| Abcd89 a întrebat:

Buna, mi-a intarziat ciclu 5 zile. Tin sa mentionez ca am avut dureri mensturale si dureri de sani care inca persista. Tin sa mentionez ca nu am avut mereu un ciclu regulat. Ultima data mi-a venit in 21 sept. Am o viata sexuala activa, dar protejata. Am efectuat totusi 2 teste de sarcina si ambele au iesit negativ. Ar trebui sa imi fac griji? Astept sfaturi in limita bunului simt. Multumesc!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic si probabil si practic, NU ar trebui sa ai niciun fel de motive de stres sau ingrijorare din cauza faptului ca actualul ciclu menstrual este mai lung decat ti-ai apreciat si te-ai asteptat sa fie.
Pe baza afirmatiei ca ciclul tau menstrual are caracteristica de a fi NEREGULAT, trebuie sa intelegi fiindca este in interesul tau ca uneori chiar si in cazul celui mai perfect reglat ciclu menstrual, pot sa apara anumite disfunctionalitati in activitatea glandelor endocrine si drept urmare in acel caz apare si posibilitate de a se produce dereglarea activitatii hormonale intr-o anumita masura. Insa in acelasi timp, orice dereglare a activitatii hormonale are ca efect o modificare a lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile si astfel ciclul menstrual poate sa devina mai mult sau mai putin DEREGLAT.
Pe baza celor precizate se poate considera ca in cazul tau este vorba de o prelungire medie a ciclului menstrual actual fata de cele anterioare. In general marimea abaterii lungimii ciclului menstrual, poate prezenta variatii de la cele mici dar frecvente de doar 1-2 zle, la cele medii de +/- 3-5 zile. Dereglarile pot fi si mai mari, chiar si de 10-14 zile (de obicei in +), sau uneori in cazuri mai rare, prelungirea ciclului poate fi chiar si de 2-3 luni, fara a exista o sarcina instalata in uter.
Pe baza observatiilor s-a constatat ca dereglarile ca lungime a ciclului menstrual apar/se produc mai des in adolescenta dar se pot manifesta si ulterior deoarece in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea ori incorecta ori deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Numai daca se va repeta si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, o asemenea situatie de intarziere a sangerarii menstruale, numai atunci este indicat sa te prezinti la endocrinologie pentru a fi consultata si sa-ti fie efectuat setul complet de analize prin care se stabilesc care sunt glandele endocrine ''bolnave'' si provoaca dereglarea activitatii hormonale. In mod sigur/negresit va porni menstruatia si daca sangerarea se va desfasura la fel ca si alta data in acel caz NU trebuie sa mai fii ingrijorata si nici stresata. Insa in cazul in care, o asemenea intarziere se va repeta din nou inainte sa inceapa viitoarele cicluri menstruale, atunci este indicat/recomandat sa te prezinti la ginecologie pentru o consultatie necesara si binevenita, chiar si in cazul in care ciclul tau menstrual a fost destul de regulat pana in prezent. Multa sanatate!

| Hereiam7 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa iti faci griji. Si mie mi se intampla sa imi intarzie. Faptul ca ai simptomele astea inseamna ca se apropie.