| EvaTramell a întrebat:

In data de 4 august mi-a venit ciclu, m-a tinut pana in joi si vineri deja imi venea lichid maro (e ceva normal la mine happy ). Luni si marti am avut contact sexual protejat si eu iau si anticonceptionale de aproape 4 luni. Dar acum ma simt tot balonata si eu am si ceva probleme cu stomacul si atunci cand nu mananc ceva ce nu-mi cade bine am mereu acid si mi vine sa vomit adica senzatia de voma dar nu vomit.
Menstruatia trebuie sa mi vina in peste o saptamana doar pe la inceputul lui septembrie. Nu am motive sa ma ingrijorez daca sunt sau nu insarcinata. Nu s-a terminat in mine si in plus iau si anticonceptionale. Totusi o sa fac un test de sarcina sa fiu sigura. Daca fac dragoste inainte sa mi vina menstruatia cu o saptamana am motive sa ma ingrijorez atunci cand imi va veni ciclu? Vreau raspunsuri. :*
Uneori sunt asa naiva si nu am incredere in el si in mine ca stiu ca nu se intampla nimic atata timp cat iau medicamente si folosesc prezervativ. Vreau raspunsuri...Multumesc

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă iei CORECT anticoncepţionalele ( la aceeaşi oră şi fără să uiţi vreo tabletă ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată ( chiar dacă ejaculează intravaginal )!
NU mai este nevoie să folosiţi şi prezervativ ( decât dacă doreşti să te protejezi de BTS ).

Toate cele bune.

| EvaTramell explică (pentru bursuc001):

Buna. Eu folosesc prezervativul deoarece ma simt mai safe happy. Si da iau corect. Nu am uitat niciodata vreuna si sper sa nu uit. Multumesc pentru raspuns!

| bursuc001 a răspuns (pentru EvaTramell):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.

| Alicezzz a răspuns:

Draga mea, nu se pune problema ca esti naiva, probabil ca iti este teama desi nu ai de ce... deci daca tu iei anticonceptionale, folosesti si prezervativul, deci esti total ferita de o sarcina dar si de boli cu transmitere sexuala, asta ca sa iti fie clar. Daca ai avut ciclu pe 4 august urmatorul este la sf luni sau inceputul lui sept, deci nu cred ca este cazul sa mai faci teste de sarcina daca iei pastile, pentru ca anticonceptionalele iti regleaza ciclu si nu ai cum sa ai intarzieri lunare.Nu ai motive sa te ingrijorezi cand iti vine ciclu, mai ales la sf ciclului in ultima zi cand scurgerea este de alta culoare.Balonarea ta se poate datora asa cum ai spus si tu datorita problemelor cu stomacul, aciditate, macare grea, gen prajeli, maioneza, fructe, suc cu acid etc...Asa ca nu iti mai face griji ca nu ai de ce, este exclusa o sarcina daca tu iei pastilele la timp, folosesti si prezervativul.Asa ca spor la treaba si iubitiva mult :*

| EvaTramell explică (pentru Alicezzz):

Intr-adevar imi este teama de o sarcina. Nu ma simt pregatita sa devin mama, Desi am 20 de ani, dar nu m-am gandit deja la asta. Si in plus nu stiu ce as face, cum as proceda in acel caz. Ma rog lui Dumnezeu sa nu se intample niciodata asta pana nu sunt pregatita si am o familie. happy
Si am probleme cu stomacul si in ultima perioada ma doare foarte tare capu sad. Nu stiu de ce, cred ca de la vreme sau ceva.sad