| Bumbonika a întrebat:

Bună la toţi cei care îmi citesc întrebarea. Am şi eu o problemă dacă putem spune aşa. Deci, cu un an şi jumătate, am făcut cunoştinţă cu un băiat cu vreo 10 ani mai mare decît mine. La moment eu am 14 iar el are 24. Evident eram doar prieteni. După cîteva zile, mă şi îndrăgostisem de el. Devenisem cei mai buni prieteni. Vorbeam ore în şir pe mess, ieşeam la plimbare, vorbeam pe telefon. Aşa a durat cîteva luni. Într-o seară, nerezistînd, i-am spus că îl plac, el nu a zis nimic. Am mai vorbit aproximativ o lună, după care am început să ne certăm din cauza la nişte fleacuri. După care ne împăcam. De cîteva ori, i-am mai zis că îl iubesc, el îmi spunea că şi el mă place, dar continuam să fim doar prieteni. Cînd mă vedea cu prietenii (băieţi) sau cu colegi de clasă, era foarte gelos. Se cunoştea. Acum vorbim mai rar. Şi îmi scrie doar atunci cînd îi scriu eu prima. Simt că simte şi el ceva pentru mine, dar nu înţeleg de ce se îndepărtează de mine? Eu îl iubesc mai mult ca orice. Deci, aş vrea ca acei care au trecut prin aşa situaţie, să-mi de-a vreau-n sfat.De ce pare nepăsător cînd văd că simte ceva pentru mine? Poate se teme de diferenţa de vîrstă? Dar vă rog fără răspunsuri de genul : Eşti mică, ai doar 14 ani, eşti un copil. Sunt sigură că toţi au fost îndrăgostiţi la aşa vîrstă. Mersi la toţi. FUNDA la cel mai bun răspuns!

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca diferenta de varsta spune totul.
Daca tu ai fi majora, altfel ar fi situatia
Nu cred ca poti sti ce simte el pentru tine, nu uita ca tu ai doar 14 ani si la tine totul este roz, iar el este m ajor si stie ce vrea de la tine, doar sex, numai ca varsta ta il impiedica sa iti dea atentie.
Asa ca, stai linistita si ramai asa cum esti, o sa vina vremea cand te vei indragosti de un baiat care sa iti imparstaseasca cu adevarat sentimentele.
Sarbatori Pascale cu bine alaturi de cei dragihappy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se teme de puscarie, e corupere de minori daca pune mana pe tine

| Giulia97Anna a răspuns:

Si intre mine si prietenul meu sunt vreo 9 ani diferenta.Dar eu peste 2 luni implinesc 18 ani...Esti inca la inceput.Eu sincer recomand ca o fata sa-si inceapa prima relatie de la 16 ani.Si nu zic asta pentru ca asa am facut si eu.Doar ca tu trebuie sa te axezi pe altceva; scoala de exemplu.

| SkyPilot a răspuns:

Diferenta dintre voi este foarte mare la varsta ta. Tu esti la scoala, el a terminat si facultatea daca a facut una. Aveti cu totul alt mod de a gandi, aveti preocupari diferite. Baietii de varsta lui au nevoie de sex, tu ar trebui sa mai astepti inca 3-4 ani pana sa iti incepi viata sexuala. Cred ca baiatul isi da seama ca iti poate face mult rau si incearca sa se indeparteze de tine.
Incearca sa nu va mai certati. Iesiti impreuna, dar incearca sa il faci sa fie relaxat, nu avea pretentii absurde de la el. Priveste-l mai mult ca pe un prieten sau ca pe un frate mai mare.

| drogh a răspuns:

Nu cred că a trecut cineva printr-o experienţă ca a ta încă de la vârsta de 14 ani. Eşti chiar mică, ai timp să găseşti pe cineva de vârsta ta, cu acest băiat poţi fi doar o simplă amică şi nimic mai mult. Mai bine ai rămâne cu vreunul dintre prietenii tăi sau colegi decât cu unul aşa! Poate să fie şi o dulceaţă, miere, ce vrei tu să fie el, dar nu vă potriviţi. Lasă inima deoparte şi uită'te şi analizează faptul că de abia ai dat de buletin şi el de-al doilea.Îţi dai seama că în 4 ani tu vei avea 18 ani şi el 28? Nu îţi sună urât expresia asta? Deschide-ţi mintea înainte să deschizi şi gura să spui vreo prostie!

| NH4OH a răspuns:

Bună.
Nu trebuie să-ți răspundă persoanele care au fost neapărat într-o situație cum ești tu acum.
Tipul nu vrea să *se apropie* de tine mai mult pentru că știe că ești minoră, știe că dacă se îndrăgostește și el de tine nu se poate abține și te va săruta, iar după probabil ve-ți fii într-o relație și din ce în ce ve-ți avansa.
Toate aceste lucruri minore acum, se vor transforma în ceva mai departe care probabil duce la sex. El chiar dacă te place, probabil își spune în gând că nu poate fii cu tine pentru că ești mult mai mică și va avea el de suferit așa că alege calea de a te păstra la distanță.
Măcar, alege-ți unul cu 5 ani mai mare ca tine, nu cu 10 (Dacă tot îți plac tipii mai înaintați în vârstă ca și tine).

| AndreyBorona a răspuns:

Da, eu cred că nu vrea să fie pentru că îi e frică de puşcărie.

| AlexandruParaschiv98 a răspuns:

Nu mai trece nimeni prin asta in zilele noastre de la cine vrei raspuns? Tu pentru el esti doar o copila, e si normal sa nu te bage in seama.O sa va distrugeti vietile reciproc daca nu va opriti.Esti tanara, indragosteste te de baieti de varsta ta happy

| mariaariamaron a răspuns:

Te-ai chinuit tu sa scrii cu diacritice dar tot ai scris gresit unele cuvinte. EX:decît, cîteva, Cînd... etc. Pune mana pe carte si invata sa scrii. Cat despre baiatul acela, dupa parerea mea este prea mare pentru tine.A gresit de la inceput dandu-ti sperante. Incearca sa il uiti. Stiu ca este greu dar incearca.