| Ioana0002 a întrebat:

Vreau sa va spun că îmi urăsc viaţa! Urasc că am intrat in vacanţă si imi urasc părinţii comunişti! Eu la şcoală termin orele la 7:30 de obicei, si acum ca e intuneric veneam singura acasa! De acum ca a inceput vacanta părinţii mei comunişti ma vor pune sa vin la 5-6 acasa când se întuneca! De Craciun fac 16 ani, si mai am o sora de 12 ani care si ea vine tot la 5 acasa cand se intuneca! Eu nu mai suport, nu mai suport sa vin asa devreme acasa, am si eu viata mea, principiile mele. Daca stau mai mult de ora 5-6 cand se intuneca care ar fi problema, nu fac nimic rau. As sta cu iubitul meu intr-un local şi atât sau cu prietenele mele, nici nu mai am prietene, doar una doua si nici alea..De ce credeti? De fiecare data dupa şcoala cand ma intreaba fetele, iesim dupa ore? Eu ce zic? NU, CA NU MA LASA si ma mai simt si jenata.Nu mereu sa ma ameninţe ca daca nu vin la ce ora zic ei acasa imi ia telefonul, ma pedepsesc, nu ma mai lasa sa ies etc. Le-am zis de atatea ori, ma aduce el acasa, ma ia el de acasa, nu mi se poate intampla nimic, el are 18 ani aproape, dar nu ma pun cu ei.M-au traumatizat, de fiecare daca cand vin de la şcoală ţipă la mine, urlă, stau numai cu gura pe mine, ba mai mult! Ma cearta din niciun motiv, îşi gasesc motive! Nu există zi in care sa nu m certe! Nu mai rezist cu ei!
Încep să plang cand vad ca alti copii ies prin cluburi, se distrează, ies seara...iar eu sunt ameninţată ca ma lasă pe la uşa si nu mai intru in casa! Altii la vârsta mea fac multe si eu de abia ca am voie sa ies afara si mai trebuie sa cer si voie, sau cand ies o zi urmatoarea zi, zic "pai ce nu ai ieşit şi ieri?" Asa am inceput sa îmi pierd toti prietenii, din cauza lor ca nu ma lasa sa fac nimic si sa ies cand vreau, nu am zis până noaptea, macar pana la 21:30 ca doar am 16 ani, nu 12 ca sorumea care si pe ea o lasa sa ies pana la ce ora ma lasa si pe mine! Nu mai suport! Macar iubitul meu ma mai intelege si iese pana la ce ora ma lasa! Nu mai am viata! Ma simt oribil, oribil sa aud de fiecare data ţipete si urlete, cu ce i as deranja daca as iesi si eu? Cu ce, ca nu înţeleg. Vreau sa imi dati niste sfaturi si sa imi ziceti daca la varsta de 16 ani pot face si singura alegeri, pqna la urma nu mai sunt un copil sa imi fie frica noaptea! Da-ti-mi sfaturi, va rog, simt ca nu mai pot!
Multumesc

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar ce ai vrea? sa mergi noaptea prin cluburi? eu spun ca e ok si asa degeaba te tine din scurt ca tot isi vei face de cap la 18 anii, deci ai dreptate

| Pool77 a răspuns:

Mama, mama.
Parca am varsat o lacrima, de la atata ras.
Cate drame ai, sa-mi bag pl la 16 ani.
Daca eram in locul prietenului tau ma desparteam de tine de mult, cred ca in primele saptamani.
Nu esti tu de vina ca ai parinti cretini, corect, dar asta e.
Poate peste un an doi, daca vei putea vorbi cu ei deschis si fara retineri o sa se schimbe ceva, pana atunci esti un pokemon cu un muc in cap si vrei sa faci ce fac si altii, efectul de turma este prezent si la tine.
Crede-ma, am tot timpul liber din lume, am terminat liceul, am luat bacul mi-am inghetat facultatea si momentan mi-am luat concediu de la locul de munca.
Bai pokemon, crede-ma ca peste 3-4 ani cand o sa dai de greu, o sa le pupi mana ca nu te-au lasat sa devii si tu curva s-a.m.d
Plus ca is o gramada de nebuni pe strazi, crezi ca prietenul tau te apara mereu? L-ai vazut vreodata pus sub presiune de cineva? Pana nu-l vezi sub presiune, nu-ti da cu parerea.
Nici macar nu esti in stare sa-ti dai seama ce fel de om este langa tine, crede-ma.
Lasa fitele si cluburile, nu te ajuta, eu am fost in mai multe cluburi, in afara sa te imbeti ca porcul nu ai ce face acolo, bine mai si dansezi, dar cam atat.
La 16 ani stii ce alegeri poti face? Alegeri gresite, pun pariu ca te-ai muta cu prietenul tau de maine, ca nu ti-ai invata pentru teza de maine si te-ai duce in club etc.
Idei si ganduri de copil, idei puerile.
O sa vezi la 18-19 ani din ce consta viata si greutatile vietii, nu la 16 ani.

| Ioana0002 explică (pentru Pool77):

Vezi-ti de treaba ta ca nu e asa cum crezi tu

| Pool77 a răspuns (pentru Ioana0002):

Da cum printesa?
Nu-ti convine ca nu esti linsa in fund de toata lumea?

Răspuns utilizator avertizat
| GaZa1994 a răspuns:

Buna! Scuze ca zic asta dar exact la fel era si la mine. Tot aceleasi lucruri îmi spuneau si într-un final am ajuns sa îmi pierd toate prietenele. Totul tine de siguranța ta pentru ca sunt multi nebuni pe străzi si nu au încredere in prietenul tau cum ca te-ar proteja. Si el e un "copil" la rândul lui. Daca treci de varsta de 18 ani, nu înseamnă ca esti adult. Stiu ca răspunsul meu nu o sa te ajute cu nimic, dar încerc sa iti explic ca ar cam trebui sa te calmezi. E bine măcar ca te lasa cu prietenul tau si ca si el sta pana când poti tu sa stai, ca ai mei când au auzit ca am prieten (tot la 16 ani), m-au dat cu capu' de perete si dintr-o palma peste fata m-am trezit cu ochiul vânat

| GaZa1994 a răspuns:

Iar site-ul asta devine enervant! Scrisesem mult mai mult dar nu s-a afisat. Ziceam ca ar trebui sa le spui ca stai in jurul blocului si chiar sa faci asta ca sa creezi o relatie de încredere. Apoi daca vrei sa iesi afara undeva anume cu prietenele tale, poti sa rogi pe unul din parintii tai sa te conduca pana acolo si sa te ia de acolo la ora stabilită (daca au masina), sau sa iti chemi prietenele acasa si prietenul si sa ii rogi sa iti acorde "intimitate". Te sfătuiesc sa te lupti pentru chestiile astea discutând cu ei mai mult, ca sa nu ajungi ca mine: Fără prieteni si incapabilă de a purta o conversatie normală sau a avea o atitudine normală într-un grup. E important sa fii ceea ce trebuie sa fii când trebuie. Unele lucruri le poti avea prea târziu si sa dăuneze personalității tale. Bafta!

| AnotherAnswer a răspuns:

Sincer,eu, deodată ce termin școală, abia aștept să ajung acasă... Cât despre tine, ai anturaje și tupeu, iar părinții tăi disprețuiesc asta ( că orice alt parinte )... Iti propun să-ți găsești un Hobby, să-l practici și să-ți canalizezi atenția pe ceva ce chiar te va face fericita.
Mai nou vi se pare cool sa fumați și să mergeți în club, ceea ce nu e ok, sunteți limitați de hormoni și aveți impresia că părinții va împiedica...
(Sper că nu te superi și încearcă să îi asculți pe părinții tăi, unii și-ar dori să aibă.)
P.s : Și eu am șasesprezece ani.
Have a Nice day!

| Ioana0002 explică (pentru AnotherAnswer):

Esti retardata 16 ani, pleaca de aici daca nu iti convine intrebarea. Eşti exact egala cu 0 si răspunsul la fel.Vezi cumva ca am zis eu ca vreau sa merg in cluburi, ca fumez sau ca am vreun anturaj prost?