| Teodora_2223 a întrebat:

Daca o femeie este insarcinata, cum printre primele semne de sarcina este intarirea sanilor.acestia ar trebui sa fie tari pe tot timpul sarcinii?

mersi :*

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu neaparat. Poate avea o mica senzatie la 3-5 saptamani de la conceptie, care ulterior sa se amelioreze si sa dispara complet.

| 80Cris a răspuns:

Da ti se intaresc sanii. Da, vor fi mai tari si mai mari pe parcursul sarcinii.

| StropiDeDor a răspuns:

Inainte de fiecare menstruatie, multe femei constata ca sanii li se umfla usor si devin sensibili sau durerosi la atingere si miscari bruste. Acest fenomen face parte din sindromul premenstrual. Periodic, in faza postovulatorie a ciclului menstrual sanii se pregatesc, ca si uterul, pentru o sarcina. Daca fecundarea ovulului nu s-a produs, sanii si uterul revin la starea de repaus o data cu inceperea menstruatiei. In decurs de cateva ore de la inceperea sangerarii, tensiunea din sani dispare daca femeia nu a ramas insarcinata.

Daca sarcina s-a instalat insa, chiar daca femeia are o sangerare de implantare (nidatie), acesta sensibilitate a sanilor si volumul lor crescut se mentin si progreseaza in perioada urmatoare.

Diferenta de remarcat este ca o data cu ea(aici e vorba de o posibila falsa mentruatie) nu dispare tensiunea din sani specifica sindromului premenstrual, cum s-ar intampla la o menstruatie reala, deci daca fecundarea nu s-ar fi produs.

http://www.clopotel.ro/......a-172.html