| girl_4383 a întrebat:

Ma ajutati si pe mine cu un sfat in egatura cu re; atia cu parintii?
Am 18 ani jumate si parintii mei nu vor sa ma lase sa ies la un suc cu prietenele mele sau cu prietenul meu. Imi spun ca ce imi trebuie sa ies, in casa nu pot sa stau, ce imi trebuie sa ies seara ziua nu se poate bea suc, sau ca suc nu pot bea si acasa numai in oras? Si cand ma lasa sa ies, trebuie sa ma intorc la ora 12 acasa sad. (ma lasa doar sambata si duminica, asta dupa ce am avut cu numeroase certuri). Nu mai pot... sunt asa de nefericita de nici nu va puteti imagina, imi vine sa plang in fiecare zi si ma intreb de am parintii astia? De ce nu pot si ei gandii altfel. Imi mai spun sa stau acasa si sa numai ies cu baiatu ala pentru ca la mine vine acum clasa a 12-a. Dar el mie nu imi face nici un rau, imaginati-va ca ma intelege si ma sustine avand in vedere ca noi nevedem o data sau de 2 ori pe saptamana. Mi-au zis ca atunci cand incep scoala sa termin cu el ca nu ma mai lasa sa ies, dar eu nici macar nu le-am zis ca atunci vreau sa ies, ci doar acum in vacanta. Oricum banuiesc ca or sa imi interzica sa ma mai vad el crying. Nu mai pot... simt ca innebunesc, stau si plang toata ziua. Nu stiu cum sa ii fac sa ii conving ca nu fac nimic rau daca ies la un suc cu el sau cu prietenele mele chiar si pana la ora 12. Atitudinea lor ma indeparteaza si de prieteni sad dar ei nu inteleg. Va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| Andreutza96 a răspuns:

Si eu sunt in situatia ta.bine la mine e putin mai bine ca la tinebig grin(ma lasa sa plec dar si cand ma intorc oh go on)
Eu am aproape 19 ani (3 luni si ii implinesc) am terminat scoala am luat bacu` am intrat la facultate si tot imi fac figuri cand le zic ca vreau sa ies in oras cu prietenii...imi dau voie sa plec dar cand ma intorc oh go on incepe mama cu gura "ca atat iti ia sa bei un suc, mai devreme nu stii sa vii" cu toate ca ei nu`mi zic la ora... esti in casa oh go on. Tata nu`i asa dar il corupe mama x(
Am incercat sa vorbesc cu ea, imi da dreptate dar cand plec face tot la fel, m`am certat cu ea acelasi rezultata. zici ca e batuta in cap x(.
Sincer nu stiu ce sa iti spun sa faci ca sa te lase straight face pentru ca eu orice am incercat a fost in zadar sad...iti spun doar ca te inteleg perfect stiu prin ce treci... dar trebuie sa te resemnezi greu poti sa schimbi parinti ca ai nostri straight face
Bafta :*:*:* poate tu reusesti sa-i schimbi happy

2 răspunsuri:
| WickedBoy a răspuns:

SA SPUNA CA E MAJORA?::O:Oasa a facut un var de al meu si i'a zis ceva de genu"ei bine daca esti major trebuie sa te duci sa muncesti sa ai o casa a ta, etc. Daca stai pe banii nostri nu esti major!"si au urmat niste chestii naspastraight facenu le spune asta!

| !LuV! a răspuns:

Pentru inceput,. daca u te intelegi asa de bine cu iubitul tau... at ar trebui sa i`l prezinti si alor tai, si apoi el sa te ia de acasa el sa te aduca cand iesiti undeva.
si toate asta
si
poate ia tai nu au incredere in gasca ta de prieteni.
i`ai invitata macar asa o parte din eio la tine acasa ca sa vada ai tai cu cine umbli., poate ei isi fac griji
si ai incercat sa le explici ca u ai crescut si nah esti majora ...ai 18 ani jumate.
le-ai explicat ca u iti poti lua viata in mainile tale sa te lase si pe tine sa gresesti ca e ceva firesc.
daca u nu gresesti macar un pic.atunci ins ca nu ai invatat nimic nou.
iar u ai nevoie de mari schimbari in viata ta.
Uite eu am 16 ani, si pe mine ma lasa sa ies in fiecare seara doar ca ai mei nu au incredere in mine. si sincer nici nu ma chinui sa le`o castig, daca ei sunt dispusi sa mi`o acorde bine, daca nu, asta e.