| Glorya987 a întrebat:

Buna ziua TPU. (SCUZATI CATEGORIA)Am si eu o dilema. Sunt in clasa a 8-a, dar nu arat delor bine. Am strungareata(spatiu intre dintii din fata) si sunt plinuta. Toti rad de mine la scoala, mi-au dat porecla: "paranteza intre dinti" si "grasa". Uneori si plang in baie. Sunt o fire foarte sensibila, incerc in timpul jignirilor sa nu dau semne ca sunt plangacioasa. De fapt, asa sunt. Am o colega care are un corp de invidiat. Pe mine nici nu ma iau in serios cand zic ceva. Ma gandesc oare de ce m-am mai nascut. Sa rada toti de mine? Nu am prieteni tocmai din aceasta cauza. Ma simt atat de rau. Mai ales baietii se iau de mine. Acum, stiu ca nu aveti voi puterea sa ii educati pe copiii acestia sa se comporte frumos...nu se gandesc ca am si eu un suflet si sufar mult din cauza cuvintelor lor. Sunt bataia lor de joc in special din cauza "parantezei intre dinti". Poate imi puteti da un sfat. Tin sa mentionez ca eu am doar tată(mama mea m-a parasit) si au aflat acest lucru(nu stiu de unde) si ma batjocoresc. Chiar in acest moment plang. Ma gandesc ca la liceu voi gasi copii la fel de nesimtiti...nu vreau sa mai vorbesc cu nimeni. Tata, cand aude una din problemele mele spune: " nu îi baga in seama mai". Simt ca nici el nu ma intelege. Nu stiu, poate eu sunt cea nebuna, cea urata, grasa, balena.
Multumesc pentru ca m-ati ascultat!

12 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Pune-ti aparat dentar, tine o dieta, fa sport, macheaza-te. La liceu vei fi de nerecunoscut. Sunt multe cazuriwinking

| GoldenZenith a răspuns:

Faptul ca ceilalti rad de aspectul tau nu trebuie sa te faca pe tine sa te intrebi "de ce m-am nascut". Esti adolescenta, de abia acum te formezi.
Tu fii sigura pe tine si pe ce poti. Daca esti plinuta, poti scapa de kilogramele in plus, strungareata e un semn distinctiv care place multor baieti.
Esti o persoana unica! sa nu uiti asta. Nu merita sa plangi pentru nimeni si nimic in lumea asta.
Aspectul nu e totul, sa stii, dar societatea ne face sa credem asta.
Tu exceleaza in studiu, construieste-ti un viitor stralucit si lasa jignirile altora sa treaca pe langa tine, nu prin tine!
Toate aceste impedimente inutile nu ar trebui decat sa te ambitioneze sa fii mai buna in orice vei face pe viitor si sa stii ca nu trebuie sa faci o persoana sa se simta la fel cum te fac pe tine colegii tai sa te simti.
Tatal tau te invata de bine happy

Capul sus, scumpa mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avem povești aproape la fel. Am fost crescută de mama. I-ar la vârsta ta, aveam câteva kilograme în plus și suferam de acnee excesivă. Ce a făcut diferența? ATITUDINEA. Emanam energie pozitivă, (aveam încredere în mine), aveam atracție la băieți, erau curioși să mă descopere pe mine ca persoană. Nu m-am simțit niciodată complexată de aspectul meu fizic (acum lucrurile s-au schimbat, prin sport și alimentație). N-am văzut un impediment faptul că am fost crescută de mama, dar și colectivul în care eram m-a ajutat (n-au râs niciodată de mine pe seama acestui subiect, dacă voiau să mă întrebe ceva mai delicat despre viața mea, se asigurau înainte dacă mă deranjează sau nu). Colegi tăi sunt ipocriți, superficiali și imaturi (n-au nimic mai bun de făcut decât să-ți acorde ție atenție negativă). Sunt și am fost mereu o persoană timidă, dar niciodată nu m-au afectat cuvintele negative aduse la adresa mea, pentru că nu le-am acordat imporanță acelor persoane de nici un fel (cuvintele sunt doar vorbe). Nimic nu te afectează dacă nu-i acorzi importanță. Timiditatea face parte din tine. Sunt emoți puternice pe care trebuie să înveți să le controlezi și să le tranformi în emoți constructive (scrie pe o hârtie ce-ți place la tine și ce nu. Încearcă treptat, cu fiecare defect să-l transformi în calitate). Acceptăți calitățile și defectele pentru că fac parte din tine (suntem imperfecți într-o societate ''perfectă''). Practică diverse activități (sport, mănâncă sănătos, fă ce-ți place). Citește, ajută mult (dezvoltare personală, etc). La școală fi sociabilă, interacționează cu oameni care consideri că te-ar putea ajuta să evoluezi mintal și spiritual (profesori, elevi cu "picioarele pe pământ''). Nu-ți impune un anumit fel de comportament, nu spune ce alții ar vrea să audă, fă ce simți. Fără rețineri că vei fi judecată, pentru că în realitate sunt puțin cei care țin la tine cu adevărat. Prin efort și muncă orice om își poate reconstrui viața. Nu-ți părăsi firea pentru a te conforma cu viața altcuiva. Dacă vrei o schimbare în viața ta (mică) trebuie să fi motivată și să ai încredere în tine. Cunoaște-ți valorile și principile, nu acționa după instinct. Diferențiază-te într-un mod diferit. Găsește modalități prin care îți poți exprima/exterioriza emoțile/pasiunile într-un mod constructiv. (fă-te remarcată într-un mod diferit, ești diferită/unică în felul tău). Fă lucruri constructive pentru a te dezvolta/evolua pozitiv. Adevărata frumusețe nu are legătură cu machiajul, coafura sau hainele extrem de scumpe ci cu scânteia din ochi și căldura din suflet. Tu alegi dacă devi un obiect cu care băieții ies în evidență/remarcă, te folosesc pe termen scurt și atât. Dacă tu te consideri incapabilă să faci anumite lucruri, nu avea pretenția de la alții să considere opusul, atâta timp cânt tu n-ai făcut nimic să te remarci într-un mod diferit. Ai grijă la aparențe (intenți ascunse în spatele zâmbetelor false). Dacă vei lua o decizie greșită asta e, e normal să suferim pentru că suntem oameni, să învățăm din greșeli. -Fiecare dintre noi suntem o operă de artă. Nu admirată de toți, dar pentru cei care știu să-i înțeleagă sensul, ea devine inestimabilă-. Depășește-ți limitele/fricile interioare autoimpuse/impuse (de apropiați) pentru a putea evolua mintal și spiritual. Oamenii nu sunt toți la fel, tebuie să înveți să faci diferența între ei în funție de caracter, să nu-i cataloghezi, important este să ști de care să se ferești și de care nu. Fii rațională, discerne lucrurile care te-ar putea ajuta pozitiv și care nu (pune în balanță avantajele și dezavantajele fiecărei fapte negative/nefavorabile). Cea mai bună cale de a evita să fii dezamăgită este să nu ai așteptări de la oameni. Uneori trebuie să ne comparăm suferința cu a altora pentru a înțelege că nu trăim suferința supremă. Ești responsabilă pentru propria fericire. Baftă!

| Zabbyel a răspuns:

Acea stungareata poate deveni formidabila de placuta(cand zambesti)foarte rar, am intalnit astfel de fete, sunteti unicelove strucklove struck
cat despre grasa, n`ar fi vreo "problema"(doar slabeste, problema rezolvata)

| Viitorulapropiat a răspuns:

Vad ca esti o fata foarte isteata, asa ca mai bine desteapta fara un corp de invidiat, decat frumoasa si fara pic de minte.Sincer,nu trebuie sa te simti urata doar din cauza faptului ca ai acea strungareata sau ca esti mai plinuta.Toate persoanele sunt frumoase in felul lor, nimeni nu e frumusetea intruchipata.Toti avem defecte.Nu trebuie sa pui la suflet toate aceste rautati, pentru ca probabil sunt mult prea imaturi acei colegi.Ei fac toate aceste mistouri fiindca le-ai permis de prima data, dar la liceu (daca te duci la unul bunicel) o sa dai de copii buni, maturi si nimeni n-o sa te mai jigneasca.Cat despre greutate, daca nu te simti bine, poti sa incepi sa slabesti, sa-ti faci un anumit program alimentar, cu toate ca eu zic ca nu merita doar pentru a le face placerea altora.Du-te la psihologul scolar sa te ajute putin cu niste sfaturi, pentru ca poti cadea foarte usor in depresie.

| copilaroasa2k17 a răspuns:

Nu conteaza cum arati, nu toti ne-am nascut fotomodele. Tot ceea ce conteaza e ca tu sa ai incredere in tine si sa te accepti asa cum esti. Nu te lasa descurajata si ar trebui sa il asculti pe tatal tau si sa nu mai bagi in seama toate tampeniile pe care le scot pe gura. Important este sa ai incredere in tine si sa nu te mai subapreciezi si vei vedea ca te vei simti mai bine din toate punctele de vedere. Sunt sigura ca esti o fata simpatica si sunt convinsa ca vei reusi sa le faci fata injuriilor doar daca iti dai tie o sansa. Si nu te mai autojudeca. Mult succes. Daca mai ai nevoie de sfaturi imi poti lasa un mesaj pe privat happy

| Kathrinex a răspuns:

Tu să crezi în tine. Ești frumoasă în felul tău. N-ai văzut niciodată fete grase dar frumoase? Și tu poți să ai un corp de invidiat. Vine vara, ieși seara și aleargă, mănâncă sănătos, ai grijă de tine! Dumnezeu n-a creat pe nimeni urât.
Și mai important, bazează-te pe carte și nu-i asculta. Învață să te poți asigura în viitor, nu să sapi gropi cu ei pe șantier.
Încearcă să-ți spui că și tu ești frumoasă.
Anul trecut am avut o așa colegă. Eu vorbeam cu ea, și îi luam apărarea în fața celorlalți.
Poți să le spui și altor rude, chiar dirigintei/dirigintelui despre colegii tăi. Dar nu de față cu toți. Adulții te vor ajuta cu siguranță.

Răspuns utilizator avertizat
| annnagyaa a răspuns:

Doamne! Parca eu am scris asta! Deci aceeasi poveste si eu! Da-mi mesaj in privat daca vrei sa vorbim, te rog!

In primul rand, pentru strungareata nu poti face decat sa iti pui un aparat dentar o vreme... Stiu, la ce needucati sunt vor rade si de asta, vor spune "aparat dintar","sarma". Bla blaaaaaa. Deci aici poti folosii doar aparatul. Chiar daca nu ai venituri, si nu e ceva de ras, poti incepe sa strangi. Imi pare foarte rau ca mama ta te-a parasit. Este foarte nasol sa nu ai cui te descurca. Ce te rog foarte mult este sa nu plangi. De la plans excesiv se poate da in alte afectiuni mai urate si mai grele.Doamne fereste de depresie. Nu spune prostia asta "de ce m-am mai nascut". Toti avem un rost pe lumea asta. Crede-ma, prieteni vei avea. Prieteni nu sunt aceia care vorbesc si socializeaza cu aspectul, ci cu persoana. Prost sa fii sa judeci pe cineva dupa aspect, desi in tara asta doar asta se face. La fel am crezut si eu ca la liceu va fi mai rau, mai nasol, dar din contra, acolo va fi mai bine! Acolo unii au minte. Desigur, depinde si de liceu.

In al doilea rand. A fi plinut iti taie ff mult din increderea de sine si asa nu mai poti fi tu si nu mai poti arata persoanelor caracterul tau. Caracterul si atitudinea ta, astea conteaza! Sufletul. Revenind, cea mai buna "revansa", in care sa le inchizi gura la toti este SPORTUL. Sala! Acum ca mai ai timp, mai ai destuuuuuuul timp pana incepe liceul, apuca-te de sport si de mancat corect! Deci asculta-ma, or sa regrete enorm! Or sa se mire toti. Deci te rog, da-mi mesaj pe privat ca as vrea sa te ajut din tot sufletul meu! Vorbim despre ce e nevoie! Astept mesaj!

| GoldenZenith a răspuns (pentru annnagyaa):

Capul sus fetelor! Nu mai puneti atat la suflet rautatea altora. Asta e scopul lor.

| Glorya987 explică:

Va multumesc extrem de mult tuturor!

| copilaroasa2k17 a răspuns (pentru Glorya987):

Cu mare placere! Sper ca ti-am fost de folos!