| Lalalaaaa12467990 a întrebat:

Bună, după cât timp este cel mai indicat sa faci un test de sarcina? Am întârziere 7 zile, mulțumesc

4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Daca ciclul tau este unul perfect regulat, dupa 7 zile de intarziere a menstruatiei, este mai mult decat ideal sa faci testul, rezultatul in acest caz fiind 100% corect.

Daca nu ai un ciclu regulat, dupa 21 de zile de la contact vei avea un rezultat 100% corect.

| Lalalaaaa12467990 explică (pentru Floridori):

Pana acum 6 luni nu am avut ciclu menstrual regulat, insa în ultimele 5 luni a fost regulat.

| Floridori a răspuns (pentru Lalalaaaa12467990):

Daca inainte nu era un ciclu regulat, exista posibilitatea ca dupa aceasta perioada de 6 luni, sa se fi dereglat din nou si sa fie doar un ciclu mai lung, nu neaparat o sarcina.

Daca as fi in locul tau, cu acelasi istoric si as suspecta o posibila sarcina, as face testul dupa 21 de zile de la contact (daca menstruatia nu si-ar face aparitia intre timp) pentru a fi 100% sigura de rezultat.

| Teo29 a răspuns:

La 14 zile iar daca ati facut-o neprotejat, sa stii ca exista risc de sarcina. Faceti-o protejat pe viitor...