| IuliS3 a întrebat:

Buna ziua!
Am inceput de o luna sa am o viata activa sexuala, din vara nu am avut contact sexual.
Mi-a intarziat menstruatia 5 zile, am avut un contact sexual neprotejat-in urma cu 10 zile in raport cu ziua de astazi.
In ziua dinaintea stabilirii menstruatiei am avut o scurgere rosie-rozalie usoara, ca o pata
Aseara si azi dimineata am efectuat doua teste de sarcina care au iesit negativ.
In toata perioada aceasta am avut si inca am simptomele premenstruale, sanii sensibili, dureri abdominale.
Mentionez ca pana acum am avut menstruatie regulata, uneori mici intarzieri de o zi doua.
Va multumesc!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!

Orice test facut inainte de 21 de zile va arata negativ si va fi eronat si inutil, fiind facut cu mult prea devreme ca homonul gravidiei sa poata apare in urina.

Repeta testul dupa 21 de zile!

| Cosmin3412 a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti faci griji.
Pana nu aflii ca ești însărcinată. Testul se face dupa 21 de zile,daca vrei sa iasa ceva, altfel atunci banii degeaba pe ele.
Totuși dacă știi că ai o viață sexuală activă de ce nu mergi la medic să-ți iei anticonceptionale? Prezervativul vad ca nu va place, macar atât.
Sau in loc sa termine in tine, fai oral, sau anal. Macar scazi din riscuri.