| Izabela96 a întrebat:

de 3 luni, traiesc si eu o poveste de dragoste daca pot spune asa. Eu am 16 ani, iar iubitul meu are 18 ani, eu il iubesc enorm de mult si imi doresc ca toata viata sa fiu cu el. Mi-a demonstrat de multe ca si el ma iubeste. Si cand vorbesc cu el de viitor, mereu ii spun ca vreau sa am un relatie frumoasa cu el, sa ne casatorim, sa avem copii impreuna, cum isi doreste orice fata, cred. Dar el cand aude de chestii din astea, imediat schimba subiectul. Si cand ii spun ceva legate de viitor, imi spune mereu, mai este pana atunci. Am vreo sansa sa fiu cu el peste 3-4 ani de zile? sad

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

De ce,draga mea, in trei luni ti-ai inchis viata?
Gata, deja te vezi leganand copii si pregatind o ciorba gustoasa pentru sotul mult iubit? La doar 16 ani?!?
Asta vrei tu de la viata ta? Nu ai aspiratii, nu ai vise?
Baiatul langa care esti ARE!
El vrea sa realizeze ceva in viata, la 18 ani e mult prea devreme sa se gandeasca la casatorie si copii,el vrea sa studieze,sa devina ceva in viata lui, sa aiba un venit sigur si sa-si poata face viata cat mai buna si frumoasa.
Tu, in 3 luni, i-ai facut program si l-ai umplut de raspunderi, e normal ca schimba subiectul.Si,inca e politicos,pentru ca s-ar putea infuria si s-ar putea sa te intrebe lucruri esentiale:unde o sa locuiti,cu ce bani o sa traiti,cu ce o sa cresteti copiii aia pe care ii visezi tu cu atat nonsalanta?
Esti foarte copilaroasa inca si desi nu e rau sa visezi,ar fi bine daca ti-ai pastra genul asta de vise doar pentru tine.
Gandeste-te ca el in curand va termina liceul si,probabil,va pleca la facultate. Daca relatia voastra e una puternica,poate dura, dar de obicei, totul se destrama aici. Dintr-o data veti avea interese si lumi diferite.Crezi ca el va dori sa pastreze langa el o fata naiva si slaba de inger? Nu,va alege una care sa-l impulsioneze si sa-l impinga in fata,nu sa-i taie picioarele cu copii si casatorii!
Nu vreau sa-ti stric fericirea pe care o simti langa el si iti doresc sa va iubiti cat mai mult timp de-acum incolo.
Dar,te sfatuiesc sa devii ceva mai constienta,mai matura si mai realista!
Traiesti prima ta dragoste,nu-l sufoca, incearca sa traiesti fiecare clipa la timpul prezent si sa te bucuri de ea la maxim, cu momentele astea te intalnesti prima oara.Nu le da un gust amar,doar din prea multa naivitate!
Lasa timpul sa hotarasca si traieste-ti,pur si simplu,dragostea, fara batai de cap!
Mult noroc!
Si, iubiti-va!

6 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Mama...cand aud de "toata viata"-sa zicem 65-16=49.
Deci 50 de ani... juma' de secol, ti-l visezi alaturi de un baiat pe care l-ai cunoscut de 3 luni, si langa care simti ca merge totul bine.Si in loc sa te bucuri de asta,tu stai sa faci planuri de nunta,de ce nume veti pune la copii,de ce casa veti avea-hm,e exagerat.
PLanurile in general se strica,mai ales ca nu au o baza realista si tu ai crezut in ele ca te-ai dus dupa niste vise in care lumea e roz.
:cum isi doreste orice fata,cred"-da,isi doreste,dar in general cred ca aspiram la o facultate,o cariera,o situatie stabila,si apoi ce e de construit impreuna cu sotul,o familie,si continuarea la ce realizaseram fiecare separat pana atunci.
Iei ideea de posibilitate redusa,nu-ti faci planuri din care sa suferi apoi. Unde mai pui ca nu aveti nici o relatie pe picioarele ei inca.
Ia viata asa cum e, bucura-te de ca il ai si pe el in ea, si restul e inca nescris!

| DizzyXD a răspuns:

Daca nu il mai stresezi asa aihappy
Nu il mai intreba sau povestii de viitor pentru ca voi inca va cunoasteti.

| Ţiiţţţu a răspuns:

Draga Izabela lasa tot sa vina de la sine, nul stresa... pas cu pas vei ajunge tot mai adanc in sufletul lui.si veti avea o frumoasa si lunga relatie.totul va veni de la sine doar ai rabdare si arata-i ca il iubesti. te pup noapte buna

| 162253 a răspuns:

Totul va fi bine, dar staruite sa nul stresezi atit cu probleme de viitor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul e posibil, de ce nu? dar nu ii prea vorbi de viitor.Caci noi fetele suntem naive,mereu cind ne indragostim ne gindim la casatorit si la un viitor frumos, dar baietii nu-s asa.Lor nu prea le place ca fetele sa le vorbeasca de asa chestii sau sa se gindeasca.Ei nu iubesc asa fel de povesti.Tu gandeste-te la prezent, dar ce va fi in viitor va decide destinul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbe mari, chiar toata viata? Pariu ca peste 2 ani nu o sa mai fiti impreuna? Ma rog next. happy
Schimba subiectul pentru ca il sperii, sunteti copii te grabesti fata happy.
Si are dreptate, mai e pana atunci, vreo 10 ani sau ceva de genu, nu?
Cum iti ziceam la inceput, nu ai cum sa fi foarte mult cu el. Sunt slabe sansele si tu trebuie sa fi constienta de acest lucru.