| anonim_4396 a întrebat:

Pe data de 14 februarie am avut un contact sexual neprotejat cu ejaculare înăuntru. După aproximativ 22 de ore am luat pilula de a doua zi (Frivelle). Contactul sexual a avut loc în ultimele zile din perioada fertilă iar menstruația trebuia să aibă loc în jurul dății de 25 februarie (am ciclu regulat dar nu îmi amintesc exact data menstruației anterioare). După o săptămână de la administrarea pilulei (21 februarie) am avut sângerări timp de 5-6 zile, dar nu am avut simptome de menstruație (dureri de sâni etc) și nici nu arăta ca o menstruație. În plus, menționez că am avut contacte sexuale neprotejate dar fără ejaculare înăuntru și în zilele anterioare dății de 14 februarie (aproximativ 3 zile la rând), deci eram tot în ultimele zile ale perioadei fertile. Întrebarea este dacă există posibilitatea să fi rămas însărcinată sau dacă acea sângerare a fost de fapt menstruația care trebuia să îmi vină la sfârșitul lunii februarie și a venit mai devreme? Încă nu am făcut test de sarcină, ar trebui să-l fac? Menționez că am 22 ani. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei/aproape intotdeauna, cu rare exceptii, femeia care a folosit pastila contraceptiva, constata ca dupa trecerea a circa 4-7 zile de la data la care a fost administrata una dintre pastilele contraceptive : Escapelle, Postinor2, sau EllaOne, (presupun ca si pastila Frivelle este o pastila la fel cu cele comercializate in Romania) se produce o sangerare care poate fi cantitativ slaba de sange rosu la inceput iar pe urma maronie, care de obicei se manifesta pe durata a 1-2 zile, dar uneori (intr-adevar mai rar) se poate manifesta mai multe zile, si uneori sa aiba aspectul chiar hemoragic. Aceasta sangerarea in realitate este/reprezinta un efect advers, de aparare, prin care organismul femeii se lupta cu ''invazia'' hormonilor sintetici proveniti din pastila contraceptiva care isi indreapta actiunea lor asupra organelor reproducatoare si impotriva efectului prin care se regleaza activitate hormonala. In concluzie, reiese ca producerea sangerarii in niciun caz NU semnifica faptul ca hormonii proveniti din pastila contraceptiva folosita si-au facut/produs efectul/treaba lor asa cum considera multa lume. Confirmarea faptul ca efectul contraceptiv dorit s-a produs in mod efectiv si a avut loc sau nu, se va adeveri ca fiind si cert si sigur doar in momentul in care porneste sangerarea menstruala, fiindca pana in acel moment, absolut nimeni nu se poate pronunta in vreun fel in aceasta privinta. In cazul in care pornirea menstruatie intarzie sa se produca si trece o perioada mai mare de 21 de zile, in acel caz raspunsul CORECT, este dat de rezultatul testului de sarcina efectuat. In cazul tau testul se va putea face incepand cu data de 7 Martie. Insa pentru a fi cat mai corect informata, trebuie sa stii ca efectele negative care se produc in organismul femeii pot fi foarte grave in unele cazuri si exact din acest motiv este indicat de catre majoritatea medicilor ginecologi care sunt responsabili (fiind unul dintre ei) sa nu fie folosita mai mult de 1 pastila intr-un an de zile si daca se poate sa NU fie folosita NICIODATA o asemenea bomba hormonala nenorocita. De asemenea este bine sa stii pentru a fi pregatita, ca in lunile urmatoare este posibil ca ciclul tau menstrual sa fie grav/sever afectat si dereglat din cauza adevaratelor atacuri ale hormonilor sintetici greu de eliminat din organism, care vor fi indreptate asupra ovarelor si a unor glande endocrine si asupra activitatii hormonale. Multa sanatate!

| Aabbccddeeffgghhiill a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult pentru răspuns, mi-a fost de mare ajutor!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Măi fată dar numai prostii faci, cine te a pus sa i ei pilula de a doua zi? Acea pilulă este o bombă hormonală te distruge, te joci cu focul cu sexul ăsta aiurea pe care il faci, daca faci sex, asuma ti responsabilitatea unei sarcini, numai face de capul tău ca o dai in bară, mergi la medic la ginecologie sa te consulte.

| Aabbccddeeffgghhiill a răspuns (pentru anonim_4396):

Am luat o singură dată pilula de a doua zi. Și nu e atât de dăunătoare precum se zvonește, mai documentează-te.
Iar eu nu am nevoie de un răspuns din care reiese cât de iresponsabilă sunt, ci de niște răspunsuri obiective la întrebările mele. Cu toții facem greșeli. O seară bună!