| IoanaAnaiad a întrebat:

Mie foarte frica de o posibila sarcina! Am facut sex cu prieteul meu si nu ne-am protejat. Dar el nu a ejacuat in mine. Au trecut cam 5-6 zile de cand am avut primul contact neprotejat. Si am inceput sa ma simt destul de ciudat. Nu prea am pufta de mancare daca simt un miros mai ciudat mie greata. Ametesc... Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| MeGustaSiempreTu a răspuns:

Buna.Lipsa poftei de mancare poate sa apara si din cauza gandului ca esti insarcinata, la fel si greata.Simptomele menstruale nu au cum sa apara atat de devreme.Asa cum a zis si denysse, fa un test de sarcina in 3 saptamani. Cand ati facut-o erai in perioada fertila? Pt ca daca erai in perioada fertila riscurile de sarcina cresc..Cand trebuie sa-ti vina urmatoarea menstra?
Si nu dispera.Calmeaza-te.In cazul in care esti minora si ai ramas insarcinata, vorbeste cu mama ta, chiar daca te va certa la inceput, intr-un final va reusi sa rezolve problema.In cazul in care esti majora, trebuie sa hotaresti ca vrei sa faci cu, copilul. Daca vrei sa-l avortezi, insa nu vrei sa faci operatie, poti sa faci avort medicamentos prescris de medicul ginecolog, insa sarcina nu trebuie sa depaseasca 7 -6 saptamani, deci in 3 saptamani trebuie neaparat sa-ti faci un test. Daca vrei sa-l pastrezi, atunci trebuie sa te gandesti daca ai cum sa-l cresti si mai ales cu ce sa-l cresti.
Da, poate te gandesti ca avortul este un pacat..nu te contrazic, insa mi se pare un pacat sa nasti si sa-l dai spre adoptie..pentru ca poate ramane acolo mereu si astfel sa aiba o viata mizerabila ca mai apoi la 18 ani sa fie lasat pe strazi deoarece nu mai este responsabilitatea statului.
Ai grija de tine, gandeste-te bine, si data viitoare folositi protectia.

12 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

Fă un test de sarcină la minim 3 săptămâni de la concepţie.

| MeGustaSiempreTu a răspuns:

Simptomele sarcinii nu pot aparea atat de devreme ****

| IoanaAnaiad explică (pentru MeGustaSiempreTu):

Atunci de ce ma simt asa?

| MeGustaSiempreTu a răspuns (pentru IoanaAnaiad):

Pentru ca iti este frica.Ti-am zis, stai calma. Orice ar fi, o sa fie bine.Si mie mi se intampla la fel..cand ma panichez sau ceva de genul, am ameteli si -mi vine sa vomit.Asa ca, te rog sa te calmezi si sa te gandesti ca totul va fi bine.indiferent ca esti insarcinata sau nu:-).

| IoanaAnaiad explică (pentru MeGustaSiempreTu):

Multumesc!

| madalina736 a răspuns:

Da, exista. Sexul neprotejat duce la o sarcina, chiar daca nu a ejaculat. Exista posibilitatea ca lichidul pre-ejaculator sa ajunga in vagin in timpul sexului neprotejat, iar acesta de multe ori contine spermatozoizi. Deci, da. Exista posibilitatea. Mai bine mergi la un doctor sau faci un test de sarcina. Si data viitoare, protejati-va daca nu va doriti copii. Ma gandesc ca esti si tu o fata sub 18 ani. Asa ca, mare atentie, aveti grija de voi.

| IoanaAnaiad explică (pentru madalina736):

Multumes pentru raspunsul dumneavoastra! Dar asi mai avea o problema! Baiatul cu care am facut dragoste nu e chiar iubitul meu si nu stiu cu sa ii spun! Si aveti dreptate nu am decat 17 ani! Nu stiu cum sa ii spun la el despre asta si imi e foarte frica de reactia parintilor... Mai ales daca e vorba de o sarcina eu nu as vrea sa avortez! Mati mai putea ajuta cu un sfat?

| madalina736 a răspuns (pentru IoanaAnaiad):

Sigur. Spune-i ca nu te simti bine baiatului si discutati despre asta. Puteti merge impreuna la un genecolog si sa vedeti daca e vorba despre o sarcina sau nu. Iar daca da si vrei sa-l pastrezi, spune-le si alor tai. Daca a fost de comun acord, nu are ce sa iti faca., nu trebuie sa iti fie frica. Sunt si alte cazuri mai grave decat asta. S-a intamplat si aia a fost. Nu te speria, discuta cu o prietena si cu iubitul tau despre asta. E mult mai ok sa te descarci si sa comunici decat sa tii doar pentru tine. A fost alegerea voastra si daca asta ati vrut amandoi, e foarte okay.

| IoanaAnaiad explică (pentru madalina736):

Problema e ca nu stiu daca suntem chiar impreuna. Si na

| madalina736 a răspuns (pentru IoanaAnaiad):

Nu e nimic. Tot trebuie sa discuti cu el. Spune-i ce simti. Atata timp cat ati facut dragoste, trebuie sa fi intervenit si sentimentele. Deci nu te ingrijora pentru asta. Spune-i tot ce simti si stabiliti impreuna ce sa faceti. Nu iti fie frica. Frica vine din interior, din cauza gandurilor. Asa ca, nu te mai gandi cum va fi, treci direct la fapte, comunica cu el. Si o sa vezi ca o sa fie mai bine.