| tpu_ank a întrebat:

Buna,
ma numesc anca am 15 ani si sunt cu un baiat de 4 ani (el are 20), nu credeam vreodata ca voie avea prieten deoarece sunt mai plinuta si baietii din ziua de azi se uita numai dupa aspectul fizic sad... sufletul meu e mare, mereu las de la mine si mereu incerc sa-i ajut pe cei din jurul meu, multi au spus asta si pentru mine un zambet si o vorba spusa din inima conteaza cel mai tare ...Am cunoscut un baiat la cs (counter strike ) care, saracu a incercat sa se sinucida din cauza ca prietena lui il inselase, in momentul cand m-a cunoscut si-a schimbat gandurie, vorbeam cu el (pe messenger, pentru ca nu stiu ce reactie ar avea cand m-ar vedea, mi-am facut eu poze dar arat mult mai bine decat in realitate, v-am zis sunt mai plinuta ) m-am atasat de el si de ce nu m-am si indragostit, i-am povestit viata mea, nu-i de ajuns cat sufar din cauza prietenului pe care il am, sufar si din cauza parintilor care se cearta zilnic, si tata mereu gaseste motic de scandal, nu e zi sa nu tipe la mine, din cauza asta, am inceput sa beau alcool, de cate ori beau ma simt altfel si nu mai sufar cand tata ma cearta si ma si jigneste, pe mine nu ma intelege nimeni de ce beau dar trec peste... de multe ori am incercat sa ma sinucid luand pastile cu alcool da niciodata nu am reusit sa mor decat mi s-a facut rau, vomam, dar data viitoare voi merge la spital sa ma eutanasiez, toti cei care ma cunosc ma cred o persoana fericita pentru ca asa par, dar numai eu stiu ce e in sufletul meu, mama intelege asta, ea de 16 ani este cu tata si mereu s-au certat si tata imi spune ca numai din cauza mea este cu mama ca m-am nascut eu, ca daca nu eram divorta de ea, cu ce sunt eu de vina ca m-am nascut...imi doresc enorm sa cunosc o pers cu care sa discut si care sa ma ajute si fete si baieti (daca se poate baiat sa fie. sa cun si altii nu numai cei care se uita dupa asfectul fizic. degeaba e doar frumoasa, frumusetea trece dar sufletul ramane)... daca aveti chef de discutat sau sa ma cunoaasteti dati add la ancutzic94

Răspuns Câştigător
| dreamerlainen a răspuns:

Draga Anca,

In primul rand, uita complet de orice idee de sinucidere. E cea mai mare prostie la care omul este predispus. Pare cea mai simpla solutie in momentele in care ai probleme si iti este extrem de greu, stiu. Dar...
Uita-te la toate lucrurile din jurul tau si vei vedea ca peste tot poti gasi ceva frumos. In albastrul cerului, in ciripitul unei pasari, verdele padurii sau in zambetul strainului ce-l vezi pe strada. La 15 ani mai ai o multime de lucruri frumoase de descoperit. Cauta-le...
Nu-i lasa pe parintii tai sa te distruga! In niciun caz tu nu esti de vina pentru problemele lor. Distanteaza-te de problemele lor, urmareste sa-ti construiesti propria ta viata, gandeste-te ca viitorul tau va fi fara ei. Renunta la alcool, pentru ca nu e decat o forma de auto-distrugere, care nicidecum nu te ajuta sa scapi de probleme.
Si nu in ultimul rand, nu-ti fa griji de aspectul fizic. Altii au ambalaj frumos, dar sunt goi pe dinauntru.

9 răspunsuri:
| IuliaWosster a răspuns:

Anca eu cand ti-am zis ca alin nu e bun de tine.:-( ti-am zis lasa-l ca e un pervers.eu sunt mereu aici pentru tine:X u esti cea mai buna prietena a mea si defiecare data cand ai nevoie de ceva sunama sau vino la mine cum tu ma asculti pe mine si ma ajuti asa te ajut si te ascult si eu pe tinelove struck

Răspuns utilizator avertizat
| okei a răspuns:

Probabil ca el cauta ce cauti si tu : Sinceritate si Intelegere in acelasi timp, va place sa va discutati problemele intotdeauna si sa vorbiti despre ce vi s-a intamplat corect?big grin

| smaranta a răspuns:

Draga mea, dreamerlainen ti-a dat deja raspunsul foarte bine, in plus gandeste-te ca viata e un dar divin si ea merita traita, azi e innorat dar maine va fi soare, priveste cu optimism inainte, inceaca sa vezi si sa dai importanta numai lucrurilor frumoase din viata ta si o sa vezi ca totul se va schimba in bine!
Curaj! Lasa in urma tot ce e rau si intunecat!

| maitreyi a răspuns:

Sa nu faci greseala ca in incercarea de a scapa de parintii tai sa pleci la ''altcineva'' care sa te trateze la fel sau mai rau...concentreazate pe scoala, incearca sa citesti mai mult ...nu te mai gandi la ei. iti doresc succes!

| SimpleSergio a răspuns:

Ti-am dat add. vom vorbi acolo happy

| mIsTeR a răspuns:

Sall...eu zic sa nu te distrugi din cauza parintilor pentru ca e pacat ai doar 15 ani viata merge inainte cu bune si cu rele si mamei tale mai trz o sai para rau de cuvintele ei pe care ti le-a spus...si cand vei fi un pic mai mare atunci ea o sa te pretuiasca cu adevarat...cand o sa vada ca u o sa muncesti si ai so ajuti cand o fi bolnava sau cand va avea mare nev de ajutor...SUCCES cu noul tau prieten si nu mai baga toate prostiile in seama:*...si ink ceva cine te iubeste te va iubi asa cum esti...nu conteaza daca esti plinuta sau slaba...conteaza sa te intelegi cu pers resp:-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io in locu tau ma omoram de multlaughing...imi place la tine doar ca beihappy

| uptime a răspuns:

Ce raspuns ai dat si tu anonim straight face, chestia cu sinuciderea e o prostie, de ce sa ti iei viata pentru ca suferi, cum ziceau si ceilalti, azi suferi maine esti vesela, Fiecare dintre noi are cate o greutate
CAt despre parinti, lasa i poate ajung ei la o intelegere, In cazul meu m am bagat si am reusit sa i impac
Ti am dat add happy