| lara_4574 a întrebat:

Buna fetelor! Am si eu o intrebare: cu cate zile inainte sau dupa menstruatie este riscul cel mai mare de a ramane insarcinata facand sex? Sper ca m`am exprimat bine, ca ati inteles.Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul cel mai mare este la mijocul distantei dintre prima zi a doua menstruatii succesive. Adica, daca ai un ciclu menstrual de 28 de zile (numarand din prima zi a unei menstruatii pana in ultima zi dinaintea unei noi menstruatii), cea mai fertila perioada este cuprinsa intre zilele 12 si 16.

Abh
| Abh a răspuns:

La un ciclu menstrual de 28 de zile, perioada fertila, cu risc mare de a "prinde" o sarcina, este intre ziua a 9-a si a 18-a, ovulatia avand loc cam in jurul zilei a 14-a. Repet, aceasta regula merge in cazul unui ciclu menstrual regulat.

| Sorin_8124 a răspuns:

Poate te referi la riscul cel mai mic big grin Riscul cel mai mic este cand iti vine menstruatia si cu o zii inainte de a-ti venii!

pa pa! :*

| AnGoKa a răspuns:

Pai daca isi da drumul in tiine da