| butterfly27 a întrebat:

deci am o intrebare.Am fost la medicul ginecolog, si mi-a dat anticonceptionale Logest, deoarece ciclul imi era neregulat si ma gandeam k il folosesc si ca contraceptie. Mi-a zis ca prima luna de administrare sa mai folosesc si alta metoda de contraceptie, asa am facut, dar acum in a doua luna, nu am mai folosit, si de 3 zile am terminat medicamentele si sunt in perioada aia de 7 zile cand trebuie sa-mi vina ciclul, si nu-mi vine, ce parere aveti? Multumesc

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Http://www.medipedia.ro/......OGEST.aspx

Când şi cum trebuie să luaţi drajeurile?

Blisterul de Logest conţine 21 drajeuri. Pe fiecare blister este marcată în dreptul fiecărui drajeu ziua săptămânii în care acesta trebuie luat. Luaţi drajeul în fiecare zi aproximativ la aceeaşi oră, cu o cantitate suficientă de lichid, dacă este necesar. Respectaţi sensul indicat prin săgeţi până când luaţi toate cele 21 drajeuri. În următoarele 7 zile nu luaţi nici un drajeu. Sângerarea menstruală trebuie să apară în aceste 7 zile (sângerare de întrerupere). De obicei, aceasta apare la 2-3 zile după ce aţi luat ultimul drajeu Logest. În a opta zi luaţi primul drajeu Logest dintr-un blister nou chiar dacă sângerarea menstruală continuă. Aceasta înseamnă că veţi începe mereu un blister nou în aceeaşi zi a săptămânii şi, de asemenea, sângerarea de întrerupere va debuta aproximativ în aceeaşi zi, în fiecare lună.

Dacă nu a apărut o menstruaţie

Dacă aţi luat toate drajeurile aşa cum v-a fost recomandat şi nu aţi vărsat, nu aţi avut diaree severă şi nu aţi utilizat alte medicamente este puţin probabil să fiţi gravidă. Continuaţi să luaţi Logest ca de obicei.

Dacă menstruaţia nu apare de două ori la rând, puteţi fi gravidă. Spuneţi imediat medicului dumneavoastră. Nu începeţi blisterul de Logest următor până când medicul dumneavoastră nu v-a investigat pentru diagnosticarea sarcinii.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstra poate sa apara pana in ziua 5 de pauza. daca ai luat corect contraceptivele (la ora fixa), nu ai uitat nici o pastila si nu ai luat nici un medicament acre le-ar putea influenta, sarcina este foarte putin probabila, asa ca nu e cazul sa te gandesti la ea, mai ales ca mai este timp suficient sa apara menstra.

| raspunz a răspuns:

E ok, dacă ai luat anticoncepționalele cum trebuie, așa cum scrie în prospectul lor, totul este în regulă. Este posibil să nu vină menstruația luna asta, nu e nicio problemă. De asemenea sângerarea menstruală poate să apară oricând pe parcursul celor 7 zile de pauză, nu neapărat în ziua 1, 2, 3. Dureză câteva luni până ce organismul se obișnuiește cu nivelurile noi ale hormonilor.

| raspunz a răspuns:

Și încearcă să nu mai începi propozițiile cu deci. Deci introduce o concluzie, poți să îl folosești când ai spus ceva înainte (sau ca în exemplul meu laughing )

| butterfly27 explică:

Va multumesc la amandoi pentru raspunsuri, dar am avut o "surpriza" azi dimineatahappy.