| Ioanaioana9 a întrebat:

e adevarat ca daca partenerul ejaculeaza inainte de ciclu cu 2-3 zile si dupa ciclu cu 2 zile nu rămâi însărcinată datorita faptului ca elimini prin ciclu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual are caracteristica de a fi catusi de cat REGULATA si are mereu/sau in mod constant lungimea in jur de 27-29 de zile dar niciodata mai scurta de 23-24 de zile, atunci primele 9-10 zile ale ciclului menstrual (inclusiv zilele de menstruatie) sunt considerate ca fiind teoretic NEFERTILE si din acest motiv probabilitatea de a se putea forma o sarcina in aceasta perioada este extrem de mica de circa 3-5% in cazul in care SPERMA a fost ejaculata in vagin in mod intentionat. Daca partenerul nu ejaculeaza sperma in timpul sexului, se poate aprecia ca in acest caz posibilitatea de formare a unei sarcini este si mai mica de 1-3%, sau altfel spus atat teoretic cat si pratic aproape IMPOSIBILA. De asemenea trebuie sa stii ca a fost determinat atat prin cercetari stiintifice cat si medicale si in baza rezultatelor studiilor efectuate a devenit cert si bine stiut si cunoscut faptul ca, in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual indiferent de caracteristica acestuia de a fi un ciclu menstrual de tip REGULAT sau unul chiar si NEREGULAT, niciodata si in nici-o situatie, in aceasta perioada a ciclului NU poate exista un OVUL VIABIL in uterul femeii. Din acest motiv aceste ultime 9-10 zile ale ciclul menstrual sunt practic 100% NEFETILE si din acest motiv SPERMA poate fi ejaculata de catre barbati in vagin fara retinere sau teama la terminarea fiecarui contact sexual in mod voit/intentionat. Acest lucru devine posibil, fiindca spermatozoizii care exista in SPERMA chiar si in cazul in care reusesc performanta ca printr-o minune sa patrunde in UTER, nu vor gasi niciodata un OVUL VIABIL pe care sa-l si fecundeze si aceasta sa se transforme intr-o sarcina. Rezulta ca in aceasta perioada a ultimelor 9-10 zile care sunt situate inaintea zilei de pornire a menstruatiei chiar si daca sperma este ejaculata in vagin, formarea sarcinii devine absolut IMPOSIBILA. Multa sanatate!

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Nu.