| Zarzarica171999 a întrebat:

Bună, la cât timp după contactul sexual neprotejat apare Sifilisul? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

,, Sifilisul reprezinta o boala cu transmitere sexuala provocata de treponema pallidum (o bacterie, in forma de spirala numita spirocheta). Sifilisul are patru stadii distincte de dezvoltare : primar, secundar, latent si tertiar.
Din momentul in care persoana este infectata cu sifilis, urmeaza o perioada de incubatie care poate sa aiba o durata variabila care de obicei are de la 9 la 90 de zile (media fiind in jur de 21 de zile) inainte ca primele semne si simptome ale bolii sa apara.
Fiecare stadiu al sifilisului are manifestari specifice, oricare dintre semnele si simptomele afectiunii pot fi sa nu prezente.
Dupa trecerea a circa 3 saptamani de la transmiterea bacteriei, apare un asa numit sancru (leziune) pe pielea care a fost expusa initial la infectiei (organul genital, rectul sau cavitatea bucala). Sancrul seamana intr-o prima faza cu o papula tare, rotunda, de maxim 2 cm care nu este sensibila la atingere. Poate fi insotita de inflamarea ganglionilor limfatici din zona inghinala (nici acestia nu sunt durerosi).
Persoanele infectate nu au alte manifestari in aceast stadiu, papula, disparand spontan dupa 4-6 saptamani. Cu toate acestea, sifilisul nu se vindeca si boala va continua sa se raspandeasca in tot organismul. In acest stadiu, sangele pacientilor devine contagios.""
http://www.sfatulmedicului.ro/......rbati_8227

| Zarzarica171999 explică (pentru corbulalbrosu):

Pe 28 decembrie am avut un contact sexual cu fostul meu iubit, pe 30 decembrie am văzut o pata rozalie pe sold pe partea stângă, marți mi au apărut pe spate pe lateral și pe sâni, în zona intimă puține, dar nu am văzut nimic suspect pe vulva sau pe vagin, pe picioare, și mă și mănâncă... contactul sexual a fost protejat prima data, a doua oară am renunțat ca nu mai intra prezervativul, nu stătea bine. Petele sunt așa maronii micuțe, și pata aceea mare e ovala și se decojeşte puțin. Dacă mi ați Da un răspuns ar fi foarte bine.
Maine am programare la un dermatolog.

3 răspunsuri:
| user1337 a răspuns:

De regulă în 10. 9. 8.

| Elziiia a răspuns:

Salut Zarzarica171999 nu exista un termen anume cand va aparea dar ce l mai bine este ca zilele irmatoare sa consulti un medic specialist si iti va spune tot de trebuie sa stii. Iar daca nu e nimic data viitoare protejeaza te?