| anonim_4396 a întrebat:

Buna!, de 3 zile am arsuri la stomac, am greturi, mici ameteli dimineata, insarcinata(am avut contact sexual neprotejat pe 18 si 21mai) nu prea cred sa fiu pentru ca arsurile la stomac apar tarziu intr-o sarcina nu? niste pareri.mersi anticipat:*

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E prea devreme pentru simptome de sarcina. Mai degraba stresul cauzat de o posibila sarcina. Atentie, nu lua medicamente, fiindca daca esti insarcinata ii poti face rau copilasului.

| monyk a răspuns:

Buna, de oicei simptomele apar cam la 2-3 saptamani, primele simptome care sunt greturi, stare de oboseala, ameteli, dureri de burta, nu de stomac, etc... dar totusi fiecare organism difera si poate fi vorba si de o sarcina, nu e vorba numai de arsuri la stomac, dar ametelile si greturile, cam ciudat; bine, poate fi vorba si de altceva, doar daca mergi la medic vei afla despre ce e vorba... fa-ti totusi un test de sarcina peste vreo 2 saptamani e mai sigur, sau mergi la doctor, sau asteapta sa vezi daca iti vine menstruatia, de obicei lipsa menstruatiei e un semn de sarcina dar ceea ce ai descris tu, cam da banuieli.
De ce nu te-ai protejat? Pe viitor fi mai prudenta si nu te pune in risc ca nu e o joaca, e ceva foarte serios, sunt sanse foarte mari sa fi insarcinata nu doar din cauza simptomelor ci si din cauza ca ai facut sex neprotejat, mereu exista riscul unei sarcini mai ales cand nu te protejezi.
Sper sa ai totusi noroc ca ma gandesc ca dupa cum ai intrebat, nu prea iti doresti sa ai un copil; depinde si de perioada ciclului tau, daca erai sau nu intr-o perioada fertila.
Ai grija de tine.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un test de sarcină, este posibil o sarcină atâta timp cât ai avut contact sexual neprotejat.
Marea întrebare acum: erai la ovulație?
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună din nou.
Dacă ai intrat în ovulație pe 20 ai avut contact neprotejat pe 21 ceea ce indică șanse extrem de mari de o posibilă sarcină.
În concluzie fă repejor un test de sarcină.
Simptomatologia unei sarcini poate da primele semne neluate în seamă după primele 7 zile de la fecundație (în acest timp se formează anticorpii, în situația ta arsurile din stomac!).
Pa, pa.

| madagascar a răspuns:

Mai asteapta putin si dupa aia fa un test de sarcina, arsurile si greturile pot avea si alta cauza, dar daca ai avut contacte sexuale neprotejate poti lua in calcul si acesta varianta, cel mai bine ar fi sa mergi la doctor, simptome ca ale tale am avut eu cand aveam gastrita, toata lumea zicea ca sunt gravida dar nu a fost asa dupa analize am descoperit ca am gastrita, mergi la doctor si pe viitor protejeaza-te

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe 20 mai am intrat in perioada fertilacryingimi doresc copii dar nu acum e prea devreme am doar 18 ani oricum astept menstruatia, me:*

| Alleeksssaa a răspuns:

Singura cale de a afla este sa iti faci un test de sarcina dupa 3 saptamani de la contactul sexual, cel putin asa stiu eu ca abia atunci poti sti cu adevarat daca esti insarcinata.

| Rosa a răspuns:

Pentru inceput ar fi bine sa iti faci un test.