca nu te simti pregatit de o relatie...nu putem judeca pe toti dupa faptele catorva. Poate cineva iti va readuce increderea pierduta

| SandraEve explică (pentru RAY):

Nu cred asta, viata este imprevizibila. Nu stiu ce se va intampla...

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Vezi,nici tu nu crezi in monogamie pe viata nici eu nu cred, poligamia s-a dovedit a fi adevarata natura mereu si inca se dovedeste

| SandraEve explică (pentru RAY):

Dar nici in poligamie nu cred, eu doar sper si mi se pare mult mai buna monogamia. Strict conceptia mea tongue

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Crezi si nu crezi, misto, te minti singura, ca asta crede societatea, asa ai fost educata

| SandraEve explică (pentru RAY):

NU CRED NICI IN MONOGAMIE, NICI IN POLIGAMIE, DAR MI SE PARE MAI BUNA IDEEA MONOGAMIEI, asta am vrut sa zic. Si nu, nu e vorba ca asa am fost educata sau ca m-am luat dupa ce crede societatea. Nu sunt chiar atat de usor de influentat

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

De mica asa ai fost educata, indoctrinata sa crezi in chesti inventate de om

| SandraEve explică (pentru RAY):

Nu, parintii mei sunt divortati deci niciun model de monogamie. Ei nu au aceleasi conceptii despre religie cum am eu...chiar deloc. Poate au incercat sa imi induca niste chestii, dar nu mai sunt un copil si cred ceea ce simt eu ca e ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Natural barbatul da este o fiinta poligamã, dar femeia este monogamã.
Doar societatea ii permite sa fie asa, mult respect pentru acele fete care rãmân monogame.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii ca natura femei este monogama? femeile nu isi doresc sa faca sex cu barbati frumosi? infidelitatea intr o societate libera este egala la barbati si femei, femeile au mai multi parteneri ca barbati si se despart primele

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Sper sa nu le copiezi trecutul si sa fericita

| SandraEve explică (pentru RAY):

Bineinteles ca nu, am avut privilegiul sa invat din greselile altora

| Freya1 a răspuns (pentru SandraEve):

:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dacã femeia nu era monogama in primele civilizatii, nu am fi ajuns aici ne omoram incã unii pe altii. Ele fiind monogame am prosperat, deoarece se reduceau crimele si razboaiele intre triburi.
natural ele trebuie sa gaseasca cel mai bun partener care il poate avea dpdv fizic, caracter, resurse.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Care civilizati?

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Naty si tu esti pro monogamie nu?

| Mirceasc a răspuns:

Când știi în inima ta că îl iubesti așa de mult încât nu poți trăi fără el și el te iubește atât de mult că nu poate trăi fără tine, atunci să știi că Dumnezeu v-a făcut unul pentru celălalt.