| Mihaa23 a întrebat:

Bună fetelor, as avea și eu nevoie de ajutorul vostru..Sunt căsătorită de 4 ani iar soțul meu își dorește un copil, am încercat de câteva luni metoda calendarului dar nu rămân însărcinată. Am ciclul menstrual neregulat cu durata de 4 zile..va scriu data de început a ciclului menstrual în ultimele 6 luni va rog eu frumos sa ma ajutați sa aflu lungimea ciclului menstrual și cum calculez perioada fertila...va mulțumesc din suflet
•17 sept-14 Oct
•11 nov-12 dec
•19 ian-21 feb

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Menstruatia ( sangerarea menstruala) dureaza 4 zile. Ciclul menstrual dureaza intre 21 si 35 de zile si se calculeaza de la prima zi a sangerarii pana la prima zi a sangerarii urmatoare deci prima zi a cilcului menstrual e 17 Septembrie si ultima e 13 Octombrie - ciclu menstrual de 26 de zile, urmatorul a durat 29 de zile,

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai ciclu de tip neregulat si doresti copilasi, este recomandata sa ai sex zilnic, ca sa nu pierzi ziua ovulatiei, care oricum nu se poate calcula la o femeie cu ciclul neregulat.

Nu te mai stradui sa calculezi ceva ca-i imposibil la tine!

De altfel orice medic ginecolog si studiu medical iti spun clar ca avand un ciclu de tip NEREGULAT este imposibil sa calculezi perioada fertila si ovulatie, fiindca nu exista nimic pe lumea asta care poate sa ghiceasca asa ceva.

| mihai69 a răspuns:

Încearcă și cu un bărbat care are deja (cel puțin) un copil.

| Mihaa23 explică (pentru mihai69):

Mulțumesc mult chiar m-a ajutat răspunsul tău

| mihai69 a răspuns:

Iată încă un exemplu de răspuns aiurea al cam(p)ionului [Violenta22]:
===
"este imposibil sa calculezi perioada fertila si ovulație, fiindca nu exista nimic pe lumea asta care poate sa ghiceasca asa ceva."
===
Se pare că "down under" nu s-a aflat că există la raft teste de ovulație...

| VoidEternal a răspuns:

Pai daca ai ciclul menstrual neregulat metoda calendarului nu are cum sa funcționeze. Keep trying.

| just4ubr2015 a răspuns:

Faceti mai des dragoste schimbati si alte pozitii si daca dupa 6 luni nu reusiti mergeti la medic poate are el o problema

| RosaliaOriginala a răspuns:

Divortezi