| anonim_4396 a întrebat:

e urgent, am facut-o aseara si a dat drumul in mine, ce pot sa fac ca sa nu ramin insarcinata, adica nu vreau sa ajung la avort, se poate face ceva mai urgent si mai putin dureros? va rog e urgent ajutati-ma... dau funda...

Răspuns Câştigător
| Adina_7794 a răspuns:

Ia pilula de a doua zi (contraceptia hormonala de urgenta). Pilula se ia in primele 72 de ore de la contact, dar cu cat mai repede cu atat mai bine. Se iau doua pastile la interval de 12 ore, dar indicatiile farmacistului sunt mai sigure si poate ca te vor ajuta mai mult.Aceasta pilula se elibereaza in farmacii fara prescriptie medicala si are o eficienta de pana la 75%. Eficienta este si mai crescuta daca o iei in primele 24 de ore de la contactul sexual.
Insa efectele adverse sunt cam frecvente si se manifesta in cele mai multe cazuri prin stari de diaree, voma, ameteli. Dar daca ovulul a fost fertilizat si implantat la nivelul uterului, din pacate, aceasta pilula nu mai are efect. Ci din contra, administrarea ei poate produce malformatii grave ale fatului.

14 răspunsuri:
| answer a răspuns:

Daca ti-ai luat pastila de-a doua zi, sa stii ca si ala tot avort este! Asta ca sa iti iasa din capatana aia seaca, ca vai nu ai ajuns la avort! Acum nu stiu cat de mult conteaza pentru niste dobitoci/dobitoace ca si acela este tot avort.

| candora a răspuns:

Mergi la farmacii si intreaba de escapelle sau pronostor. pastile eficiente in primele 72 ore de la contact. Pronostor sint 2 pastile deci le iei la interval de 12 ore una de alta, escapelle e una, deci nu conteaza, dar trebuie luata cit mai repede.

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Du-te la farmacie si cumpara-ti urgent pastila de a doua zi, si o sa functioneze dar azi!

| SociallyDepressed a răspuns:

E scump prezervativul nu?
Vai de capul vostru.straight face
Nu va informati inainte sa va incepeti viata sexuala?

| ofataoarecare a răspuns:

Pastila de a2 zihappy

| Deealovestpu a răspuns:

Du-te la farmacie si ia "pastila de a 2 a zi", ia-o cat mai repede! SUCCES!

| looolliika a răspuns:

Hmm catde neinfoarmata e lumea ...casa stie si lumea. anticonceptionalele sunt la fel ca si avortulwinking tot omori un suflet happy

| Gagikaru a răspuns:

Daca te manaca in fund aveai chef de pl ce sa-ti fac acum suporta

| Catherine a răspuns:

Orikum faci avort... daca iei si acea pastila de a doua ziwinking...tot il omori, e acelasi lucru cu chiuretajulstraight face

| DREAMER_5048 a răspuns:

Ia postinor cat mai repede.ai grija pe viitor ca nu se poate lua decat o data maxim 2 ori pe an ca e foarte puternic si iti deregleaza tot.

| geany98 a răspuns:

Pai nu stiu ce sa iti zic... daca te duci la farmacie(asta daca nu tie rusine)si sa o intrebare de un midicament de care am auzit la o colega care te ajuta sa nu ramai insarcinata.Scz ca nu stiu numele medicamentuluisad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti cumperi pastila de a doua zi, costa vreo 70 lei.

| ZeroCool_9224 a răspuns:

Daca si-a dat drumu in tine nu inseamna neaparat ca vei ramane insarcinata. Depinde totul de timpul in care esti

| BiancaPasze_7446 a răspuns:

Ia pilula de a doua zi dar, trebuie luata repede altfel ...degeaba (Maxim in primele 2 zile)