| monyk a întrebat:

ma simt deodata tristasad, nu stiu de ce, dar simt o singuratate si o apasare mare in suflet, si asta pentru ca vad adesea cupluri tintandu-se de mana, iubindu-se mult, iar eu singura, trista, nu am si eu un prieten, de fapt nu il am pe cel pe care il iubesc...cand ma gandesc ca de sarbatori voi fi singura, parca imi dau lacrimile, nu ca as avea asa mare nevoie de un prieten, doar de dragul de a avea, dar e frumos sa ai pe cineva de sarbatori, sa ai cui sa ii spui o vorba buna, cu cine sa imparti, bucuria sarbatorilor, dar mi-as fi dorit mult sa nu fie oricine ci un anume baiat, adica cel pe care il iubesc, dar nu il mai am, si nu se mai poate face nimic pentru noi, parca vad ca de Craciun voi sta singura la geam privind cum cad fulgii de nea si indragostitii pe strada fericitisad, cum sa trec peste aceasta stare, dau fundita celui care ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| viatadecacatt a răspuns:

Ma regasesc in fiecare cuvant pe care l-ai spus...
Ce poti sa faci.sa iei un baiat la nimereala si sa formati un cuplu.nu are rost. Iubirea adevarata vine singura nu fortata de tine.precum nu e bine nici sa iti provoci o stare de nefericire, de singuratate si sa plangi intruna pentru ca nu rezolvi nimic(am incercat-o si eu).
Nu iti pierde niciodata speranta, nu se stie cand iti vei intalni jumatatea ideala si te vei bucura si tu impreuna cu ea de toate acestea, speranta moare ultima.
Incearca sa treci peste moment, gandeste-te ca nu esti singura care este in situatie de fata(eu si multele/multi altii.)
Stiu ca parintii nu ajuta prea mult.na! una e parintii alta e un baiat pe care-l iubesti cu adevarat!
Eu imi fac Craciunul cu prietenii vin la mine acasa sa ne distram pe cinste, ca si de revelion.macar daca nu am un iubit, sa ma distrez cu prietenii.
Oricum nu iti pierde speranta ai sa vezi ca o sa apara cineva cand te astepti mai putin!

26 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Promit sa trec pe la geamul tau, acoperit de fulgii de nea. O sa ma opresc, o sa-ti zambesc si te invit afara sa ne jucam cu zapadabatting eyelashes Apoi mancam niste sarmalute calde, bem un pahar cu vin iar la sfarsit iti dau un pupic dulce pe obraz si iti promit ca ne vom vedea si la anul daca inca nu-ti gasesti iubitul :*

| bluesky a răspuns:

Pai draga mea, incerca sa te incurajezi singura, privest epoze filmulete texte amuzante, uitat-te la o comedie.
Nu te mai gandii la ce o fii maine, ca pana la Craciun nu sti ce se poate intampla.Nu te mai gandi la asta, incerca sa iti distragi atneiti cu orice, vb la telefon cu o prietena, lucreaza ceva prin casa, orice...Gandeste-te ca nu a fost destul de bun pentru tine, ca nu te merita si ca in viata ne e dat o singura data sa iubim cu adevarat si acela e cel care iti va fi alaturi toata viata.Nu stiu cati ani ai ca sa imi dau seama daca e vb de o relatie sau de o relatie mai serioara, ma refer la casatorie... dar in orice caz, gandeste-te ca: NU A FOST PENTRU TINE, NU TE MERITA!
Si nu mai fii trista! happy Zambeste, maine s-ar putea a fie si mai rau! happy

| Pho3nix a răspuns:

Crede-ma ca si eu am momente de astea cand ma simt ff singur.
Dar incet incet imi trece.
Sper sa iti revii si tu.

| Victoria a răspuns:

Te inteleg, oricui i-ar place sa aiba un partener caruia sa-i impartaseasca bucuriile si necazurile, care sa-i fie alaturi la bine si la greu, insa toate se intampla cu un motiv. Daca nu esti impreuna cu cel pe care-l iubesti, inseamna ca nu ti-a fost sortit asa, dar cu siguranta vei gasi mai tarziu o persoana care sa te iubeasca pentru ceea ce esti!
Nu trebuie sa te complaci in aceasta stare de tristete si de singuratate, incearca sa depasesti momentul! Nu te mai gandi la ce a fost sau la ce ar fi putut sa fie, uita trecutul si priveste in viitor; pentru a incepe o noua viata, e necesar sa lasi in urma necazurile din trecut. Cel mai bun mod de a trece peste este sa stai alaturi de familia ta, sa-ti ajuti parintii in orice au nevoie, sa te bucuri de dragostea neconditionata pe care ei ti-o ofera! Crede-ma ca nu este nimic mai placut sau care sa te faca sa te simti mai bine decat caldura unei familii, unde simti ca esti iubit.sunt atatea persoane care nu au parinti din diverse motive, ei cu siguranta sunt cei mai nefericiti.imagineaza-ti cum este sa cresti sau sa traiesti fara dragostea si sprijinul parintilor.
Nu lasa tristetea sa te acapareze! Asculta melodii vesele, gaseste-ti o activitate care sa te faca sa uiti de probleme(un sport, o olimpiada), iesi cu prietenii, distreaza-te, ai sa vezi cum totul va fi mai usor!

| Tessy a răspuns:

Monica trebuie sa privesti partea buna a lucrurilor, chiar daca in aceste momente ai impresia ca nu exista pentru tine.Ai avut o relatie serioasa peste care nu ai trecut inca, dar nu e ceva asa rau.
Gandeste pozitiv!:X
In loc sa suporti mofturile unui baiat poti sa iesi cu prietenele, fara sa iti ceara nimeni socoteala, sa se supere, etc.

De sarbatori e frumos sa ai pe cineva, dar si singura te poti distra. Daca ai prieteni, va petreceti sarbatorile organizat nu in casa pe mess o sa fie frumos ai sa vezi. Daca acel baiat nu mai e cu tine sa fii sigura ca nu te merita. Tii la el dar nu trebuie sa te lasi calcata in picioare sa il lasi sa te loveasca si tot ce a facut.Trebuie sa fii constienta ca tu esti cea mai importanta si nu el.
Daca ii scrii si tu o scrisoare lui Mos Craciun poate iti va trimite si tie un baiat mai bun care te va face sa uiti de fostul prieten.

Chiar daca e cam devreme iti urez:
Sarbatori fericite!:X:*

| Paris a răspuns:

Stiu prin ce treci. Si eu am momente din astea destul de des, seara, inainte sa pun capul pe perna. As vrea sa iti iau si fundita, sa te pot ajuta, dar stiu ca nu am cum. orice sfat este in zadar, pentru ca tu il vei citi, vei spune "am mai auzit" si asa mai departe. Ar fi bine sa iti creezi un zid protector, sa te gandesti ca nu mai ai persoana aceea pentru ca nu te-a meritat, sa te gandesti ca fiecare om are jumatatea lui pe acest pamant si ca Fat-Frumosul tau adevarat va aparea candva, te va pune sa urci pe calul sau si veti merge in tara fericirii happy Gandeste pozitiv, lasa lucrurile rele in urma, ocupa-ti timpul, fii fericita chiar daca e greu, zambeste chiar daca abia schitezi acel zambet, citeste, mergi la biserica, fa pace cu tine insati. Lucrurile vor incepe sa se schimbe. Greu, dar vor incepe. Te pupic si ai grija de tine!

| chrystyna a răspuns:

Buna monyk.stiu si eu exact ceea ce simti.km asa au fost multe din sarbatorile mele de iarna. daca aveam o relatie, ori nu eram pe deplin fericita, ori ma simteam tot singura si dezamagita.am 19 ani si tot nu credeam ca o sa fac vreodata parte dintr-unul din cuplurile pe care le vedeam si eu la fereastra. dar cand ma asteptam mai putin, a venit el, iubirea mea.intr-adevar am suferit si asteptat mult o pers ca el si ast a meritat.crede-ma ca cel mai important lucru e sa nu iti pierzi speranta si sa fii optimista.cauta sa fii vesela mereu.sa iti cunosti adevarata ta valoare si la un moment dat sa stii cine te merita si cine nu.viata e prea scurta ca sa o traim in suferinta. daca vrei sa m vb id meu e chrystyna_cd. sper sa te pot ajuta.numai bine

| JoJo a răspuns:

Oricine cred ca are unele momente de genul odata macar in viata...stai linistita.Be happyhappy macar prietenii si familia sa-ti fie alaturi de sarbatori!

| angella1972 a răspuns:

Mai bine zambeste, fa-te frumoasa si iesi la o plimbare.chiar daca nu e soare, poate chiar e ceata, e frig sau ploua, fa o mica plimbare si respira adanc. ce-ar fi sa-i scrii mosului o scrisoare si sa-i spui ce ne-ai spus noua? sunt sigura ca esti o persoana sensibila, afectuoasa, si daca in acest moment esti singura, dragostea cea mare vine spre tine si vine repede.asteapt-o cu rabdare, vei vedea ca merita.

| DrViorel a răspuns:

Incearca sa fi fericita, uitate la ce ai nu la ce nu ai, caci iti zic, omul niciodata in viata nu este fericit, decat daca ajunge sa fie multumit si cu ce are... O zi buna!

| Rioko a răspuns:

Http://www.succesdublu.ro/nu-te-mai-plange-atat/ e cel mai bun site ca sa iti treaca tristetea. E si amuzant:))

| naviDIabLO a răspuns:

Si eu ma simt la fel monyk16, exact la fel

| blue_butterfly a răspuns:

Draga Monyk, imi pare rau ca acum te simti atat de singura, dar zau daca merita!? De ce sa suferi atat pentru cineva care nu te-a pretuit asa cum meritai, asa cum ti-ai fi dorit? De ce sa stai inchisa in casa privind cand trece nony zambind pe sub ferestra, cand poate cosmin ti-ar putea oferi mai mult decat o plimbare prin zapada si-un pupic dulce pe care sa-l pastrezi in suflet posibil pana la Craciunul urmator? Nu ar fi mai dragut sa iesi cu prietenii sau sa-i inviti la tine si impreuna sa faceti de Craciun o "ciorba albastra" precum Bridget Jones in film? Ea avea 30 de ani si totusi nu s-a lasat infranta de singuratate. Daca nu ai vazut filmul, ti-l recomand cu drag! Macar pentru o ora si ceva nu vei mai simti singuratatea ce te-a cuprins atat de apasator. Tuturor ne este greu sa ne despartim dar gandeste-te si la tine. Nu merita sa pierzi atatea clipe, gandindu-te la cineva care te-a facut sa suferi. Ai mai multa grija de tine, esti unica si reprezinti o valoare. Toti cei din jurul tau sunt pasageri. Inainte ca altii sa te iubesca, iubeste-te intai tu si nu lasa sa depinda de cei din jur, fericirea sau increderea in tine.

| ***kiki *** a răspuns:

Stiu ca e greu dar aduna`ti prietenele care sunt cam in aceeasi situatie cu tine si petreceti impreuna sarbatorilehappy...sau incearca sa uiti facand alte lucruri chiar daca nu iti e usor.Presupun ca ai destui prieteni care tte pot ajuta sa treci peste asta si sa iti aduca zambetul pe buze.am patit la fel ca tine dar sfaturile prietenilor m-au facut sa ma simt mai bine si sa imi zic singura in gand ca toate trec... O sa vezi ca mai incolo o sa fie cum iti zic eu.iti doresc succes:*

| airlove a răspuns:

SALUT... imi pare rau de situatia in care esti sad
Am rugat o fata, care se ocupa cu vraji, sa te ajute... ea a spus ca nu are de ce te ajuta pentru ca ( ea vede viitorul) tu nu vei petrece singura sarbatorile, ci cu un baiat care te va iubi si tu la fel big grin Apoi ea a zis ca a vazut o nunta, poate e a voastra?
Asa ca... Soarta deja a decis... nu vei fi singura big grin

| ForeignO a răspuns:

Hey, draga mea

Uite imi pare rau a nu iti pot lua aceasta apasare de pe suflet. Din pacate nu te pot, decat sfatui. Uite, invita o prietena la tine sa faceti revelionul. Eu asa fac mereu! Sau mergi undeva intr-un restaurant, poate iti vei intalni ''adevarata iubire acolo''

Te pup:*

| blogger a răspuns:

Ma aflu intr-o situatie asemanatoarebig grin, doar ca... nu sunt trist, sunt doar unpic gelos pe cei din jurul meu, cei care nu sunt singuri.

| AdrianIoan a răspuns:

Un id de mess ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mai tristă ca mine nu ești, îți garantez eu!
Eu de acum încolo toate sărbătorile le voi petrece fără cea mai valoroasă persoană din viața mea care nu m-a trădat niciodată și mi-a făcut toate mofturile: MAMA.
Inima mea este goală, sufletul pe jumătate sărac, ochii plânși, totul în jur este într-o ceață densă de nu văd pe unde merg, un zgomot difuz feminin mă urmărește și aș dori să înțeleg ce spune, m-am rătăcit, încotro merg... nu este o urmă de culoare!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca tot vorbesti de asta, ce am observat eu la voi fetele, este ca mereu doriti. Dar cind aveti in palma ceeace doriti cu atita ardoare... ii dati drumul... si culmea, plingeti si suferiti pentru ca mai apoi sa alegeti nefericirea. Trist dar adevarat, parca va e teama, parca atunci cind aveti ceeace v-ati dorit atit de mult, nu va vine sa credeti ca este posibil sa fie adevarat. Asa renuntati la sublim si alegeti amaraciunea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce mi-au sters contul, acum postarea mea apare anonima. Pff.
Pentru ca tot vorbesti de asta, ce am observat eu la voi fetele, este ca mereu doriti. Dar cind aveti in palma ceeace doriti cu atita ardoare... ii dati drumul... si culmea, plingeti si suferiti pentru ca mai apoi sa alegeti nefericirea. Trist dar adevarat, parca va e teama, parca atunci cind aveti ceeace v-ati dorit atit de mult, nu va vine sa credeti ca este posibil sa fie adevarat. Asa renuntati la sublim si alegeti amaraciunea.
BRO

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Olla monyk! eu sunt monicahappy imi pare rau nu stiu ce sa zic in postura asta sunt si eu! daca iti face placere asta e id meu serbanmonica88@yahoo.com poti intra si sa vb! te pup si fi curajoasa

| schlau a răspuns:

Frate da' obedati mai sunteti. te-ai despartit altu' are balta pesti. exista lucruri mai importante ca prietenii. ia pune mana si citeste o carte, doua sa vezi ca iti trece. daca esti la liceu sau facultate invata si iti trece.

| cosmingcc a răspuns:

Imi dai id'ul tau de mess, si nu imi trebuie fundita, doar linistea ca te'am putut ajutawinking

| Close to you a răspuns:

Nu mai fi trista, incearca sa iti revii si crede in tine, crede in viitorul tau, in sansa ta.Cat de curand o sa rasara soarele si pe strada ta, cat de curand vei fi iubita pentru ceea ce esti...ai incredere in tine si priveste numai si numai inainte, nu te mai gandi la ceea ce a fost pentru ca toate s-au intamplat cu un motiv anume.Lupta si nu mai trai in trecut...iti doresc numai bine si sunt sigur ca vei gasi ingerasul pereche care te merita cu adevarat.Mult succes!

| fasirt28 a răspuns:

Buna prietenii i-mi spun,, fasirt,, de fapt numele meu e JANOS

Am trecut si eu prin ce ai trecut chiar sunt constiend de am sa sarbatoresc si eu singur (...) si asta ma,, deprimat de la mesajul tau.

N-am putut nici eu azi noapte sa dorm tot m-am chinuit asa m-am decis sa fac o plimbare prin parc, pana la urma am iesit si m-am intins pe spate pe o bancuta si am ascultat care ma-i puternic? Greierii sau gandurile mele? Cine lumineaza ma-i misterios? Stelele sau rugaciunile tacute? Stand intins dintr-o data sa facut o liniste infricosotoare, nici copacii nu mai fosneau, ma uitam prin linistea invioratoare pe urma parca auzisem ceva sau sar misca ceva, or fi oare,, scroafele,,? Spaimele mele? Ma intrebam iar pe urma mi-am dat seama era o alta Toamna in care am invatat din propriile mele experiente, asa de mult am fost si eu dezamagit de o fata cu care stateam la o,, cafeluta,, in parc in urma cu doua zile si m-a lasat singur cu cafeaua in mana din cauza de era invitata sa mearga in Bucuresti cu un GAY, o asa tradare nu puteam suporta stiind ca am stat cu EA un An de zile, in fine mi-am propus va fi ultima Toamna in care i-mi voi pune intrebari in regretul ca m-am ratacit de tot ce-am fost candva decat sa ma-i,, iubesc,, dupa cele intamplate ma,, scarbeste,, suferinta si tot ma inteb oare ne place sa suferim din nebunie?,, Poate adevarul este ca ne ma-i este teama sa incercam alt sentiment,, sa nu fim iar tradati? Sau chiar incercandu-le pe toate, in acesta se simtim cel ma-i in siguranta sa nu ma-i fim tardati doar asa invatam, nu-mi pot gasi necesarul,, simtirii,, cand acesta mi, a provocat atata amariciune, acum parca as incepe sa exist din,, ura,, de aceea am dorit sa-ti las o parte din simturile mele din cauza de ma intristat cele cuvinte scrise de Tine, asa i-ti propun nu sta pe loc chiar ar fi indicat sa mergi inainte nu sa stai singura sa astepti... chiar ma apucat,, melodrama,, poate candva o sa avem noroc sa ne cunoastem ma-i bine si ne povestim ma-i multe, nu uita sunt totusi care au o suferinta ma-i mare tot nu se dau inapoi si nu-ti pierde speranta :-)