| superpissy40 a întrebat:

Buna dragilor! Daca sunt psihologi pe aici, ce ar trebui sa faca o persoana a carei inima ii cere iubire, insa la nivel constient nu isi doreste sa se angajeze intr-o relatie? Practic e un conflict intre inima si creier. Voi ce ati face intr-o astfel de situatie? Va multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Simti nevoie de afectiune dar in realitate ti-e frica sa te implici intr-o relatie. E clar ca duci un conflict interior.
Gandeste-te care e motivul adevarat pentru teama ta de a fi intr-o relatie.
Daca as fi in situatia ta as nota fiecare cauza care ma impiedica sa-mi caut un partener. Dupa ce am identificat cauzele m-as gandi la solutii. Daca ai atasament evitant s-ar putea sa iti fie greu, dar riscurile pot aduce si beneficii. Timpul trece iar tu vei dezvolta tor mai multe frici, insecuritati. Cand vei intalni un baiat/barbat potrivit care va vrea sa te cunoasca sa ii acorzi o sansa. Nu lasa anxietatea sa te domine in toate planurile vietii. Greselile, esecurile pot aparea oricand. Invatam cate ceva din fiecare experienta.
Fii curajoasa, fii tu insati si mai ales, dii responsabila. Doar cand simti ca esti pregatita sa iti faci o relatie. Ar fi pierdere de timp sa ai un iubit doar de dragul lumii.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ocupați timpul cu altceva nu cu telenovele siripioase, când o sa iți fie foame o sa vezi ca nu simți lipsa de iubire, bărbați din ziua de azi mereu se dau așa zis băieți cuminți, victime pe net dar de fapt sunt curve cu o mie de fete, nu ai ce sa găsești, si eu la fel ca tine, imi ocup timpul cu obiective

| Violleta2022 a răspuns:

Fii mai clara: inima cui cere iubire si de ce relatia nu este posibila?
Esti indragostita de un barbat insurat?
Ori esti harasata de un barbat pe care nu-l iubesti adr el este insistent?

| Xpressurself a răspuns:

Trebuie sa alegi. Daca ce zice mintea e o ratiune mai veche care observi ca se repeta fara un motiv concret atunci nu baga de seama. E doar o frica mai veche. Treci peste. Daca e o situatie concreta in care sa spunem stii ca relatia cu un tip te-ar face sa suferi si sa ai de pierdut atunci evident nu te bagi.
Dar cum fetele functioneaza diferit de baieti, hai sa luam doua exemple concrete.
Presupunem ca sunt doi baieti pentru care inima ta spune DA!
Primul e Vrajala si stii ca dupa ce te are profita de tine si te foloseste. Iti cere bani. Iti cere sa ii faci cunostinta cu alte fete. E vesnic ocupat cand ai nevoie de el.
Al doilea e Pasiune si e un tip de treaba, se tine de cuvant, isi demonstreaza sentimentele pentru tine dar stie si sa iti faca surprize, sa creeze din cand in cand clipe de suspans placute, te face sa razi si esti fericita cu el. Nu te lasa sa te plictisesti, este entuziast si plin de energie.
Pe care il alegi?
Acum am sa ma repet, daca observatiile mintii tale au justificare in realitate atunci renunta la acea persoana pentru ca e toxica, nu te va face fericita si ceea ce simti nu este iubire, este durere mai degraba. Cand e vorba de iubire nu suferi. Daca te face sa suferi, daca te doare atunci ai de a face cu vampirism energetic. Acel tip se foloseste de tine, se foloseste de sentimentele tale ca sa fie el fericit. Dar nu iti da nimic inapoi.
Daca, dimpotriva, observi ca totul e ok la persoana pe care o iubesti insa mintea isi exprima tot felul de frici nejustificate, pe unele chiar le recunosti din experiente anterioare, ar fi cazul sa nu le mai acorzi nicio importanta.
Ca cat te hotarasti ma repede sa iesi din plasa profitorilor cu ata mai repede ai sansa sa gasesti persoana potrivita.

| Xpressurself a răspuns:

Nu sunt psiholog. Sunt un fin observator.

| carbon21 a răspuns:

Fa cum îți dictează inima

| Azraelrey a răspuns:

In aceeasi situatie sunt si eu. Din cauza unei relații ce a durat 3 ani si mda, au ramas rani. Ce am facut eu este sa fac sport sa imi capat încrederea in mine si sa imi ocup timpul. Cauta sa vorbesti cu prieteni tai si sa ieșiți afara. Încearcă sa iti faci anumite scopuri pe care sa le atingi si incearca sa vezi ce persoane vor acelasi lucru sau care consideri tu ca te-ar ajuta sa le atingi. Eu asa am reusit sa intru intr o relatie acum cateva zile

| Ghinionista a răspuns:

Am aceași problemă, dar singurele lucruri care mă fac să mă simt mai bine e să ma plimb seara, pe la mall, pe stardă, pe acolo unde se văd cel mai bine luminile de noapte, sau să socializez online dar ăsta e doar un lucru care mă ține ocupată să îmi țină gândurile legate pentru că nu aș vrea să le las libere, oricum trebuie să îti găsesti ceva de făcut, poți face înnot, fotbal, handball, și multe altele.