| Maxxie a întrebat:

Buna ma numesc cristian si as vrea sa ma ajutazi foarte mult! Am 12 ani si imi place foarte mult o fata din clasa mea am vorbit sa fim impreuna ...si a aceptat ...as vrea sa o sarut dar nu stiu cum sa procedez va rog frumos un raspuns multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| deleuandrei a răspuns:

Niciodata sa nu speri ca fata trebuie sa vina sau ca ea o sa vina cu initiativa de sarut si niciodata sa nu faci greseala sa ceri voie sau sa anunti un sarut. Acesta este spontan, iar pentru fete este ceva de o importanta deosebita si cu cat saruti mai bine cu atat vei fi mai apreciat. Pentru inceput e bine sa incepi cu atingeri usoare si comune. O metoda este sa te apropii direct de dansa, dar iti trebuie o scuza cum ar fi : „Stai putin, cred ca ai ceva pe obraz", iar cand esti destul de aproape de buzele ei pur si simplu o saruti. bafta amice

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te grabi. Nu saruti o fata din pamant din iarba verde. Intai o inviti la o plimbare, doua, zece, va cunoasteti bine, vedeti daca va placeti unul pe altul, daca intre voi se infiripeaza o relatie, simpatie, intimitate si abia dupa aceea va sarutati. Vine si asta dupa cateva luni, natural si fara prea multe probleme.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Eu zic sa incepi cu un sarut simplu cand sunteti numai voi doi.Doar atingei buzele usor cu ale tale din ce in ce mai apasat.Nu iti fie teama, arta sarutului se invata usor!

| cossmy a răspuns:

Am si eu o intrebare...stii sa saruti? Eu abia la 14 ani am invatat, recunosc, insa pana atunci m-am multumit cu sarutul simplu, adica, cred ca stii tu. Un simplu "tzoc" p buze si la varsta ta e de ajuns. Si in legatura cu CUM sa faci asta, cel mai bine cred ca ar fi la scoala. Daca zici ca esti cu ea si ca fata ar accepta, ia'o in brate, si pe urma totul vine de la sine, din instinct. Si cu timpul asta o sa fie o banalitate, pana cand o sa incepi sa vrei mai mult si...si atat ca deja depasesc subiectullaughing

| cossmy a răspuns:

Filipiak, ai in mare masura dreptate cu ceea ce zici, si nu te contrazic, dar daca sentimentele, chiar si la o varsta frageda, asa te indeamna... ce poti sa faci, incerci sa fie cat mai bine. Nu zic ca trebuie sa faci sex de la 12 ani sau asa ceva, da nu vad nimic rau in a saruta pe cineva daca iti place, sau tii la acea persoana. Aici nu sunt de acord si te dezaprob intr-o oarecare masura.

| IuliaWosster a răspuns:

Un sarut adevarat il traiesti de la 15.16.ani.UN SARUT ADEVARAT cu dragoste si pasiune. ca la carte.eu yic ca esti inca prea mic pentru o relatie adevarata. mai asteapta esti cu fata asta impreuna. mergeti la un suc. cunoastetiva mai bine...asteapta momentul si dupa aia sarut-o... Dar sa nu fi dezamagit daca no sa iasa ca in filme.Asta va fi la 16 ani
Mult noroc

| rock se numeste acum Iron Maiden:X:X:dudette:X:X: a răspuns:

1. Înainte de a vă săruta cu un băiat, daţi-vă cu periuţa de dinţi pe buze, după care aplicaţi puţin strugurel. Apoi, chair înainte de momentul cel mare, lingeţi-vă puţin buzele.

2. De obicei, atunci când sunt nervoşi, oamenii încep să vorbească fără oprire. Cu atât mai mult femeile. Nu e bine, momentul poate fi stricat! Aşadar, încercaţi să vă abţineţi, poate chiar să vă opriţi de tot din pălăvrăgit şi, în schimb, zâmbiţi-i subtil partenerului. Apropiaţi-vă de el, uitaţi-vă în ochii lui şi voila! Acesta este momentul prielnic unui sărut.

3. Încercaţi să nu transformaţi sărutul într-unul monoton. Oricât de pasional ar fi, romantismul se poate evapora. Începeţi cu un sărut lent, apoi alternaţi cu unul rapid, apoi cu unul franţuzesc şi tot aşa. Diversitatea este cheia!

4. Poziţia mâinilor este esenţială în timpul sărutului! Este bine să nu le ţineţi într-un loc fix, ci să le lăsaţi să „hoinărească" de capul lor. Plimbaţi-vă degetele prin părul partenerului, mângâiaţi-l pe faţă, luaţi-l de gât şi trageţi-l de tricou înspre dumneavoastră.

5. Sărutaţi-l pe bărbie! Nu se ştie de ce, însă bărbaţii adoră acest lucru. Urmaţi un drum imaginar, dinspre bărbie spre ureche. Îl veţi da gata. Garantat!

6. Nu este nimic mai sexy decât ca iubitul să fie atât de aproape de dumneavoastră încât să vă simtă respiraţia. Aşadar, în timp ce îl sărutaţi pe gât sau pe obraji, respiraţi lent, aproape de pielea lui. Acest gest oferă sărutului un grad ridicat de intimitate.

7. Încheiaţi gentil! Când sărutul s-a terminat, ţineţi-vă ochii închişi pentru o secundă, după care deschideţi-i şi zâmbiţi. Îi veţi demonstra că a fost un sărut care, într-adevăr, v-a dat pe spate…

sau

Pasul 1 : Momentul pregatitor dinaintea sarutului.

Asta poate fi o parte chiar mai dificila decat sarutul in sine. E foarte greu sa iti dai seama daca partenera sau partenerul e pregatit pentru primul sarut cu tine.
Un pont pentru a va da seama daca partenerul e dispus si e gata sa va sarute ar fi prezenta unuia sau mai multor semne de genul : ochii devin foarte expresivi, stabiliti si mentineti contactul vizual, isi intoarce usor capul, isi linge buzele sau le musca, incepe sa te atinga usor in podul palmei, sa te mangaie lent pe brat sau picior, sau iti ofera un zambet sincer in combinatie cu oricare din semnele de mai sus.
La randul tau, daca vrei sa il/o anunti ca te pregatesti sa il/o saruti, ai putea sa : iti relaxezi muschii din jurul ochilor pentru o privire expresiva si insinuanta (ca si cum ai zambi, insa fara a-ti antrena si buzele in actiune), sa-i zambesti des, sa stabilesti contactul vizual si sa il mentii mai mult decat ai face-o in mod normal sau sa gasesti moduri prin care sa iti atingi subtil partenerul/a.
Unul sau mai multi factori din cei de mai sus iti vor putea asigura mediul propice pentru un sarut ideal.

Pasul 2 : Practice practice practice

Nu e nici o rusine sa exersezi inainte de un sarut perfect felul in care se va desfasura. Poti sa o faci in minte, pe antebrat si chiar in oglinda. Sunt foarte multe miscari ale limbii si muschilor obrajilor de care poate chiar nu esti constient, asa ca nu ezita sa incerci inainte fara partener, ca sa poti folosi toate armele de care dispui in momentul sarutului.

Pasul 3 : Sarutul propriu-zis

Ok. A venit si timpul actiunii. Daca ai parcurs primii doi pasi, adica i-ai transmis prin diferite metode partenerului ca vrei sa il saruti si ai si pregatirea dinainte de acasa, e timpul sa actionezi.
Fiind vorba de the real deal, incearca sa faci totul sa mearga lin. Chiar daca exersand ai analizat totul pas cu pas si ai gandit sarutul metodic, acum e timpul sa lasi lucrurile sa mearga de la sine si sa nu te mai preocupi atat de orice mic amanunt. Nu de alta, dar i-ai transmite nesiguranta si ezitare partenerului si sarutul tau perfect s-ar transforma intr-un moment mai putin reusit.
Daca esti o persoana mai timda si inca nesigura complet pe tine, poti incerca sarutul cu ochii inchisi. Pe masura ce vei capata incredere in partener si veti practica sarutul de mai multe ori, vei deschide ochii fara probleme.
De asemenea, ca sa amplifici senzatia in timpul sarutului, dar nici sa nu pari prea indraznet printr-un french kiss, incearca sa aduci limba aproape de buze si sa ii atingi usor partenerului buzele cu varful ei, neinvadandu-i totusi spatiul personal neinvitat.

Pasul 4 : Post sarut

La fel de important ca primul pas, cel in care creezi atmosfera potrivita, si modul in care te comporti dupa, participa la pachetul complet al sarutului perfect.
Daca sarutul ti-a facut placere, poti zambi partenerului si chiar sa il iei de mana intr-un moment accentuat de tandrete.
In cazul in care te decizi sa il saruti din nou, ai putea incerca sa mai schimbi cateva din elementele urmatoare, pentru un efect maxim de satisfactie : pozitia capului, viteza si durata sarutului, intensitatea lui, pozitia corpului si a mainilor si chiar a buzelor. Daca prima oara ai incercat o abordare directa si paralela a buzelor tale cu ale partenerului, acum poti incerca suprapunerea celor doua randuri de buze pentru un efect foarte senzual.

oricum tot acolo ajungi!

| Shuellen a răspuns:

Sunt cam in aceeasi situatie. Daca este de acord sa fiti impreuna este ok s-o saruti din prima. Daca va cunoasteti doar ca prieteni o poti lua usor si foarte tandru.Pentru inceput o duci intr-un loc linistit sa nu intelegi sofistica sau alea-alea.Intr-un loc unde sa fiti DOAR VOI DOI atat. Poti incepe prin ai vorbi frumos si clipesti des sigur se va uita numai la ochii tai.Nu evita sa te uiti si tu.Cand pleaca o saruti usor si incetisor pe obraz.Va fi foarte entuziasmata si asa usor-usor te apropii de ea.La a doua cand va intalniti o iei de mana si o saurti iar pe obraz si asa mai departe pana cand va apropiati unul de altul.Cand crezi ca simte ceva pentru tine atunci procedezi mai intim sa zic asa.Noaptea ar fi un mom. potrivit pentru nivelul al doileabig grin ii atingi usor buzele cu buzele tale si le ti asa circa 5-10 sec nu stiu daca este mult.

Acum revin la partea cu sarutul.Bine nu radeti ca asa se intampla.Pentru inceput o iei usor de mijloc si o tragi incetisor spre tine dar incet incet de tot. Fetelor li se par gestul asta foarte tandru. Te va lua de gat sau poate nu daca este prima oara si pentru ea. Te uiti profund in ochii ei si clipesti des.Acum va apropiati unul de celalalt sa zic asa cat mai imbratisati cu putinta acum partea cea mai usoara poate o sa crezi ca e greu dar e cea mai usoara parte. Ii atingi buzele si le apesi pe ale ei.intre timp faci o mica deschizatura pentru aer a buzelor va reactiona la fel. Apleci un pic capul sa nu va dati nas in nas.Si de aici te descurci singurel si amandoi veti face primul pas sa zic asa.Va atingeti usor limbile si de aici va descurcati numai trebuie sa va explic.

Poate unii or sa rada dar cam asa faci o fata sa fie sigura ca ti la ea si ca ii acorzi o importanta deosebita.Acum sa nu revi cu o intreebare de genul cum sa face sexlaughing glumeam n-o lua dea-binelea

Denisa 12 anisoribig grin te-am pupat si sa revi cu multe multe impresii foarte bune despre primul tau sarut.Toate cele bune!

| Shuellen a răspuns:

Filipiak scuze ca ma bag sa zic asa peste raspunsul tau.Traim in secolul 21 si nu uita asta. Poate ca tu ai fost invatat sa zicem ca primul sarut trebuie sa fie de la 15-16 ani in colodar nu uita ca tu ai crescut intr-un mediu foarte dur iar noi suntem mai liberi baitul acesta chiar simte ceva pentru acea fata si mai rar vezi pe cineva care vrea sa dea o impresie buna.Pentru el ar fi stanjenitor s-o dea in bara chiar din prima asa ca vrea ajutor puteai sa-i explici calm ce ar trebui sa faca nu sa vi cu un comentariu rautacios. Tine minte ca viata noastra a mea a lui a altora de varsta noastra 12 ani se deruleaza mult mai rapid, asa ca suntem mult mai complexati cand dam peste ceva stanjenitor.Aduti aminte tie nu iti era frica sau tu te-ai nascut invatat.Baiatul aceste vrea ajutor nu replici dure de la un ''smecheras''ajutati baiatul nu-l criticati.intr-adevar sunt in situatia lui si chiar m-ar deranja sa primesc un astfel de raspuns.
mult binebig grinscuze pentru criticare

| filipiak a răspuns:

Fara suparare copil, eu zic sa mai astepti.mai joaca-te putin cu soldatei, mai bate mingea afara si lasa astea pe mai tarziu.
peace.
filipiak

| filipiak a răspuns:

@playboydenisa (se doreste a fi nume predestinet lol)
mai copil, unu la mana nu sunt nici un "shemcheras" cum zici tu, doi- sunt o femeie care are pe putin dublul varstei tale! Aici nu e vorba de incurajare sa nu greseasca mititelu'. E vorba ca va ratati copilaria! Aici nu e vorba ca "am fost crescuti intr-un mediu mai dur", noi am fost crescuti cu bun simt, noi am stiut ce-i aia pudoare, noi nu ne uitam cu parintii la tv cand se "calareau" doi. Ca sa nu mai vorbesc ca cei ca mine "tinerii invechiti", la varsta voarta inca copilareau si-si vedeau de scoala. Totusi aici nu e vorba de timpuri ci de prostia unor copii scapati de sub control si care au impresia ca e usor sa fii adult, ca ce are daca renunti mai devreme la papusi si masinutze, ca in fond e usor sa te culci cu cineva, ce conteaza daca ai scoala sau nu sau daca o faci pe mama o bunica tanara si frumoasa... In fond, eu "copilul de 12 ani" trebuie sa-mi "traiesc viata", asa in limitele creierului meu inca pe cale de dezvoltare, ca de nu voi fi badjocura prietenilor. Pustoaico, tu nu stii ce-i aia viata(nu insinuez ca eu as fi vreo persoana care stie, dar oricum mult mai multe decat tine).
Si acum vrobind de tine personal- iti ratezi viata( ti-am mai vazut niste intrebari si am ramas de-a dreptul bulversata. Vorbeam cu iubitul meu si imi zicea ca de acum va fi mai atent cand ii vor veni copii de 12 ani la cabinet, ca el le vorbeste frumos, le zice de bondar, de albinutza sa nu-i sperie, le zambeste, pustoicele zambesc si ele. dar probabil se gandesc la altceva.la ochii lui albastri si la ce are in pantaloni). Acum pe bune copil, nu am avut de gand ca ceea ce am scris sa fie cumva vreo morala; asta ar trebuie sa o primesti de la alte persoane nu de la mine, da revizuieste-ti comportamentul. Nu ajungi nicaieri.Mda, m-am abatut de la subiect din nou.Chiar nu vroiam asta...
AAA inca ceva, asta era ajutorul mai pustoaico, sa-si traiasca copilaria, dar cum am mai scris: sunteti asa grabiti sa cresteti.Si daca o sa te uiti putin oamenii calculati au dat acelasi raspuns ca al meu da asta nu te intereseaza pe tine.
pax
filipak

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand sunteti singuri, gasesti tu un moment in care nu prea mai aveti ce vorbi si te apropi repede, si gata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

hee hee esti inca micutz.mai asteapta.asta este o dragoste de copil.thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca nu musca, inchide ochii si muuuuuuuuuu, gata, a trecut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baiatul a reusit, va zbateti aici ca musca in lapte.

"Muuuuu" a? rolling on the floor)

| amerie_1395 a răspuns:

1- se scrie "as" nu "asi"
2- Incepe printr-o imbratisare, o mangaiere incepand dinspre obraz inspre ceafa) urmata de un pupic pe buze, apoi dupa ce mai trece un timp utilizeaza sarutul cu buzele (deci nu franch kiss, pe ala il vei folosi mai tarziu cand se va pune problema si de atractie sexuala, acum, sunteti prea mici pentru asa ceva)