| anonim_4396 a întrebat:

fetelor, la inceperea vietii sexuale, ati mers cu partenerul vostru la analize? asta in cazul in care vreti sa o faceti neprotejat, sau sa folositi metoda coitului intrerupt. si as mai dori sa stiu daca coitul intrerupt este eficient(cu toate ca am auzit ca nu prea). pentru ca am vazut atatea situatii cand fetele se trezesc cu sarcini nedorite, datorita faptului ca nu folosesc prezervativ(ca nu e placerea mare). ce parere aveti? va multumesc!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Prezervativul nu te apara numai de o sarcina nedorita,te apara si de bolile cu transmitere sexuala.Cei mai multi nu merg la medic,chiar isi bat joc de asa ceva, considera ca ei stiu mai bine.Dar, nu poti stii niciodata ce boli ai sau daca ai ceva fara un set complet de analize si parerea competenta a medicului.Asta ar fi una.
Pe urma, metoda coitului intrerupt nu este eficienta 100%,este lichidul seminal, asa zisa "picatura a placerii", care este suficienta pentru a ramane insarcinata.Anticonceptionalele,metoda calendarului,prezervativul,spermicidele,toate impreuna si atatea altele, e bine sa le cercetezi putin mai mult, sa vezi care ti s-ar potrivi mai bine.Sexul nu este numai placere, este si responsabilitate.Si,cred ca e mult mai bine sa te bucuri de viata ta si sa nu stai cu frica in san,vai m-am imbolnavit de ceva sau,vai, daca sunt insarcinata!
Este foarte bine ceea ce faci tu, informatiile ajuta foarte mult.Cauta si pe net, discuta cu un medic, pari prevazatoare si te felicit.Macar de-ar fi jumatate din fete asa!
Bravo!

1 răspuns:
| Summer a răspuns:

Nu, nu am fost la analize. Aici e vb de incredere si de respectul lui. Cred ca si el trebuie sa fie atent in primul rand pentru sanatatea lui si apoi pentru viitoarele partenere.
Metode contraceptive sunt in ziua de azi cu sacul. Sunt multe fete care au o problema cu prezervativul, se irita sau pur si simplu nu le place; dar ai de unde alege astfel incat sa nu te trezesti cu o sarcina nedorita!