| AnaB14 a întrebat:

Bună!
O sa îmi încep viața sexuală (am 16 ani) și as dori sa stiu in care zile înainte și în timpul ciclului menstrual se poate considera perioada infertilității absolute.
Ciclul este acum de tip regulat(deși era neregulat in trecut) și durează cam 25-26 de zile.
Mulțumesc în avans.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada care corespunde FAZEI INFERTILITATII ABSOLUTE a oricarui ciclu menstrual este cea a ULTIMELOR 9-10 zile ale ciclului menstrual. Este cunoscut in mod foarte précis ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN NUMAI/DOAR 1 singra data/ciclu menstrual, intruna dintre cele 2 trompe uterine INTOTDEAUNA indiferent de tipul sau lungimea ciclului menstrual cu exact 14 zile inainte de data pornirii urmatoarei menstruatii. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are INTOTDEAUNA LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de catre un spermatozoid doar in ziua producerii sale, adica MAXIM in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. Daca in urmatoarele maxim 24 de ore ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile DEGENEREAZA 100% si atentie SE DESTRAMA si o parte din resturile rezultate sunt resorbite de tesuturile uterului si a endometrului., iar o alta parte se transforma in CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa trecerea a 3 maxim 4 zile de la producerea sa, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER, proces care se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de ziua de TERMINARE a CICLULUI MENSTRUL, care coincide cu data de pornire a urmatoarei menstruatii. Fiindca in acele ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual NU POATE EXISTA UN OVUL VIABIL IN UTER, rezulta cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista perioada a infertilitatii absolute, numai la menopauza vei avea asa ceva. Poti considera infertila (nu chiar absolut) prima zi de menstruatie, in rest toate zilele au o fertilitate oarecare.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Iar mi-au taiat site-ul. Cauta pe net metoda calendarului si acolo vei afla. De rregula menstruatia este la 14 zile dupa ovulatie. Perioada fertila se incadreaza cu 4-5 zile inaintea de aceasta zi (a 14-a) si 1-2 zile dupa ovulatie. Specialistii spun ca perioada fecunda este de 7 zile, care se calculeaza astfel: de la data viitoarei inceperi a menstruatiei se scad 19 zile si aceea este prima zi fecunda. Se sca ile si se afla ultima zi fecunda.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Scuze: Se scad 12 zile si se afla ultima zi fecunda.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Inainte si dupa cu 5 zile este considerata perioada infertilitatii absolute, dar totusi sa nu ejaculerze inauntru pentru ca au existat cazuri extrem de rare cand sarcina a aparut in aceasta perioada.