| anonim_4396 a întrebat:

Cum e mai bine? Sa iubesti si sa nu fii iubit sau sa fii iubit si sa nu iubesti?
Mai exista varianta sa iubesti si sa fii iubit, dar incep sa cred ca nu exista.
Deci?

12 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Sa iubesti si sa fi iubit.
Asa e firesc, natural.

| Magda20 a răspuns:

Să fii iubit și să nu iubești....era o vorbă "mai bine în brațele celui care te iubește, decât la picioarele celui pe care îl iubești". Dar cel mai bine e să iubești și să fii iubit, chiar dacă în ziua de azi găsești mai greu iubire

| f2ff2fl12f a răspuns:

Sa fi iubit și sa nu iubești happy mai bine nu iubești, decât sa iubești și sa simți tu durerea. Mai bine sa o simtă altul laughing

| mgtow a răspuns:

Sa inveti sa alegi decizia care ti se potriveste in viata. Personal eu sant de parere ca nu merita sa mai iubesti dar tu ai alta mentalitate sau vei dori sa ai pe cineva cu care sa mergi mai departe in viata. In lume exista oameni singuri, oameni legati intr-o relatie care traiesc in minciuna sau care o duc bine.

| eckblume a răspuns:

Filosofii peste filosofii, prefer sa nu complic viata cu astfel de intrebari.
Orice om receptioneaza diferit mesajele primite din exterior. Adica unii se multumesc sa iubeasca chiar daca nu sunt iubiti la randul lor.
Ultima varianta e dezirabila si normala. O persoana matura va oferi iubire si va primi iubire. In caz contrar, apar primele doua variante care nu duc decat la suferinta, minciuna, amagire.
,, Sa fii iubit si sa nu iubesti,, e o pierdere de timp pentru ambele persoane. Daca nu esti capabil sa ai sentimente de iubire fata de cel care te iubeste inseamna ca preferi compromisul-stai dintr-un anumit motiv cu cel/cea care te iubeste.
E simplu, daca ai asteptari inalte vei fi alaturi de
o persoana care te iubeste si pe care o iubesti, daca nu... atunci accepti situatia.

| yardiemarian a răspuns:

Exista si varianta de a baga cabanosul in frigider. Depinde cat de larga este partenera.

| Violleta2022 a răspuns:

Esti tare micuta daca nu ai habar de sentimentul reciproc impartasit de ambii partneri. Cum crezi tu ca se casatoresc oamenii? Doar din interes?
Parintii tai s-au casatorit din interes, sau pentru ca se iubesc unul pe altul?

| Adry05 a răspuns:

Normal ca exista, terminati cu dramele astea de 13 ani tip fumul tigarii ca normal ca n-ajunge nimeni sa va iubeasca ca nu vrea nimeni telenovele turcesti in viata lor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am 22 de ani, crede-mă la 13 ani cea mai mare dramă din viata mea era Tom si Jerry ☺

| Plato a răspuns:

Sa iubesti si sa nu FI iubit, e mai bine decat invers.
Dar exista si varianta aia in care nu crezi, desi ar trebui. Ai o viata foarte tristă daca nu crezi in asa ceva.

| Goete a răspuns:

Iubirea adevărată este incondițională. Problema este că noi interpretăm iubirea - persoana iubita -ca o proprietate care trebuie să fie a noastră, când în realitate nu trebuie să așteptăm să primim de la ea nimic nici măcar iubire și doar să ne bucurăm de fericirea ei. Chiar dacă o are cu altul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si la 22 de ani, inca iti mai pui interbari de copilasi mici?
Oare ce au ales parintii tai? Ia intreaba-i de curiozitate!