| Utilizator99 a întrebat:

Vă scriu in legatura cu mai multe nelămuriri. Este vorba despre iubita mea.

Are consistente dureri de burtă, de cap, astenie musculară, balonări și nu știm care ar fi cauza. O sa mearga saptamanile urmatoare la analize pentru ca persista deja de ceva vreme aceste simptome si la un moment dat s-au intersectat cu dureri de sâni pentru ca era la ovulație. Totusi am crezut ca ar putea fi vorba de o sarcina, pentru ca ii intarziase si menstruația în jur de 8-9 zile. A facut un test in a 3-a zi de intarziere a menstruației, a iesit negativ, a mai facut altul in a 7-a zi de intarziere a menstruatiei, negativ si el. Apoi i-a venit ciclul menstrual, a tinut 6 zile. Cand s-au oprit sangerarile, din nou au început dureri, de data aceasta de ovare, simtea ca niste înțepături in cate o parte, fie la un ovar, fie la altul, concomitent a aparut si constipatie, dureri de cap, oboseala in general. Asa ca a mai facut un test de sarcina, la 2-3 zile după ce i s-a oprit ciclul menstrual, tot negativ si el. Deci 3 teste, toate 3 negative, de la firme diferite de fiecare data.

Intrebarea mea ar fi, de la ce sa fie aceste simptome? Constipația sigur o pot asocia cu stilul ei de alimentație, pentru ca e unul destul de dezordonat, chiar si apa, bea foarte putina pe zi.

Ar putea fi o sarcina extrauterina? Contactul sexual a fost tot timpul protejat, poate cu unele excepții, cand penetram fara protectie, dar penetrarea se facea de 2-3 ori maxim, in rest, doar cu prezervativ.

Sau ar putea fi vorba de altceva? Probleme cu glanda tiroida poate? Si de aici starile de oboseala, de dureri de cap si stare p***a in general, chiar si dereglari ale ciclului menstrual?

Precizez ca nu a avut ciclu menstrual regulat niciodata. Decat atunci cand lua anticoncepționale(la sfatul medicului ginecolog, tot pentru a i se regla ciclul menstrual).

Aștept răspunsuri.
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LalaMara01 a răspuns:

Buna! Nu sunt medic, dar țin sa te sfătuiesc din experiența. Ii sugerez prietenei tale un control ginecologic. După acest control doctorul poate vedea exact uterul, ovarele in ce stare sunt. Îi poate face de asemenea o ecografie. După aceste controale probabil ca o sa mai facă câteva analize in funcție de rezultatul consultației. Ii recomand de asemenea o analiza papanicolau in fiecare an. Eu zic sa nu va speriați ca astfel nu Rezolvați nimic, trebuie sa țină un regim alimentar echilibrat mai ales in perioada ovulației, menstruației. Sănătate!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bun raspuns este sa o duci la doctor, cu cît stai mai mult asa se va agrava situatia, cauzele exacte nu le stim noi le stiu medicii după ce îi fac analize si ecografii abdominale ca sa vada cauza exacta a balonării si altor dureri pe care ea le are, ce varsta are ea?

| mastadont a răspuns:

Posibilitățile sunt multe, o dereglare hormonală cel mai probabil sau poate doar astenia de primăvară. Cel mai bine e să meargă și să-și facă un set complet de analize, în urma acestuia ar trebui să se descopere cauza acestor indispoziții.

| Minodora32 a răspuns:

Daca persista balonarile consultati un medic.
Sau poti gasi pe net unele idei care te pot ajuta:

http://www.mediculmeu.com/......tinale.php

remedii terapeutice:
http://www.esanatos.com/......a85533.php

http://www.qdidactic.com/......cut257.php