| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc andreea si am 14 ani(sunt virgina)iar prietenul meu este cu 5 ani mai mare decat mine.Suntem impreuna de ceva timp si ne intelegem foarte bine.Ca si in alte relatii apar si discutii in legatura cu viata sexuala si chestii din astea...Nu stiu ce sa fac eu sunt prea mica si nu stiu ce sa zic.care ar fi riscurile inceperii vietii sexuale si ce s-ar intampla?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, in nici un caz nu face asa ceva. Riscul tau de a face cancer de col uterin sau leziuni precanceroase in urma inceperii vietii sexuale la varsta asta va fi de 90%.
In plus, in cazul unei sarcini (presupun ca stii ca nu exista metoda contraceptiva 100% sigura), vei fi obligata sa duci sarcina la termen si sa nasti oricat de periculos ar fi (un avort la varsta ta e imposibil in Romania).
Ma intreb: parintii tai ce zic, fiindca trebuie sa discuti cu ei. Dupa inceperea vietii sexuale, avand acest handicap cu riscul de cancer de col vei fi obligata sa mergi foarte frecvent la ginecolog, iar pana la 18 ani o poti face doar insotita de un parinte sau un tutore legal. Asa ca ar trebui sa vorbiti asta inca dinainte de a incepe.
Acum, sincer, ma intreb daca prietenul tau e tocmai normal, mie mi se pare un pic pedofil. El e un adolescent matur ed 19 ani si tu o fata de 14 ani, practic un copil, fara discernamant. Presupun ca stie ca va fi cercetat si judecat daca face sex cu tine, pentru viol si corupere de minore. Asta este inevitabil, fiindca ginecologul va anunta procuratura, dar imi inchipui ca te-a convins ca nu il deranjeaza o condamnare.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Doar cancer de col uterin, o sarcină, o infecţie, schimbări hormonale, să nu mai poţi avea copii niciodată etc. Ar fi bine să mai aştepţi cam până pe la 18 ani.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Esti inca mica pentru ati incepe viata sexuala...eu zic sa mai asteptiwinking si daca prietenul tau te iubeste te va astepta sa tii mintewinking

| ShineMe a răspuns:

Pai riscurile ar fi "cancerul de col uterin" cel mai grav si din momentul inceperii vietii sexuale apar controalele frecvente la doctorul ginecolog.Ai toata viata inainte. Mai asteapta cativa ani 2-3 ani, daca intr-adevar te iubeste nu te ve obliga sa faci asta, daca vezi ca tot insista schimba-l parerea mea.Succes

| myrazvy a răspuns:

Daca va intelegeti bine, ar fi cazu sa te inteleaga si el ca esti mica si pot aparea complicati depinde de persona. daca te iubeste si tine la tine mai poate astepta cativa ani, hai ca nu moare inca 2-3 ani.

| cristiancristir a răspuns:

Riscurine cele mai mari ar fi urmatoarele: sa ramai insarcinata sau sa se afle ca aveti o relatie sexuala iar el avand 19 ani, deci fiind major sa aiba probleme cu legea pentru relatii sexuale cu minori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am zis ca prietenul meu ma obliga sa fac chestia aceea... vreau doar sa imi fac eu o parere, sa aflu parerea altora. oricum el m-ar intelege.multumesc de sfaturi:d

| Coriina_7713 a răspuns:

Sfat prietenesc :
E clar ca vrea doar s sa te foloseasca!