| noname12344321 a întrebat:

Deci, am o prietena cu care ma cunosc de la 4 ani(acum am 12). Ea e cu 4 luni mai mare(nu e mare diferenta). Cand iesim la plimbare sau cum iesiti si voi afara nu o mai recunosc! De la varsta de 10 ani ea a devenit foarte fitoasa, rautacioasa, smechera(dar nu smechera de aia ) si ma enerveaza cel mai mult faptul ca ea jigneste pe orcine, orice, oriunde fara motiv chiar si pe mine.Intre noi doua a fost totusi o rivalitate de la inceperea anului pentru ca eu eram mai desteapta decat ea si asta a facut-o sa se comporte din ce in ce mai urat cu mine.Acum ne-am facut un grup de prieteni cu care iesim sa ne jucam carti, volei, etc...Eu am fost plcata la mare iar ea tot a avut multe secrete cu niste prieteni de gasca.Ma enerveaza faptul ca ea aduce o prietena de-a mea in fata mea si incepe sa ii zica ceva la ureche uitandu-se la mine! Nu stiu cum sa fac sa se simta si ea la fel de prost ma car o zi cum ma face ea sa ma simt eu? Cam nimeni nu o suporta.Tot am incercat sa "ii dam papucii"prieteniei dar ea se tine ca un ciuline dupa noi si trebuia sa o bagam in seama! Intrebarea mea este: CUM POT SA FAC SA INCETEZE CU LUCRURILE ASTEA SI SA SE COMPORTE CUM SE COMPORTA INAINTE? SAU MACAR AJUTATI-MA SA II DAU O REPLICA BUNA ATUNCI CAND EA MAI ZICE SECRETE DE FATA CU MINE SAU CAND MA JIGNESTE! FUNDITA pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| vicky09gui a răspuns:

Daca te jigneste ingoro asa ii arati ca esti mai bina decat ea, nu numai la carte laughing, de comportat ca inainte nu se poate deoarece cu timpul persoanele se schimba, schimbarea este viata iar gelozia este un lucru foarte urat mai ales daca acea persoana iti este prietena ea sigur te considera un inamic... nu te mai consedera o prietena, daca te gandesti la razbunare pentru ca sosoteste cu prietenii tai la ureche parerea mea este sa iti iei gandul, numai prostii se folosesc de asta, iar gelozia poate transforma un om intr-un animal. daca nu mai vreti sa stea cu voi spunetii pur si simplu, desi asta ar intoarce-o inpotriva voastra si mai mult

3 răspunsuri:
| MESSI_4591 a răspuns:

Raspundei cu aceeasi moneda... fa-o sa sufere cum suferi si tu sa vada cum e poate asa se va schimba... cine stie

| cenusa100 a răspuns:

Sunt george zi-mi cum o cheama si poate te ajutbig grin

| cenusa100 a răspuns:

Pai acu depinde.Probabil sa fie geloasa pe faptul ca esti mai desteapta...nu toti prieteni/prietenele sunt foartea apropiate.Depinde ce persoana este daca toti nu o suportati incercati sa faceti si voi acelasi lucru, sa o barfiti sa faci acelasi lucru ce-ti face si ea si apoi vezi cum se simte si ea... Sper ca te-am ajutat.big grin