| PussicatDolls a întrebat:

Bună dimineața! Sunt fată și mi se pare normal să știu câteva informații despre ce presupune o viață sexuală sănătoasă, vreau să știu cât mai multe despre concepție și contracepție. Încă nu am ajuns la stadiul unei vieți sexuale active, dar atunci când va veni momentul aș vrea, pentru binele meu, să fiu pregătită, deoarece am aproape 18 ani. În primul rând, am o curiozitate legată de acele faimoase 10 zile după terminarea menstruației. E adevărat că în acele zile riscul de sarcină este mai mic ca în alte zile? Ciclul meu menstrual depășește 35 de zile, se apropie de 45 chiar, deci la mine fiecare zi se consideră o zi cu fertilitate ridicată. Nu am să fiu niciodată "zgârcită" în ceea ce privește metodele de contracepție. Un doctor a vrut să îmi prescrie anticoncepționale de la 16 ani, dar a zis că sunt foarte periculoase + că eu am o hepatită toxică medicamentoasă, tot din cauza unor pastile, deci nu mă pot risca. O a doua curiozitate, între primul și cel de-al doilea număr, se face o pauză? Pe unele site-uri erau femei care spuneau că cel puțin 30 de minute nu e indicat să începi al doilea număr, iar în timpul ăsta bărbatul ar trebui să se spele, să se curețe. Voi ce spuneți? Și a treia și ultima curiozitate pe ziua de azi, cum îmi dau seama (orientativ) când trebuie să intru la ovulație? La 14 zile după terminarea menstruației sau la 14 zile din prima zi a menstruației?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri și cel mai bun primește fundă!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau nu exista acele "faimoase" 10 zile de dupa menstruatie (care de fapt sunt in jur de 4-6 zile si numarul lor depinde de numarul zilelor de menstruatie) si nici de dinaintea urmatoarei menstruatii, deoarece nu ai un ciclu menstrual regulat. Lungimea timpului intre reprizele de sex este in functie de timpul necesar reintrarii in erectie a penisului partenerului, deci lungimea aceastei pauze nu este obligatorie, este foarte variabila ca durata si difera de la caz la caz chiar si in cazul aceleasi persoane.Strict cu referire la cazul tau ti-ai putea da seama ca esti in perioada fertila sau in preajma ovulatiei doar pe baza aparitiei si cantitatii mucusului cervical care este produsde colul uterin doar in perioada fertila. Mucusul cervical apare doar inaintea ovulatiei si din aceasta cauza poate fi considerat "vehicolul" obligatoriu/strict necesar transportului spermatozoizilor la/spre OVULUL VIABIL. In momentul in care ovulul dupa circa 24 de ore de viata devine nefertlizabil, va dispare si secretia de mucus cervical. Ovulatia se petrece intotdeauna indiferent de lungimea ciclului menstrual FIX CU 14 zile INAINTE de urmatoarea menstruatie. Deoarece anticonceptionalele administrate oral iti pot produce afectiuni hepatice iti propun folosirea celei mai moderne metode de contraceptie si anume INELUL NUVARING care se bazeaza exact pe principiul anticonceptionalelor orale insa in acest caz hormoni intra in organism prin peretii vaginului prin absorbtie directa in sange. Inelul contraceptiv se introduce in vagin pentru 21 de zile (intre timp poate fi scos din cand in cand pentru maxim 3 ore sa-l cureti/speli eventual sau daca l-ar deranja pe partener in timpul sexului) dupa care se scoate pentru a se produce menstruatia, urmand ca peste 7 zile sa reintroduci in vagin un INEL NOU si tot asa. Inelul contraceptiv pe baza de hormoni garanteaza o protectie superioara chiar si anticonceptionalelor, aceasta fiind de peste 99 %. Sper ca raspunsurile sa-ti fie folositoare.Multa sanatate.

| lpavel a răspuns:

Pauza intre numere e cea mai mare prostie de care am auzit vreodata laughing))) Normal pauza are nevoie barbatul pentru a se regenera putin, in nici un caz ce zici tu acolo... Apoi un baiat de varsta ta NU va fi capabil niciunul niciodata la 2 sau mai multe numere deci asta poti taia de pe lista happy

| SkyPilot a răspuns:

Perioada fertila se calculeaza pornind de la prima zi presupusa a urmatoarei menstruatii. De la acea data scazi 14 zile si obtii data presupusa a ovulatiei. Esti fertila cu 4, maximum 5 zile inainte si cu 1, maximum 2 zile dupa. Numai daca ai ciclu foarte regulat poti folosi calendarul ca metoda contraceptiva si trebuie sa fii constienta ca iti asumi un risc. Acele 10 zile nu sunt dupa terminarea menstruatiei ci din prima zi a ei, si nu sunt 10 ci 9 si numai pentru cine are un CM regulat de 28 de zile. Problema este ca operezi cu o data din viitor, care se poate schimba. Sunt multi factori care iti pot afecta data ovulatiei.
O pauza ar fi indicata pentru ambii parteneri dar nu obligatorie. Si da, ar fi bine ca el sa se spele foarte bine si sa urineze daca faceti sex neprotejat. In acest mod reduce riscul de contaminare a lichidului preejaculator cu spermatozoizi.
Ti-am raspuuns deja la a treia intrebare: nici una nici alta, vezi mai sus.
Trebuie sa mai stii ca singurul sex 100% sigur este cel pe care nu il faci. Prezervativele se mai rup (o statistica recenta le punea eficienta pe la 95%), ACurile au o rata de success de 95-97%, pastila de a doua zi daca e luata in 24 de ore are rata de success de cam 95%, ovulele spermicide sunt pe la 90% cand sunt folosite corect.

| Alcyon a răspuns:

Nu te-as sfatui sa practici metoda calendarului. Este extrem de nesigura, chiar si-n cazul femeilor cu un ciclu foarte regulat. O ruda de-a mea a facut doua avorturi cu metoda asta. A fost buna la vremea ei, cand nu existau contraceptive moderne. Asta unu la mana. Doi la mana, daca nu poti lua AC, varianta care mai ramane e prezervativul, pe care chiar ti-l recomand. Folosit cu inca o metoda suplimentara (metoda coitului intrerupt si/sau calendarul), reduce considerabil riscul de sarcina. In afara de asta, nu se rupe decat daca nu respecti instructiunile de utilizare: ai grija sa nu fie expirat/ tinut in conditii improprii, sa nu-l gauresti cu unghiile, sa-l pui cum trebuie si sa fii bine lubrifiata. Cat despre chestia cu mai multe numere... nu pe asta ar trebui sa te axezi. La inceput o sa fie dificil sa duci la capat si primul numar, ce sa mai vorbim de doua happy

| MskDesign a răspuns (pentru Alcyon):

Dupa metoda calendarului, fratele meu cu cumnata mea au o fetita de 6 ani laughing

| Leo1993 a răspuns:

Pauza intre numere face baiatul pana sa aiba o noua erectie dar tu pentru ce sa faci pauza? Si totusi ai ajuns la 18 ani si nu ai habar cand intri la ovulatie?