| claudia_3049 a întrebat:

dupa ce ai intretinut relatii sexuale si a ejeculat in tine in cat timp se depisteaza sarcina? am auzit ca dupa 2saptamani cu un test de sarcina? la doctorul ginecolog este la fel? astept raspuns

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul de sarcina la doua saptamani are o siguranta de cam 60-65%. Pentru a te putea baza pe testul ed sarcina, el trebuie facut din urina de dimineata minim la 21 de zile de la contact si repetat dupa 3 zile. Am mai scris aici ca am o prietena care era insarcinata si a testat negativ in ziua 20 si pozitiv in ziua 22 (din urina de dimineata).
La ginecolog, sarcina se poate confirma cam la 5 saptamani de la conceptie (cu un ecograf bun).
O posibilitate mai rapida este efectuarea unei analize de sange, numita gonadotropina corionica umana sau beta HCG, care poate indica sarcina chiar la 15 zile de la conceptie. Mai devreme, numai Dumnezeu stie.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Da, in doua saptamani, testul de sarcina iti poate confirma sau nu existenta unei sarcini. Si medicul ginecolog, de asemenea. Chiar este recomandat, pentru siguranta, in cazul in care ai o mestruatie regulata, daca nu ti-a venit la timp, sa te si prezinti in doua sau trei zile la medicul ginecolog. Dupa simptomele fizice deja existente, el isi va da seama. Pentru mai multe detalii, acceseaza link-ul:
http://www.copiii.ro/articol/Testele+de+sarcina.385.html

| terra2009 a răspuns:

Exista teste de sarcina, nu stiu daca si in Romania au ajuns, care pot detecta sarcina cu 2 saptamani inainte de ziua cand ar trebuis sa ai ciclu. Raspunsul este, da, se poate detecta daca exista sarcina.