| alexkyru a întrebat:

De ceva vreme in coace m-am indragostit de o fata din liceu.Problema e k sunt prea timid sa vorbesc cu ea face2face si m-am gandit sa vorbesc cu ea pe facebook, dar cand e online nu imi gasesc cuvintele si asa trec zilelesad.Cum trebuie sa o abordez si ce sa vorbesc cu ea.Idei?

7 răspunsuri:
| BAIATUL a răspuns:

Salut! Frate ca sa iti dispara timiditatea ia-o usor, incepe sa vorbesti cat mai mult cu fetele din clasa si cu cele apropiate de tine si asa iti va disparea timiditatea fata de fete.Si nu iti mai fi rusine, fetele sunt mult mai rusinoase ca baietii si ele se emotioneaza mult mai repede dar uneori isi mai ascund sentimentele.Tu nu trebuie sa fii ca si fetele fiindca esti baiat si ai alt caracter.Incearca sa incepi sa vbesti cu ea mereu cand o vezi online asa cum a spus si LWikErR poti gasi diferite subiecte, tot ce trebuie sa tii minte este sa nu te faci de ras in fata ei, sa nu o jignesti.Bafta!

| l1t7leb0y19 a răspuns:

Salut Alexandru!
Daca nu ai vorbit cu ea niciodata pana acum, si ti-a placut din prima clipa, aceea nu este iubire, ci atractie fizica big grin Si este perfect normal.
Daca vrei sa ai succes cu fata aceea, atunci trebuie sa actionezi ca si cum ai avea deja succes cu fetele.FII TU INSUTI.Nu trebuie sa pari un tip extravertit(obisnuit cu cercuri sociale mari) daca tu esti introvertit(timid,preferi cercurile sociale mai mici).
Daca vrei sa fi iubit pentru ceea ce esti TU,atunci FII TU.
Asculta-ti INIMA,nu GANDUL.
Fac pariu ca inima ta in momentele astea iti sopteste: Du-te si vorbeste cu ea, asta ma va face fericit, vreau sa fac asta love struck. Iar gandul tau nu spune decat ce a fost invatat pe parcursul vietii(ceea ce te-a si facut sa fi timid): Nu acum, nu e momentul potrivit, nu tocmai eu, nu am sanse, si alte minciuni care nu exista decat in capul tau.
Tu esti perfect exact asa cum esti.Nu trebuie sa te prefaci ca esti altfel, daca vrei sa fi iubit pentru ceea ce esti tu. Curajul nu inseamna sa faci ceva fara sa iti fie frica, curajul inseamna sa actionezi in prezenta fricii happy
FII CURAJOS. Poarta o discutie cu acea fata. Daca nu stii ce sa ii spui la inceput. Daca vrei, fi direct(dar fa-o in stilul tau). Iti doresc mult succes.

| STEFANXxX a răspuns:

De ce te rusinezi? Daca era vorba de dragoste mai serioasa, da, aici se poate rusina, dar asa...ma rog situatii de toate zilele.Bine,incearca mai intii sa vorbesti pe facebook despre chestii oarecare scoala,filme,bani,lucru,baieti,fete,anime,sex, telefoane, hobby, carti, etc. Dupa asta, ma rog sa nu vorbesti chiar asa incit apoi sa nu mai ai despre ce sa vorbesti. Uite intreab-o numarul ei de telefon si apoi roag-o sa va intilniti in parc sau la mol sau unde ar fi.Nu te rusina ăsta e doar inceputul.Si acolo poti sa-i vorbesti despre altceva.Iar la final poti sa o petreci pina acasa si sa-i zici"iti multumesc ca ai venit, iti sunt foarte recunuscator", iar apoi sa-i dai un pupic si gata, ea ceva ceva va intelege si se va comporta cu tine altfelwinkingcrede-ma.

| octha a răspuns:

Deci:esti timid.asta se rezolva simplu.ia niste iduri de fete de pe net, intra in vorba cu ele, cautati un prieten cu care te intelgi fb si care sa te ajute sa faci bascalie de fetele alea, si astfel iti dai drumu la agatzat.la fetele alea spune-le ca iti place de ele, etc, prostii de agatat,(ele nau de unde sa te cunoasca, nici tu pe ele) si astfel vei deveni mai dezghetat.cand vei ajunge la fata ta, intra in vorba cu ea, si va fi altfel, spune-i daca ar vrea sa-ti dea idul ei de mess ptca pe fb nu o gasesti tot timpu si poate te mai ajuta in unele probleme(de ex scoala, o problema comuna la aman2).cu timpu ai sa ajungi si la exprimat sentimente adevarate, nu numai bascalia facuta cu cele de pe messwinking bafta

| LWikErR a răspuns:

1.Scrieti ideiile cand e oflinelaughing)
si ii spui cand este online.
2.nu trebuie sa vorbesti despre un subiect anume te sfatuiesc sa incepi cu propozitia "Salut te cheama Andreea? din liceul numele liceului " orice ca poate sa te intrebe mai departe ce clasa esti ceva de genu

| alexkyru explică:

Si daca ma refuza si nu vrea sa vorbeasca deloc cu mine?

| alexakidda a răspuns:

Paii`. Intreab.o ce face. Spune.i ca esti in liceu cu ea. Cere.i idd`uwinking. Incearca s.o cunosti happy Sa te imprietenesti cu ea happy. N.o lua din prima cu "Tee plac "winking. Ia.o usorr. Fetele aprecieaza astawinking. Fai complimente. Gasitii interese comune happy >:d