| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca conteaza varsta la care cineva si-a pierdut virginitatea? Ati vrut sa o faceti pana la o anumita varsta pentru a fi in rand cu prietenii?

Răspuns Câştigător
| SandraEve a răspuns:

Contează vârsta, da. Daca nu pentru demnitate, macar pentru sănătatea corpului tau. Una e sa ai un act sexual la 11 ani, alta la 18

25 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt prieten bun, ii las pe alții sa mi fu°a gagicile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Legendă urbană. Nu pierzi nimic.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu are importanta varsta la care iti pierzi virginitatea, in special pentru baieti.La fete treaba este diferita pentru ca la o varsta foarte frageda pot aparea hemoragii interne si alte complicatii daca vaginul nu este complet dezvoltat.De ce ti-ar pasa ce fac ''prietenii'' tai? Fiecare isi traieste viata cum doreste. Pierderea sau pastrarea virginitatii nu afecteaza deloc sanatatea in nici un fel cum abera cineva mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SandraEve):

De ce e nesănătos sa te dezvirginezi la o vârstă fragedă?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru siriusblack98):

Vaginul complet dezvoltat e la 11 ani, poate chiar mai mica.
Ba ii poate afecta sănătatea psihică emoționala și spirituala

| SandraEve a răspuns (pentru anonim_4396):

Dezvirginarea sub vârsta de 16 ani produce traume atât psihice, cât și fizice. Atât corpul fetelor cât și al băieților, este încă în dezvoltare sub această vârstă. Așadar, dacă ai 14 ani și iubitul tău de 18 ți-a spus că se desparte de tine dacă nu faci sex cu el, urează-i drum bun și nu te uita în urmă.

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate,dar vaginul atinge dimensiuni adulte abia la varsta de 20 de ani.Pana atunci riscul hemoragiei ramane si asta se poate vedea in raportul numarului de minore care ajung zilnic in sala de chirurgie plastica din cauza penetrarii precoce.Ca doar una din nu stiu cate sute sau mii ajunge virgina la 20 de ani e alta poveste.Dar aici vorbim de date valide medicale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru siriusblack98):

Nu prea cred că fac hemoragie din cauză că vaginul e prea stramt sau nedezvoltat ci pentru că nu sunt relaxate pe deplin în timpul actului, daca întrebi pe multe fete prima experiență sexuală o descriu că fiind neplacuta pentru că o fac din curiozitate mai mult decât cu o persoana potrivită.
Din cate știu eu, la vârsta de 20 de ani corpul e pregătit și pentru a doua sarcina. Cam așa am evoluat că specie, când nu exista protecție rămâneau gravide si la 13 ani.

| Alexyne a răspuns:

Pentru mine nu a contat varsta, am inceput cand am fost pregatita la 16 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Alexyne):

L-ai iubit pe cel care te-a dezvirginat?

| Alohababy a răspuns:

Nu e vârsta o problemă...e daca ai cu cine sa o faci. alții se dezvirginează la20+ alții la 15-.

| 90210 a răspuns:

Nu. Eu mi-am pierdut virginitatea ta 23 cu primul meu iubit. N-am regretat ca n-am facut-o mai devreme. Nu pierzi nimic. Dupa parerea mea, iti complici viata de adolescent pentru ca stai sa te gandesti mereu daca nu cumva iti lasi prietena gravida sau, mai rau, iti faci griji ca devii mama. Probleme pe care adolescentii n-ar trebui sa le aiba. Daca esti adult pe picioarele tale poti sa suporti consecintele sexului, dar cum am si spus, e doar parerea mea.

| elaventurero a răspuns:

Personal as pune o limita la 16ani minim, deși 17+ ar fi ideal.
Fiecare când simte?
P.S.:Sunt băiat și mi-am pierdut virginitatea la 21ani. Și nici acum n am regasit-o laughing))

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Creste riscul de a face cancer (hpv) iar hemoragiile pot aparea daca aparatul reproductiv nu este suficient de maturizat.

| sofisis a răspuns:

Eu personal as recomanda, mai ales la fete, dupa 17 ani.
Eu nu am vrut sa intru in rand cu nimeni. Aveam 18 ani si cateva luni. Nu a contat in sensul ca dupa 10 ani oricum nu ii mai pasa nimanui cand te-ai f***t tu prima data. Atunci in perioada aia conteaza. Dupa ce treci de 25 nu mai e o problema.
Devine problema deja in mintea unora cati parteneri ai avut etc. Deja se complica situatia laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Eu as zice că e chiar invers. Când se maturizează le pasa de câți parteneri ai avut.
"oricum nu ii mai pasa nimanui cand te-ai f***t tu prima data" - sunt multi care pe pasa de chestiile astea, dar nu crezi că or veni la tine sa ți spună in fata asta. Cel puțin 20-30 la sută îți garantez eu că au avut mentalitatea asta, cu care ai avut relații.

| darrio2007 a răspuns:

De ce ar trebui sa fii in rand cu prietenii? Asta conteaza? Depinde de varsta la care o faci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Aveam multe colege care ziceau ca "a trebuit sa fac si eu pentru ca toate prietenele au facut o deja". Daca o persoana sau mai multe "cool" din anturaj face sex, si eu trebuie sa o fac. Asa se mergea printre adolescente.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

O gandire foarte proasta. Poate prietenele o fac dar stiu si cum. Fara a avea urmari. Nu trebuie sa fii in pas cu moda ci cu ceea ce crezi tu ca este bine. Si mai ales cand. Pacat ca generatia actuala gandeste asa. Gresit.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu conteaza varsta!
Oricum, marea majoritate a adolescentilor mint, spunand ca au avut sex, sau ca au un penis cat mai mare posibil, chiar daca ei au un cuc mic in pantaloni.
Este un 'sport" practicat pe scara larga, care mai de care, sa se laude cu ce nu are happy
Chestie de orgoliu masculin, ca de-i verifici, multi din cei care declara ca au avut sex, sunt virgini, iar unii chiar au fimoza, fiind practic imposibil sa fii putut sustine vreo partida sexuala.

| ania a răspuns:

Contează dacă ești căsătorit sau nu, dacă nu ești căsătorit și faci sex e păcat și știe fiecare după mustrările de conștiință pe care le are.

| Alexyne a răspuns (pentru anonim_4396):

Incepeam sa il iubesc deoarece eram de 3 luni cu el

| Adry05 a răspuns:

Contează pentru că nu e sănătos pentru organism mai repede de 17-18 ani (informație de la asistentă de ginecolog )

| Emazio a răspuns:

Social conteaza doar daca te afecteaza pe tine, in rest e irelevant. Dupa parerea mea insa acum cu accesul asta la informatie si hormonii din mancare, as micsora varsta de majorat la 16-17 ani, sau eventual 2 stadii de majorat, la al doilea (undeva la 21 ani) sa poti si vota, conduce.
Eu cred ca cineva poate sa faca sex si de mic (14+), mai ales daca apare dorinta si ai idee buna despre ce se intampla acolo. (pe vremuri femeile nasteau in perioada pe care noi o consideram acum adolescentina, si nu cred ca femeia din sec 21 a ajung mai slaba ca si organism decat pe vremuri.

| fenomenul56 a răspuns:

Follow la calin_mihai04