| anonim_4396 a întrebat:

Buna my family!
Am si eu o intrebare care tine sa ma inebuneascabatting eyelashes. Deci unele persoane spun ca viata sexuala trebuie sa o incepi cand esti pregatit/pregatita.
Dar pana la urma ce se ascunde in spatele lui "pregatit", concret. ce trebuie sa stii?straight face

Răspuns Câştigător
| Făgăraş a răspuns:

Termenul de " pregatit " sugereaza siguranta actului pe care il savarsesti! Atunci cand esti sigura ca ceea ce faci nu va avea repercursiuni aupra ta si asupra celeilalte persoane! Insa sa stii de la mine, si din propia mea, experienta ca fecioria sau virginitatea, este cel mai frumos lucru care il are de daruit o fata unui barbat! asa ca daca o mai ai, si daca o mai ai te felicit, nu o da la orisicine, ci doar la persoana care crezi cu adevarat ca ti-a cucerit inima! si sa nu fi traficanta de sentimente ca vine politia, mascatii peste tine, mai glumim si noi... iti doresc succes!

11 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Trebuie sa tii totul sau ma rog, macar esentialul despre viata sexuala.
nu ca altii care fac sex si apoi intreaba daca prin menstruatie ies spermatozoiziilaughing

| Zenithf a răspuns:

Te mananca? Pregatit inseamna sa stii ce faci, cum sa te protejezi, si sa vrei sa o faci. Dar multe incep as o faca fara sa stie unul din primele doua puncte, sau chiar mai rau, o fac "fortate de imprejurari", ca sa nu-l piarda pe "iubitul" lor.

| nobody_9468 a răspuns:

"Pregatit"...probabil ca in momentul cand iti posti asuma consecintele faptelor tale, de recomandat dupa 16 anibig grin.
Cand simti nevoia, cand esti sigura pe tine si pe cel de langa tine, cand ai impresia ca nu vei regreta niciodata, desi vei mai avea momente de "dor" din cand in candwinking.

Bafta.

| Georgiana2905 a răspuns:

In aceasta sfera incap multe. A fi pregatita presupune o anumita varsta, pentru ca nu poti spune ca esti pregatita de ex pe la 14-15 ani. Odata ce faci pasul asta va trebui sa il faci cu cineva care chiar merita si doar atunci cans esti ferm convinsa ca nu iti va parea rau vreodata. Sigur ca siguranta asta nu prea o avem. Nu suntem noi atat de sigure mereu dar de vreme ce exista acel sentiment e cat de cat bine. Bine ar fi sa se merite, nu? Cand esti sigura de anumite sentimente si stii ca acele sentimente sunt unele sincere si nu doar de fatada atunci sa spunem ca e oarecum normal sa faci acel pas.

| Duhovnicul a răspuns:

Pentru o relatie sexuala trebuie sa fi pregatit(a) fizic, psihic si emotional. Sa fii din punct de vedere biologic capabil sa "faci fata" unui raport sexual, sa cunosti posibilele consecinte ce pot aparea ( boli cu transmitere sexuala, sarcini ) deci informarea si utilizarea metodelor contraceptive : prezervativ, anticonceptionale, diafragma...
Sa iubesti cu adevarat persoana cu care te culci si sa ai o oarecare convingere ca si ea are aceleasi sentimente fata de tine adica sa nu fie pe interes material sau vreuna superficiala care te place doar pentru cum arati. cam atat

In genereal fetele/femeile fac tam - tam pe pregatitul asta dar cel mai important lucru vizavi de treaba cu "meritatul " e ca nimeni nu trebuie sa stea dupa tine pana iti vine cheful, tu ai libertatea de a-ti incepe viata sexuala cand doreste inimioara ta dar sa nu ai pretentia ca cineva sa astepte dupa tine.

| mihai_2762 a răspuns:

Ce trebuie sa stii? hhhmmm. sa vedem. pai trebuie sa te protejezi in primul rand chiar daca respectivul are analizele la zii chiar daca esti cu de 2 ani in fine nu esti maritata cu el protejeazate e cel mai bine eviti anumite boli si mai ales sarcina. sa mai fii pregatita atunci can te culci cu un baiat pentru prima oara sa te astepti ca dupa ce te-ai culcat cu el sa te lase (nu in toate cazurile se intampla asa)am tinut sa mentionez asa ceva in paranteze pentru ca dupa imi sare lumea in cap chiar daca e adevarat.cam astea sunt da imi mai vine ceva in cap iti mai zic.bafta

| jolie a răspuns:

Uite ce consider eu a fi pregatita (ma refer la fete)
1 sa fiti impreuna de ceva timp si sa va cunoasteti cat de cat
2sa te asiguri ca te iubeste, vrea ceva cu tine si nu de la tine
3 tu sa iti doresti o relatie cu el nu o aventura adica sa il iubesti nu doar sa te atraga
Succes

| Timeea_1190 a răspuns:

Cred ca depinde de amandoi daca aveti incredere unul in celalalt si sunteti pregatiti sa faceti acest pas. Cand simti tu ca vrei atunci. Si un lucru important: NU te lasa influentata de nimeni. Succes:*

| andreeaw a răspuns:

Nu e neaparat ce trebuie sa stii, cat sa te simti pregatita psihic sa incepi viata sexuala. mi se pare o nenorocire pentru cine este violat. aici exista 2 aspecte: esti violat la o varsta frageda, nu ai experienta sexuala si este ceva abominabil, sau, al doilea aspect, esti violat, dar ai o anume varsta, ai o experienta sexuala in spate; sincer sunt cazuri diferite, pentru ca este vorba despre psihicul omului respectiv.
pe de alta parte, ca "pregatire" trebuie sa stii si tu despre metodele contraceptive, sa fii foarte atenta cu cine alegi sa incepi viata sexuala. e ff important pentru o fata. esti vital, chiar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@S. I. I. A. S, penala gluma.laughing
Multumesc pentru opinii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viata ta si momentele tale intime iti apartin iar decizia e doar a ta. Acum daca te intrebi (cand? sau unele persoane zic ca), inseamna ca nu esti pregatita sau nu vrei inca, pur si simplu o simti si e ceva natural.Nu cred ca ai vrea sa o faci doar pentru-ca unele persoane zic ca asa si asa,, Nu?