| anonim_4396 a întrebat:

Hey, am observat ca de la un timp am devenit dependenta de net si mai ales de Facebook. Din cauza aceasta, mi-am stricat si vederea.
Ce sa fac sa scap de aceasta dependenta? Alte sfaturi in afara de iesiri cu prietenii. Va roog scuzati categoria.

7 răspunsuri:
| LiviuAlan a răspuns:

Pai nu stiu...Eu sunt dependent de cand aveam primul calc si nu am vederea stricata.Cred ca am devenit "imun". Oricum nu e neaparat nevoie sa scapi de dependenta.Ecranul cu plasma sau pe cristale nu strica ochii.Cumparati unul si gata.

| OrionM6 a răspuns:

Daca stii engleza, enjoy: http://www.youtube.com/watch?v=8UouP8cRYZ8 :) (dar urmeaza si sfatul urmator)

Daca nu, schimba-ti parola intr-una aleatorie (ex:sadgADSA512sda fara sa te uiti la tastatura) apoi sterge contul si apuca-te de un hobby.

| blackangel95 a răspuns:

Poi fa ceva ca sa iti ocupi timpul si sa uiti de fb de exemplu citeste o carte (stiu sigur ca nu o sa faci asa ceva nu stiu dc), deseneaza ceva, vb la telefon dar nu prea mult ca sa nu devii independenta de el, uita-te la tv, nu stiu fa ceva care sa iti placa tie mult in afara de stat la pc...mult succes!

| cosmin10 a răspuns:

Lipsa de ocupatie duce la depententa psihica necontrolata...nu ai cu ce sa iti ocupi timpul si singurul lucru e netul... ocupate cu altceva ca sa scapi de dependenta astawinking

| oLeNNNao a răspuns:

Hmm...atunci gasestii altceva de facut thinking okupatii timpul cu altceva happy! Cumparatsi o plasma si o sa fie mai bine pentruochii happy Incearca sa mai iesii o sa vezi k viata nu e in fata calculatorului happy Si eu am fost tot asa dar apoi am plecat la bunici si acol nu am avut net desi aveam laptopul cu mine doar ca nu aveam timp sa m'ai stau in fata lui happy! Ptr ca am iesit afara si pas cu pas nu prea mai stau in fata pcuhlui:*! incearca si tu :* Bafta>big grin

| alexandrubsb a răspuns:

Sall,pentru a scapa de aceasta obsesie trebuie sa iti gasesti o ocupatie pentru a fi ocupat tot timpul ca-sa nu ai timp de calculator, sper ca ti-am fost de ajutor.

| Lacoste a răspuns:

Anuleaza-ti contul de facebook, pur si simplu fara nicio ezitare! Iar asa in general, incearca sa stai la calculator din ce in ce mai putin, adica azi 3 ore, maine 2 ore.Sau si mai simplu. scoate-ti netul pentru o luna! big grin