| anonim12928272728282 a întrebat:

Buna,mentionez ca am 15 ani.Am avut ultimul contact sexual acum 2 luni si ceva (nu tin minte data exacta), a fost neprotejat dar nu si a dat drumul in mine, insa din cate stiu exista un lichid care curge inainte de ejaculare si contine spermatozoizi.Ciclul mi-a venit in continuare insa de atunci mi s-a schimbat data de la inceputul lunii la sfarsit,n am nici simptome clare, doar ca am schimbari de stari bruste si niste miscari in burta, dar mi e frica ca as putea fi insarcinata..va rog ajutati-ma.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce sa-ti fie frica, daca ai facut sex consimtit, nu?
Chiar nu vad sa-ti fi fost frica deloc, dimpotriva, ai fost foarte curajoasa si chiar nu ti-a pasat deloc, daca ai facut cu placere sex, fara protectie si fara raspundere.

| dullcat a răspuns:

Buna.Stai linistita, atat timp cat ti-a venit menstruatia este imposibil sa se fi instalat o sarcina. Abia cand aceasta iti intarzie zile bune trebuie sa iti pui un semn mare de intrebare. Daca nu intelegi cum functioneaza urmareste aici niste videoclipuri scurte tip animatie, foarte bine explicate:

https://youtu.be/ZhVwQfCz-PQ

https://youtu.be/oS8_BL9IITo

https://youtu.be/Q6NeilJgtyA

Si cautati pe viitor sa va protejati mereu, asa e cel mai responsabil daca ati decis sa va apucati de sex inca de pe acum.Mare grija!

| dullcat a răspuns:

Mai adaug ca metoda retragerii, adica baiatul sa nu ejaculeze in tine, nu este deloc eficienta. De citit cu atentie, sa stiti pe viitor care este treaba:

,, Metoda retragerii aruncă în joc o rată de eșec semnificativă. In termeni matematici, există probabilitatea ca în peste 26% dintre cazurile în care este folosită (1 din 4 contacte sexuale!), să apară o sarcină nedorită. Unul dintre factorii de risc lichidul preejaculator, care poate conține spermatozoizi perfect pregătiți să fecundeze ovulul și care poate fi eliminat încă din momentul în care bărbatul are erecție. Așadar, chiar dacă multe femei spun că partenerul se controlează foarte bine și ejaculează în exteriorul vaginului, aceasta nu este o condiție suficientă pentru a preveni apariția sarcinii. În plus, există situații în care bărbatul nu poate controla perfect momentul ejaculării. Dacă punem la socoteală și stresul cauzat de îndoieli și tragem linie, avem, fără îndoială suficiente dezavantaje ale folosirii acestui tip de protectie.'' -https://www.planificaneprevazutul.ro/metoda-retragerii/

https://doareu.com/metoda-retragerii-un-risc-prea-mare/

https://www.planificaneprevazutul.ro/......-sigura-e/

| anonim12928272728282 explică (pentru dullcat):

Dar pot fi insarcinata si daca imi vine ciclul in continuare? adica dupa mi-a venit ciclul abia la sfarsitul lunii, dar de obicei imi venea la inceput.

| dullcat a răspuns (pentru anonim12928272728282):

Daca faci sex si dupa apare menstruatia, repet, nu se poate sa fii insarcinata.Cred ca nici nu te-ai obosit sa deschizi linkurile de mai sus, altfel intelegeai, asa-i?

| anonim12928272728282 explică (pentru dullcat):

Sincer da, sunt foarte stresata incat nici nu stiu in ce căi s o mai apuc, la ginecolog nu am cum sa merg, si nu stiu pe ce argumente sa ma bazez.

| dullcat a răspuns (pentru anonim12928272728282):

Materialele trimise sunt serioase, din moment ce fix acest scop il au, educatia sexuala pentru cei ca tine. Daca nu doresti sa le iei in serios altceva nu mai ce adauga. Poate doar sa amani sexul pana cand mai intelegi cu ce se mananca, asta pentru binele tau, evident.Deocamdata ai doar 15 ani.Nu ratezi nimic daca mai astepti pana pe la 18, crede-ma.