| Anna_4837 a întrebat:

Sunt dependenta de computer! Ce fac sa scap?! Sunt in prag de repetentie a anului scolar(clasa a 9a) doar din cauza asta.Am avut si iubiti, si iesiri afara cu prietenii si multe alte activitati. gandul imi sta numai la PC si cum sa ajung mai repede acasa sa pot sa il pornesc.Cum scap?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la un psiholog, psihoterapia te va ajuta.

| fabiola a răspuns:

Nu mai plati netul pana nu iti rezolvi cogentele!

| Vizitiul a răspuns:

Prin autosugestionare, te gandesti ca nu-ti aduce niciun bine. De fiecare data cand iti vine sa mergi la pc pune mana pe carte si citeste, dupa o vreme o sa te obisnuiesti, ceva similar a fost si cu pc-ul.

| andre999 a răspuns:

Nu poti sa ai o dependeta de pc ci de ce iti ofera el. Ce faci cand stai la pc. Vorbesti pe mes, vezi filme, te joci? elimina factori care te fac sa stai la pc filmele, mesul, jocurile.

| georgegs a răspuns:

Daramal.asa.am.facut.eulaughing

| madutza_dwdwlyna a răspuns:

Waw.asa eram si eu cand mi-am luat pc-ul nou. abia asteptam sa intru pe mess, net, hi5, TPU. toata ziua, mancam si la pc. Uitam de prieteni, de scoala, de, iubit, de parinti de tot.eu ma gandeam numai la pc.Devenisem dependenta mai ales cand se lua lumina deja inebuneam.Deaja mama isi facea griji in privinta mea incerca sa imi ascunda tastatura maosu, si eu imi cumparam altele imprumutam si tot la pc eram.Intr'o zi am avut o discutie cu mama in care imi spunea ca imi stric vederea stand non-stop la pc si ca am sa ma inlatur de toata lumea si am sa fiu "gen OBSEDATA de pc". Mi-a spus macar sa stau 2 ore in ziua aceea si sa stau pe drum. Vreau sa-ti spun ca am mancat la bucatarie cu familia care asta nu se mai intamplase de ceva vreme, am facut un dus si m-am dus la poarta toti prietenii erau afara stand de vorba, mancand seminte, rasete pe ei si etc. M-am dus la iei si le-am dat : BUNA se uitau la mine la care o prietena imi spune : Nu'mi vine sa cred ca ai esit si uh afara.In ziua aia am stat pe drum cu ei pana seara pe la vre'o 1 cand au intrat si ei in casa.Acum stau putin pe mess si cand se apropie ora 7-8 ies pe drum si stam pana tarziu, si stii ce chiar imi place.Incearca si uh. O zi nu mori.

| adry_4721 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vizitezi un psiholos el tye poate ajuta mult.Incearca sa stai mai mult cu prieteni sau sa mergeti intr-o excursie unde sa nu ai pc la tine.

Fa-ti un program cat se poate de bun si mai util pentru a-ti face nevoile fizice si psihice.

Fa orice altceva ce-ti face placere, considera ca n-ai calculator:discoteca, parc, film, spectacol, teatru...etc.

Cel mai mare pas pe care l-ai facut este ca iti dai seama singur ca esti dependent.este foarte important sa stii ca iti face rau psihic si fizic si te poti ajuta singur. a venit primavara si poti iesi afara la drumetii, poti practica un sport in aer liber impreuna cu prietenii. daca prietenii tai nu sunt adepti ai sporturilor iti poti cauta noi prietenii sau noi afictiuni, doar trebuie sa te gandesti ce te relaxeaza(in afara de calculator)si sa pui in practica.

Iesi cat mai des cu prietenii prin oras, citeste, practica un sport. daca ai vointa vei reusi

Iesi afara, ia-ti un skate si baga mare prin parc, sau role, depinde ce iti place. Iesi cu prietenii la o minge, un suc, un parc, joaca carti si table cu mosulachii din parc, unii dintre ei sunt tare draguti, fa-ti prieteni noi, mergi la munte sau la mare, vine caldura, apuca-te de un sport nou, trage de fiare, invata sa gatesti, orice e posibil.

Pe timpuri se mai oprea curentul. ce sa-i faci termina toate jocurile pana la capat.

sper sa te ajute sfaturile mele. pupkiss

| meioana a răspuns:

Taie toate cablurile laughing de la elthinking

| ramona0506 a răspuns:

Cel mai bine e, dupa parerea mea, sa duci pcul intr-o alta camera, mult timp, sa iesi mult afara, ca doar e vara, e vacanta. calculatorul nu trebuie sa te faca disperata de el, ia-o mai usurel cu calculatorul.happy

| Necun0sScuT a răspuns:

Practic asa eram si eu. Ca sa scapi nu mai sta la el. Va fi foarte foarte greu cateva zile. Dupa vreo doua saptamani de abstinenta totala si de invatat a sa vrei sa inveti din ce in ce mai mult si a sa iti ara chiar rau de timpul pierdut la pc. A sa iti fie sila sa mai stai la el. Gandeste-te la pc ca la cineva care iti fura viitorul si vei reusi sa te convingi ca nu e bine deloc sa stai la el.