| anonim_4396 a întrebat:

luna trecuta am facut sex protejat si mi-a venit in luna aia menstruatia, luna asta nu mi-a venit..de ce?crying

3 răspunsuri:
| MishikiCrisy a răspuns:

Doar nu ti-a mai venit luna aceasta probabil din cauza unei raceli, luna viitoare poate iti vine.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ar fi TREBUIT să ne dai mai multe detalii : ce vârstă ai, când ai avut prima menstruaţie, datele ciclului tău pe ultimele 6 luni ( din ianuarie încoace, pentru a face calculul cu "metoda calendarului" ), eventual dacă ai făcut vreun test de sarcină în această lună ( dacă da, atunci când şi din ce urină ), etc.

Fără aceste date, răspunsul este aproximativ, mai mult "ghicim"...

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT ca din momentul ÎNCEPERII vieţii sexuale, să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Folosind „metoda calendarului" prezentată ( cu exemple ) pe saitul : http://www.mamicamea.ro/......eptie.html POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei – fă acel calcul şi vei vedea dacă ai calculat CORECT perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută, precum şi data venirii menstruaţiei!

Nu dai alte detalii, dacă de atunci ai mai avut alte contacte sexuale, etc. – noi nu avem cum să ghicim cauza!
Poate NU ai calculat/aproximat CORECT data la care trebuie să-ţi vină ciclul!
E posibil ca menstruaţia să întârzie din cauza unor dereglări hormonale, depinde ce vârstă ai – acele dereglări sunt mai frecvente între 13-17 ani; apoi pot fi şi cauze medicale ( vreo boală, răceală sau altceva )...

Pentru mai multă SIGURANŢĂ, eu recomand ca să faci un test de sarcină! Calculează CORECT ( cu metoda amintită mai sus ) data la care trebuia să-ţi vină ciclul, de la acea dată se mai aşteaptă 7-10 zile şi dacă tot nu vine, se face un test de sarcină!
DAR, atenţie : la data testului TREBUIE să ai cel puţin 3 săptămâni de la ULTIMUL contact sexual „neprotejat"!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz )!

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat – iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, DECÂT DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa!

Dacă menstruaţia întârzie mai mult de 30 zile de la data CORECT calculată cu „metoda calendarului" ( folosind datele pe cel puţin 6 luni ) – atunci TREBUIE neapărat să mergi la un control ginecologic, deoarece ar putea fi o „problemă" medicală!

Cam asta ar fi...

| Azµre a răspuns:

Răceală, dereglare hormonală, du-te la medic, noi nu avem de unde să știm ce faci tu, ce regim de viață duci și așa mai departe. Vezi un medic.