| EmaX a întrebat:

Menstruația mi-a venit pe 27-28 Septembrie iar pe 3 Octombrie mi-a trecut și tot in ziua aia am avut un contact sexual protejat. Eu, ca sa verific dacă nu cumva s-a rupt prezervativul, mi-am băgat degetele înăuntru sa verific dacă am sperma, însă nimic, era lichidul meu.
Sunt atât de speriata, nu știu dacă sunt însărcinată sau nu. Voi ce părere aveți? Menționez ca acum câteva luni aveam o viața sexuală ordonata și îmi venea cu o zi mai devreme iar acum am făcut sex după 4 luni. Sa fie viața sexuală dezordonata una dintre cauzele întârzierii menstruației? Mai ma dureau foarte rar ovarele și mereu când ies afara e frig și afara chiar și in casa am picioarele sloi de frig. Deci. faptul ca fac sex rar e o cauza a întârzierii ciclului menstrual? Azi se fac 2 săptămâni de când îmi întârzie. ultima dara mi-a venit pe 27-28 Septembrie și a ținut pana pe 3 Octombrie și in Octombrie nu mi-a mai venit alta menstruație. Scuzați-ma ca ma repet dar sunt speriata. Ajutați-mă, va rog!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fara sa oferi informatiile strict necesare, exacte, precise cu privire la caracteristicile principale ale ciclului tau menstrual, adica care este tipul ciclului : neregulat sau regulat si care a fost lungimea medie a ultimelor 4-6 cicluri anterioare, nimeni nu poate ghici ce a putut sa provoace aceasta prelungire atat de lunga a actualului ciclu menstrual. Se poate aprecia ca d.p.d.v. teoretic in situatia prezentata in urma unui sex intretinut in cea de-a 6-a zi a ciclului, in proportie de peste 95 - 98% NU se putea forma o sarcina astfel ca neinceperea menstruatiei aproape sigur se datoreaza faptului ca in organismul tau s-au produs dereglari ale activitatii hormonale ceea ce a afectat desfasurarea ciclului care a devenit mai lung decat cele de pana acum. Multa sanatate!

| EmaX explică (pentru corbulalbrosu):

Neregulat

| corbulalbrosu a răspuns (pentru EmaX):

Acceseaza si vizioneaza urmatorul material educational : https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk

| EmaX explică (pentru corbulalbrosu):

L-am văzut

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclului menstrual NEREGULAT din nefericire nimeni NU poate formula un raspuns care sa fie catusi de cat plauzibil. Lungimea ca numar de zile a ciclului menstrual NEREGULAT poate sa fie foarte diferita de la un ciclu la altul si din acest motiv este cu totul imposibil sa poata fi stabilita data ovulatiei si implicit si perioada celor 5-6 zile fertile, singurele zile in care se poate forma o sarcina in cazul in care ajunge sperma in vagin. Fiindca de la data la care a fost intretinut ultimul act sexuala, si anume 3 Octombrie pana in prezent au trecut 39 de zile, in acest moment pentru linistea ta sufleteasca, se poate efectua un test de sarcina pe baza urinei, fiindca rezultatul obtinut va fi 100% valid, valabil si mai ales ...corect. Cel mai probabil este vorba de o dereglare majora/severa a activitatii hormonale, ceea ce a avut ca rezultat aceasta prelungire atat de insemnata a ciclului menstrual, deoarece se poate aprecia ca probabilitatea de a putea exista o sarcina instalata chiar si pur ipotetica se poate exclude in proportir de peste 98%. Multa sanatate!

| Hyunakim a răspuns:

Dupa trecerea menstruatiei, esti infertila inca o saptamana. So keep calm, esti ok.