| Iubibila01 a întrebat:

Credeti ca prezervativul este o metoda contraceptiva suficienta pentru a preveni o sarcina?
Vreau sa-mi incep viata sexula, cu baiatul pe care il iubesc (am 18 ani), si nu vreau sa fac nimic gresit, si nici nu vreau sa am surprize neplacute.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este cea mai buna metoda, neegalata de nimic si nesuplimentata de nimic. Deci este aboslut suficient, orice ai face, nu poti sa-i cresti siguranta. Dar nu este o metoda 100% sigura (nu exista asa ceva), asa ca daca iti incepi viata sexuala trebuie sa accepti ca va exista mereu un risc de sarcina.

| Zenithf a răspuns:

Prezervativul este cea mai sigura metoda de contraceptie, dar nu exista nimic 100% sigur. Recomandabil ar fi sa iti incepi viata sexuala atunci cand poti sa-ti asumi si acel 0. 000x% risc de sarcina, oricat de mic, si cand te vei considera in stare sa iubesti un "mic accident".

| Oana92 a răspuns:

Daca este de calitate si e folosit corespunzator prezervativul este cea mai sigura metoda contraceptiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Prezervativul şi pilula contraceptivă sunt cele mai eficace metode de prevenire.
Eficacitatea folosirii prezervativului este cuprinsă între 85 şi 98%.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cea mai sigura metoda, daca nu se rupe.Mult noroc.

| stark47 a răspuns:

Eu cred ca e destula! eu personal nu am folosit niciodata prezervativ si nu am avut probleme!(nu am cauzat probleme)

| Manuellllaa a răspuns:

Prezervativul protejeaza 98-99%.

Riscul de 1 % este dat din ruperea acestuia, alunecarea lui.

DA..NORMAL CA ESTI O METODA CONTRACEPTIVA PENTRU A PREVENII O SARCINA.

Foloseste durex-extra safe..asta l-am folosit si eu prima data deoarece este mai gros sa fi sigura.Si sa fi si mai sigura pune-ti prietenul sa-l imfle sa vada daca nu cumva e spart.

Daca exista riscul ca prezervativul sa fie rupt/spart foloseste pilula de a 2 a zi, pentru a sta linistita.Stiu cum te simti, ai o teama sa nu faci vreo greseala care sa-ti schimbe viata.

Protejeaza-te.

Răspuns utilizator avertizat
| diverse a răspuns:

I de mare folos przervativul dar se poate rupe sau stiu eu tias recomana sa iei anticonceptionale, pastila de a doua zi ca sa nu te trezesti cu ceva surprize si daca ti-am fost de ajutor nu uita de funda